Текст:
ОБУХІВСЬКА МІСЬКА РАДА
КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Сорок третя сесія сьомого скликання
Рішення
Про міський бюджет Обухівської міської ради
на 2019 рік .
Керуючись Бюджетним кодексом України, Законом України “ Про місцеве самоврядування " Обухівська міська рада
ВИРІШИЛА:
- доходи міського бюджету Обухівської міської ради ( з урахуванням трансфертів з ДБ) у сумі 464 348 485 гривень, в тому числі доходи загального фонду міського бюджету 456 229 385 гривень та доходи спеціального фонду міського бюджету 8 119 100 гривень згідно з додатком 1 до цього рішення;
- видатки міського бюджету Обухівської міської ради у сумі 464 348 485 гривень, у тому числі видатки загального фонду міського бюджету 376 130 785 гривень та видатки спеціального фонду міського бюджету 88 217 700 гривень;
- профіцит за загальним фондом міського бюджету у сумі 80 098 600 гривень згідно з додатком 2 до цього рішення ;
- дефіцит за спеціальним фондом міського бюджету у сумі 80 098 600 гривень згідно з додатком 2 до цього рішення;
оборотний залишок бюджетних коштів міського бюджету Обухівської міської ради у розмірі 100 000 гривень,що становить 0,05 відсотків видатків загального фонду міського бюджету, визначених цим пунктом;
резервний фонд міського бюджету у розмірі 1 400 000 гривень, що становить 0,67 відсотків видатків загального фонду місцевого бюджету, визначених цим пунктом.
2. Затвердити бюджетні призначення головним розпорядникам коштів міського бюджету Обухівської міської ради на 2019рік у розрізі відповідальних виконавців за бюджетними програмами згідно з додатком 3 до цього рішення.
3. Затвердити на 2019 рік міжбюджетні трансферти згідно з додатком №5 до цього рішення.
4. Затвердити на 2019 рік розподіл коштів бюджету розвитку на здійснення заходів на будівництво, реконструкцію і реставрацію об’єктів виробничої, комунальної та соціальної інфраструктури за об’єктами згідно з додатком 6 до цього рішення.
5. Затвердити розподіл витрат міського бюджету на реалізацію місцевих програм у сумі 118 931 300 гривень згідно з додатком 7 до цього рішення.
6. Установити, що у загальному фонді міського бюджету на 2019рік:
1) до доходів загального фонду міського бюджету належать доходи, визначені статтями _64__Бюджетного кодексу України, та трансферти, визначені статтями 102, 1032, 1034 Бюджетного кодексу України(крім субвенцій, визначених статтею 691 та частиною першою статті 71 Бюджетного кодексу України), а також такі надходження відповідно до Закону України “Про Державний бюджет України на 2019 рік”:
7. Установити, що джерелами формування спеціального фонду місцевого бюджету на 2019 рік :
1) у частині доходів є надходження, визначені статтями 691 71 Бюджетного кодексу України, а також такі надходження відповідно до Закону України “Про Державний бюджет України на 2019 рік”:
2) у частині фінансування є надходження, визначені пунктом 10 частини 1 статті 71 Бюджетного кодексу України.
8. Установити, що у 2019 році кошти, отримані до спеціального фонду бюджету міського бюджету згідно з пунктом 8 частини 1 статті 691 Бюджетного кодексу України, спрямовуються на реалізацію заходів, визначених додатком _8__(цільовий фонд) до цього рішення.
9. Затвердити перелік захищених статей видатків загального фонду міського бюджету на 2019 рік за їх економічною структурою відповідно до ст.,55 Бюджетного кодексу України :
- оплата праці працівників бюджетних установ;
- нарахування на заробітну плату;
- придбання медикаментів та перев’язувальних матеріалів;
- забезпечення продуктами харчування;
- оплата комунальних послуг та енергоносіїв;
- поточні трансферти населенню;
- поточні трансферти місцевим бюджетам;
- оплату послуг з охорони комунальних закладів культури (2240).
10. Відповідно до статті 16 Бюджетного кодексу України доручити фінансовому управлінню виконавчого комітету Обухівської міської ради здійснювати:
1) на конкурсних засадах розміщення тимчасово вільних коштів міського бюджету Обухівської міської ради на депозитах, з подальшим поверненням таких коштів до кінця поточного бюджетного періоду.
11.Надати право фінансовому управлінню виконавчого комітету Обухівської міської ради :
- відповідно до статей 43, 73 Бюджетного кодексу України отримувати у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, позики на покриття тимчасових касових розривів міського бюджету Обухівської міської ради, пов'язаних із забезпеченням захищених видатків загального фонду, в межах поточного бюджетного періоду за рахунок коштів єдиного казначейського рахунку на договірних умовах без нарахування відсотків за користування цими коштами з обов'язковим їх поверненням до кінця поточного бюджетного періоду;
- у процесі виконання міського бюджету за обґрунтованими поданнями головного розпорядника коштів міського бюджету здійснювати перерозподіл бюджетних асигнувань, затверджених у розписі міського бюджету та кошторисах, в розрізі економічної класифікації видатків бюджету по загальному та спеціальному фондах міського бюджету.
12. Головним розпорядниками коштів міського бюджету :
1) затвердити паспорти бюджетних програм протягом 45 днів з дня набрання чинності цим рішенням;
2) здійснювати управління бюджетними коштами у межах встановлених їм бюджетних повноважень та оцінку ефективності бюджетних програм, забезпечуючи ефективне, результативне і цільове використання бюджетних коштів, організацію та координацію роботи розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів у бюджетному процесі;
3) забезпечити доступність інформації про бюджет відповідно до законодавства, а саме:
здійснити публічне представлення та публікацію інформації про бюджет за бюджетними програмами та показниками, бюджетні призначення щодо яких визначені цим рішенням, відповідно до вимог та за формою, встановленими Міністерством фінансів України, до 15 березня 2020 року;
оприлюднювати на власних веб-сторінках паспорти бюджетних програм у триденний строк з дня їх затвердження;
4) забезпечити у повному обсязі проведення розрахунків за електричну та теплову енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ та послуги зв'язку, які споживаються бюджетними установами, та укладання договорів за кожним видом енергоносіїв у межах встановлених обґрунтованих лімітів споживання;
13.Відповідно до статей 23,108 Бюджетного кодексу України надати право міському голові :
- при надходженні у міжсесійний період у 2019 році субвенцій з державного бюджету, здійснювати розподіл і вносити відповідні зміни до міського бюджету з наступним затвердженням рішенням сесії міської ради;
- здійснювати протягом 2019 року перерозподіл затверджених обсягів субвенцій з державного бюджету, виходячи із фактично нарахованих обсягів з наступним затвердженням рішенням сесії міської ради.
14. Це рішення набирає чинності з 1 січня 2019 року.
15. Додатки № 1- 9 до цього рішення є його невід’ємною частиною.
16. Відповідно до частини четвертої статті 28 Бюджетного кодексу України фінансовому управлінню Обухівської міської ради не пізніше ніж через десять днів з дня прийняття цього рішення оприлюднити його в місцевій газеті.
17. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію міської ради з питань планування, бюджету та фінансів.
Міський голова О.М.Левченко
м.Обухів
№ – 43 -VII
Від 20 .12. 2018 р.
Медвідчук Н.І.
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту міського бюджету Обухівської міської ради
на 2019 рік
Фінансовий ресурс міського бюджету на 2019 рік сформовано з урахуванням «Основних напрямів бюджетної політики на 2019 – 2021 роки», який схвалений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 18.04.2018 року № 315-р та поданий до Верховної Ради України (реєстр. № 8357 від 16.05.2018).
Проект міського бюджету Обухівської міської ради на 2019 рік по доходах і видатках розроблено на базі основних прогнозних показників соціально-економічного і культурного розвитку міста Обухова та сіл міської ради на 2019 рік, підсумків виконання бюджету за 2017 рік та очікуваного виконання за 2018 рік, із застосуванням діючих норм Бюджетного та Податкового кодексів України та з урахуванням змін до бюджетного та податкового законодавства й інших законодавчих актів.
Міський бюджет складається із загального та спеціального фондів. До складу спеціального фонду міського бюджету включено бюджет розвитку.
При формуванні міського бюджету Обухівської міської ради на 2019 рік головним було збереження основних пріоритетів бюджетної політики та дотримання принципів Бюджетного кодексу України, зокрема, в частині затвердження збалансованого бездефіцитного бюджету.
ДОХОДИ БЮДЖЕТУ
Міський бюджет Обухівської міської ради за доходами на 2019 рік сформовано відповідно до Податкового та Бюджетного кодексів України, Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік».
При прогнозуванні дохідної частини міського бюджету на 2019 рік враховано:
Основними чинниками, які впливають на особливості формування дохідної частини проекту міського бюджету є:
Склад доходів міського бюджету визначають статті 64, 691 Бюджетного кодексу України та Закон України «Про Державний бюджет України на 2019 рік».
Динаміка надходжень до міського бюджету Обухівської міської ради
тис. грн.
* без урахування трансфертів
* по спеціальному фонду благодійні внески уточнюються
при фактичних поступленнях протягом року
З урахуванням зазначеного обсяг доходів міського бюджету на 2019 рік (без врахування трансфертів) обраховано в сумі 298601000 грн., у тому числі :
загальний фонд – 290 481 900 грн.
спеціальний фонд – 8 119 100 грн.
Міському бюджету на 2019 рік офіційні трансферти з державного бюджету міському бюджету визначені в додатку 6 до Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік » в сумі 82885800 грн., в т.ч. субвенції – 82 885 800 грн.
( освітня субвенція – 58 881 200 грн., медична субвенція – 24 004 600 грн.). Офіційні трансферти з місцевого бюджету визначені в додатку 5 до проекту рішення Київської обласної ради «Про обласний бюджет на 2019рік» у сумі 82 861 685 грн.. в т. ч. дотації з місцевого бюджету – 2 829 989 грн. та субвенції з місцевого бюджету – 80 031 696 грн.
Таким чином, доходи міського бюджету Обухівської міської ради на 2019 рік (з урахуванням трансфертів) обраховані в сумі 464 348 485грн. в тому числі:
загальний фонд - 456 229 385грн.;
спеціальний фонд - 8 119 100грн.
Загальний фонд міського бюджету
Динаміка надходжень до загального фонду міського бюджету Обухівської міської ради
Обсяг доходів загального фонду міського бюджету на 2019 рік обраховано згідно ст.64 Бюджетного кодексу України.
Доходи загального фонду (без офіційних трансфертів) на 2019 рік визначені в сумі 290481900 грн., в тому числі:
- податок та збір на доходи фізичних осіб (код11010000) –
196968200 гpн.;
комунальної власності (код 11020200) – 1800 гpн.;
- рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів (крім
плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині
деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування
(код 13010200) - 52100 грн.;
- рентна плата за користування надрами для видобування корисних
копалин місцевого значення (код 13030200) – 14800 грн.;
(продукції ) (код 14020000) – 3500000 грн.;
підакцизних товарів (продукції) – 14519000 грн.;
роздрібної торгівлі підакцизних товарів (код 14040000) –
10300000 грн..;
земельний податок та орендна плата за землю по юридичних
та фізичних особах – 17500000гpн. ;
податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки по
юридичних та фізичних особах – 2913000 грн.;
транспортний податок – 440000 грн.;
- адміністративні штрафи та інші санкції (код 21081100) – 25000 грн.;
- плата за встановлення земельного сервітуту (код 21081700) –
56000 грн.
- плата за надання адміністративних послуг (код 22010000) –
28930000 грн.;
Прогнозні показники доходів міського бюджету на 2019 рік, порівняно з очікуваним виконання за 2018 рік, по загальному фонду збільшуються на 16482,8 тис. грн.., або на 106 %.
Податок та збір на доходи фізичних осіб
(код 11010000)
Основним джерелом наповнення доходної частини загального фонду міського бюджету є податок та збір на доходи фізичних осіб. Питома вага цього податку в доходах загального фонду міського бюджету обрахованого на 2019 рік (без урахування трансфертів) становить – 67,8 відсотків.
Надходження податку на доходи та збори фізичних осіб
* у 2016 році ставка оподаткування збільшилась з 15% до 18%
* у 2017 році проти 2016 року мінімальну заробітну плату
збільшено у 2 рази (у 2016 році -1600 грн,, у 2017 році – 3200грн.).
Прогноз надходжень податку на доходи та збори фізичних осіб на 2019 рік обрахований відповідно до норм діючого Податкового кодексу України.
Основні чинники, які вплинуть на надходження податку на доходи фізичних осіб:
нарахованих резидентами – платниками податку на прибуток підприємств, які оподатковуються за ставкою 5%);
Також у 2019 році не очікуються разові надходження податку, отримані у 2018 році (у 2018 році разові надходження до міського бюджету становили 1071,8 тис. грн.).
З врахуванням вищезазначених чинників обсяг податку та збору на доходи фізичних осіб по міському бюджету на 2019 рік прогнозується в сумі 196968200 грн., або 108,2 відсотків до очікуваних надходжень за 2018 рік.
Акцизний податок
(код 14040000)
Починаючи з 2015 року до місцевих бюджетів зараховується акцизний податок з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів відповідно до пункту 16 Бюджетного кодексу України та підпункту 215.3.10. пункту 215.3. статті 215 Податкового кодексу України. Ставка податку становить 5 відсотків.
Прогнозний показник надходжень акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (через роздрібну торгівельну мережу алкогольних напоїв, тютюнових виробів) до міського бюджету у 2019 році визначений в сумі 10300000 грн. (фактичні надходження за 11 місяців 2018 року – 9035698 грн.)
Для компенсації втрат від скасування з 1 січня 2017 року акцизного податку з реалізації суб’єктів господарювання роздрібної торгівлі пального у 2019 році до місцевих бюджетів продовжує зараховуватись частина (13,44%) акцизного податку з виробленого в Україні та ввезеного на митну територію України пального (пункт 43 розділу VІ «Прикінцевих та перехідних положень» Бюджетного кодексу України).
За 11 місяців 2018 року до міського бюджету надходження становлять : з вироблених в Україні підакцизних товарів (код 14021900) – 3256699 грн., акцизного податку з ввезених на митну територію України підакцизних товарів (код 14031900) – 13303228 грн.
Прогнозні надходження цих податків до міського бюджету у 2019 році становлять відповідно : 3500000 грн., та 14519000 грн.
З 2020 року 100% акцизного податку з пального відповідно до норм Бюджетного кодексу України зараховуються до державного бюджету.
Місцеві податки і збори
(код 18000000)
Відповідно до статті 10 Податкового кодексу України до місцевих податків належать :
1) податок на майно, який включає:
- податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки;
- земельний податок;
- транспортний податок.
2) єдиний податок.
До місцевих зборів належить туристичний збір.
Розрахунок прогнозних надходжень місцевих податків і зборів на 2019 рік здійснено за видами податків і зборів відповідно до норм Податкового кодексу України.
Прогнозна сума місцевих податків і зборів, що надходитимуть до міського бюджету Обухівської міської ради у 2019 році становить 61888500 грн. або 21,3 відсотків обсягу доходів загального фонду (без урахування трансфертів).
1.Податок на майно (код 18010000)
Відповідно до статті 265 Податкового кодексу України плата за землю, яка справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки, є складовою частиною податку на майно та входить до складу місцевих податків і зборів.
Плата за землю є одним з основних джерел наповнення місцевих податків і зборів, що становить 6 відсотків обсягу доходів загального фонду та 28,3 відсотків від обсягу місцевих податків і зборів.
Розрахунок прогнозної суми плати за землю на 2019 рік проведено за видами земельного податку та орендної плати за земельні ділянки, за підсумками фактичних надходжень за попередні роки.
Надходження плати за землю
Розрахунки по платі за землю було проведено з урахуванням:
- підсумків фактичних надходжень за попередні роки та очікуваного
виконання за 2018 рік;
- рішення Обухівської міської ради № 828-36-VІІ від 26.06.2018 «Про
встановлення ставок земельного податку на території Обухівської
міської ради на 2019 рік»;
- продажу земельних ділянок за 2018 рік.
Прогнозна сума плати за землю на 2019 рік визначена в обсязі 17500000 грн.
В порівнянні з очікуваними надходженнями за 2018 рік темп росту складає 100,4 відсотків.
Відповідно до статті 265 Податкового кодексу України податок на майно, відмінне від земельної ділянки, є складовою частиною податку на майно.
Динаміка надходжень податку на нерухоме майно
Розрахунок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2019 рік проведено в розрізі об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, фізичних та юридичних осіб.
Базою оподаткування є загальна площа об’єктів житлової та нежитлової нерухомості.
Юридичні особи у 2019 році сплачують податок за 2019 рік за ставками, що визначені рішенням Обухівської міської ради № 829-36-VІІ від 26 червня 2018року «Про встановлення розміру ставок єдиного податку, податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, туристичного збору на території Обухівської міської ради на 2019 рік».
Фізичні особи у 2019 році сплачують податок за 2018 рік із застосуванням минулорічних ставок.
З урахуванням вищезазначеного прогнозні надходження податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2019 рік становить 2913000 грн.
Запровадження та справляння транспортного податку передбачено статтею 267 Податкового кодексу України.
Платниками транспортного податку, є фізичні та юридичні особи. Ставка становить 25000 грн. за кожен автомобіль. Постановою Кабінету Міністрів України від 21 червня 2017 року № 428 «Про внесення змін до Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів» змінено Методику визначення середньоринкової вартості автомобілів. Відповідно до зазначеної Методики Мінекономрозвитку України розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб–сайті перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середня вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового року ( у 2019 році – 1564875 грн.).
За прогнозними показниками Обухівського управління ГУ ДФС у Київській області надходження транспортного податку на 2019 рік по міському бюджету визначені : по фізичних особах у сумі 40000 грн. та по юридичних особах – 400000 грн.
2.Єдиний податок
(код 18050000)
Єдиний податок зараховується до загального фонду місцевих бюджетів відповідно до Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин» від 28 грудня 2014 року № 79-VIII.
Спрощена система оподаткування, обліку та звітності – особливий механізм справлення податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 Податкового кодексу України – єдиний податок.
Рішенням Обухівської міської ради № 829-36- VІІ від 26.06.2018 року «Про встановлення розміру ставок єдиного податку, податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, туристичного збору на території Обухівської міської ради на 2019 рік» встановлені фіксовані ставки єдиного податку для фізичних осіб – підприємців, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць:
1)для першої групи платників єдиного податку 10% розміру прожиткового мінімуму;
2)для другою групи платників єдиного податку 15% розміру мінімальної заробітної плати.
Ставка єдиного податку для платників єдиного податку першої - третьої групи (фізичних осіб – підприємців) встановлюється у розмірі 15 % у випадках передбачених пунктом 293.4 статті 293 Податкового кодексу України.
Ставки єдиного податку для третьої групи платників встановлені ст. 293 Податкового кодексу України.
Динаміка надходжень єдиного податку
Єдиний податок є основним джерелом наповнення місцевих податків і зборів.
Прогнозний обсяг єдиного податку на 2019 рік обраховано з урахуванням положень Податкового і Бюджетного кодексу України та фактичних надходжень податку за 11 місяців 2018 року (фактичні надходження за 11 місяців – 38361922 грн.).
Прогнозний показник по єдиному податку з фізичних осіб обрахований з урахуванням підвищення з 01 січня 2019 року мінімальної заробітної плати (4173 грн.) та прожиткового мінімуму (1853 грн.).
Прогноз по єдиному податку з юридичних осіб на 2019 рік визначений прогнозними показниками Обухівського управління ГУ ДФС у Київській області.
По єдиному податку з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків, розрахунок проводився з врахуванням фактичних надходжень за 11 місяців 2018 року (за 11 місяців надійшло 563518 грн.).
Прогнозний показник по єдиному податку по міському бюджету Обухівської міської ради на 2019 рік визначений в сумі 41025500 грн., що становить 14,1 відсотків обсягу доходів загального фонду та 66,3 відсотки від обсягу місцевих податків і зборів.
Туристичний збір
(код 18030000)
Відповідно до статті 268 Податкового кодексу України до міського бюджету Обухівської міської ради зараховується туристичний збір.
Згідно Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів» №2629 від 23.11.2018 року базою справляння збору є загальна кількість діб тимчасового розміщення у місцях проживання (ночівлі), визначених підпунктом 268.5.1 пункту 268.5 статті 268 Податкового кодексу України.
Прогнозні надходження туристичного збору на 2019 рік обраховані з урахуванням очікуваних надходжень за 2018 рік та становлять 10000 грн..
Враховуючи очікувані надходження за 2018 рік та згідно ст.. 64 Бюджетного кодексу України до міського бюджету на 2018 рік також обраховані такі податкові надходження, як :
- податок на прибуток підприємств та фінансових установ
комунальної власності (код 11020200) – 1800 гpн. ;
- рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів
(крім плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині
деревини, заготовленої в порядку рубок головного
користування ) (код 13010200) - 52100 грн.;
копалин місцевого значення (код 13030200) – 14800 грн.;
Плата за надання адміністративних послуг
(код 22010000)
Прогнозний розрахунок надходжень плати за надання адміністративних послуг на 2019 рік визначено як підсумок розрахованих надходжень за окремими видами, з урахуванням фактичних надходжень за 2016-2017 роки та 11 місяців 2018 року (фактичні надходження за 11 місяців 2018 року – 2708731 грн.).
Прогнозний показник плати за надання адміністративних послуг на 2019 рік обрахований в сумі 2893000 грн., в тому числі:
адміністративний збір за проведення державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань - 135000 грн..;
плата за надання інших адміністративних послуг – 2570000 грн..;
адміністративний збір за державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень – 188000 грн..
Державне мито
(код 22090000)
Прогнозний показник надходжень до міського бюджету Обухівської міської ради державного мита на 2019 рік розраховано з урахуванням очікуваних надходжень за 2018 рік та вимог діючого законодавства. Частка державного мита, що сплачується за місцем розгляду та оформлення документів, у тому числі за оформлення документів на спадщину і дарування в загальних надходження державного мита становить 75 відсотків. Державне мито, пов’язане з видачею та оформленням паспортів громадян України – 25 відсотків.
Станом на 01грудня 2018 року надійшло державного мита – 241131 грн., що на 10069 грн. більше аналогічного періоду 2017 року.
Прогнозний обсяг на 2019 рік по державному миту визначений в сумі 260000 грн.
Згідно ст.. 64 Бюджетного кодексу України до міського бюджету на 2019 рік також обраховані такі неподаткові надходження, як :
підприємств та їх об'єднань, що вилучається до бюджету (код
210103000) – 3500 грн.;
- адміністративні штрафи та інші санкції (код 21081100)– 25 000 грн.;
- плата за встановлення земельного сервітуту(код 21081700) – 56000 грн.
Інші неподаткові надходження (код 24060300) у 2019 році не плануються. У разі фактичних надходжень по коду 24060300 протягом 2019 року, будуть внесені зміни до міського бюджету Обухівської міської ради на 2019 рік.
На 2019 рік по загальному фонду міського бюджету доведено субвенції з державного бюджету в сумі 82885800 грн. в т. ч. :
- освітня субвенція – 58881200 грн.;
- медична субвенція – 24004600 грн.
Офіційні трансферти з місцевого бюджету доведені у сумі 82861685 грн.. в т. ч. дотація на здійснення переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров'я за рахунок відповідної додаткової дотації з державного бюджету - 2829989 грн.
Субвенції з місцевого бюджету за рахунок субвенцій з державного бюджету доведені в сумі 80031696 грн., в т.ч.
- виплату допомоги сім`ям з дітьми, малозабезпеченим сім`ям, особам, які не мають права на пенсію, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, тимчасової державної допомоги дітям, тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, допомоги по догляду за особами з інвалідністю І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, компенсаційної виплати непрацюючій працездатній особі, яка доглядає за особою з інвалідністю I групи, а також за особою, яка досягла 80-річного віку - 41859000 грн.;
- надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), управління багатоквартирним будинком, поводження з побутовими відходами (вивезення побутових відходів) та вивезення рідких нечистот, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку води та теплової енергії, абонентського обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-,водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), управління багатоквартирним будинком, вивезення побутового сміття та рідких нечистот – 35265000 грн.;
- на надання пільг та житлових субсидій населенню на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу – 68000 грн.;
Крім того, з обласного бюджету міському бюджету передбачається інша субвенція на медичне обслуговування громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи – 676800 грн.
Таким чином, доходи загального фонду міського бюджету на 2019 рік ( з врахуванням трансфертів) обраховані в сумі 456229385 грн..
Доходи спеціального фонду
Відповідно до статті 13 Бюджетного кодексу України міський бюджету Обухівської міської має спеціальний фонд.
Прогноз доходів спеціального фонду міського бюджету Обухівської міської ради на 2019 рік обрахований згідно статті 69-1 Бюджетного кодексу України і передбачається в сумі 8119100 грн..
Екологічний податок
(код 19010000)
Згідно статті 69-1 Бюджетного кодексу України до надходжень спеціального фонду міського бюджету належить 25 відсотків екологічного податку.
Справляння екологічного податку унормовано розділом УІІ Податкового кодексу України. Цей податок включений до складу загальнодержавних податків і зборів, а згідно пп.14.1.57 Податкового кодексу України екологічний податок визначено як загальнодержавний обов’язковий платіж, що справляється з фактичних обсягів викидів у атмосферне повітря, скидів у водні об’єкти забруднюючих речовин, розміщення відходів.
Прогнозні надходження екологічного податку на 2019 рік розраховані виходячи з чинного законодавства та очікуваного виконання за 2018 рік і плануються у сумі 390000 грн..
Власні надходження бюджетних установ
(код 25000000)
У складі спеціального фонду міського бюджету Обухівської міської ради, згідно статті 69-1 Бюджетного кодексу України, плануються власні надходження бюджетних установ у обсязі 6149100 грн..
Власні надходження бюджетних установ на 2019 рік становлять 75,7 відсотків від загальної суми надходжень спеціального фонду міського бюджету.
На 2019 рік плануються надходження плати за послуги, що надаються бюджетними установами згідно з їх основною діяльністю в сумі 5216400 грн., в тому числі по головних розпорядниках бюджетних коштів міського бюджету:
- управління освіти у сумі 4557000 грн.;
- відділ культури, національностей та релігій у сумі 659400 тис. грн..
Надходження плати за оренду майна бюджетних установ планується в сумі 932700 грн., в тому числі по головних розпорядниках бюджетних коштів:
- виконавчий комітет у сумі 805000 грн. ;
- управління освіти у сумі 113000 грн.;
- відділ культури, національностей та релігій у сумі 14700 грн..
Бюджет розвитку
Бюджет розвитку є складовою частиною спеціального фонду міського бюджету Обухівської міської ради відповідно до пункту 1 частини 1 статті 69-1 Бюджетного кодексу України.
Розрахунок прогнозної суми надходжень до бюджету розвитку міського бюджету на 2019 рік проведено відповідно до норм чинного законодавства. Бюджет розвитку по міському бюджету на 2019 рік обрахований у сумі 1250000 грн., ( 15,4 відсотків загальної суми надходжень до спеціального фонду міського бюджету).
Надходження бюджету розвитку визначені статтею 71 Бюджетного кодексу України та включають:
- надходження коштів пайової участі у розвитку інфраструктури
населеного пункту (код 24170000) – 750000 грн.;
- надходження коштів від продажу земельних ділянок
несільськогосподарського призначення (код 33010100) в сумі –
500000 грн..
Продаж земельних ділянок здійснюється відповідно до норм Земельного кодексу України.
Порядок зарахування надходжень від продажу земель несільськогосподарського призначення або прав на них здійснюється відповідно до частини 1 статті 71 Бюджетного кодексу України.
Цільові фонди
Цільові фонди є складовою частиною спеціального фонду міського бюджету відповідно до пункту 8 частини 1 статті 69-1 Бюджетного кодексу України.
Рішенням Обухівської міської ради № 467-21-VІІ від 30.03.2017 року затверджено Положення про цільовий фонд міського бюджету Обухівської міської ради на 2017 – 2020 роки. За 11 місяців 2018 року до цільового фонду міського бюджету надійшло коштів в сумі 301105 грн.
На 2019 рік прогнозується поступлення коштів до цільового фонду міського бюджету Обухівської міської ради в сумі 330000 грн.
Виходячи з вищевикладених пояснень та розрахунків, доходи міського бюджету Обухівської міської ради на 2019 рік з урахуванням трансфертів визначені в сумі 464348485грн..
ВИДАТКИ
Видаткова частина місцевого бюджету сформована відповідно до положень Бюджетного Кодексу України, Податкового кодексу, проекту Закону України "Про державний бюджет на 2019 рік" та основних завдань бюджетної політики, спрямованих на забезпечення збалансування місцевих бюджетів.
У проекті міського бюджету на 2019 рік передбачено підвищення з 1 січня розміру посадового окладу працівника І тарифного розряду ЄТС та встановлення його на рівні 1 921 гривні. З 1 січня 2019 року розмір мінімальної заробітної плати підвищено до 4 173 грн., тому у проекті бюджету на 2019 рік враховано видатки на встановлення доплати працівникам, нарахована заробітна плата яких менша від мінімальної заробітної плати.
Загальний обсяг видатків міського бюджету Обухівської міської ради на 2019 рік з урахуванням міжбюджетних трансфертів прогнозується в обсязі 464 348 485 грн., у тому числі:
У 2019 році за рахунок субвенцій з державного бюджету передбачається фінансування закладів охорони здоров’я та загальноосвітніх навчальних закладів у сумі 82 885 800 грн., а саме:
Крім того, міському бюджету передбачена додаткова дотація на здійснення переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров'я за рахунок відповідної додаткової дотації з державного бюджету у сумі 2 829 989 грн. Дану дотацію пропонується розподілити на видатки по розрахунках за спожиті енергоносії та комунальні послуги по галузях "Освіта" та "Охорона здоров’я", а саме:
Загальноосвітні навчальні заклади – 2 573 619 грн.
Охорона здоров’я – 256 370 грн.
На проведення розрахунків за спожиті бюджетними установами енергоносії та комунальні послуги передбачено обсяг бюджетних асигнувань загального фонду міського бюджету у сумі 19 520 700 грн., який визначений на підставі діючих тарифів з урахуванням підвищень та лімітів споживання.
При цьому, головним було збереження основних пріоритетів бюджетної політики та дотримання принципів Бюджетного кодексу України, зокрема, в частині затвердження збалансованого бездефіцитного бюджету.
Органи місцевого самоврядування
До системи органів місцевої влади, через які здійснюється місцеве самоврядування та які утримуються з міського бюджету відносяться виконавчий комітет Обухівської міської ради, управління соціального захисту населення та фінансове управління.
Загальна чисельність органів місцевої влади затверджена і складає 149,5 штатні одиниці, в тому числі апарат Обухівської міської ради – 64 штатних одиниць та відділи і управління виконавчого комітету – 85,5 штатних одиниць.
Для створення сприятливих умов на виконання наданих повноважень на утримання органів місцевого самоврядування Обухівської міської ради у 2019 році передбачаються видатки загального фонду міського бюджету у сумі 39 199 200 грн.
Видатки на заробітну плату розраховані відповідно до Постанови "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" №268 від 09.03.2006 зі змінами.
На проведення розрахунків за спожиті енергоносії та комунальні послуги передбачено обсяг асигнувань загального фонду міського бюджету у сумі 1 162 100 грн., визначений на підставі фактичного обсягу споживання енергоносіїв за минулий рік з урахування підвищення тарифів.
Відповідно до рішення виконавчого комітету, надходження коштів від оренди майна міської комунальної власності зараховуються на спеціальний рахунок, головним розпорядником якого визначено виконавчий комітет.
В проекті бюджету на 2019 рік надходження коштів від оренди майна комунальної власності передбачено в сумі 750 000 грн., які пропонується спрямувати на виконання заходів програми з питань благоустрою на території міської ради у сумі 600 000 грн. та на сплату податку на додану вартість – 150 000 грн.
Крім того, на 2019 рік передбачаються видатки спеціального фонду міського бюджету - бюджету розвитку у сумі 3 865 100 грн., з них на придбання основних засобів – 212 500 грн. та капітальні ремонти адміністративних приміщень у сумі 3 702 600 грн., в т.ч.:
На виконання заходів Програми відзначення державних та професійних свят, ювілейних дат, заохочення за заслуги перед містом на 2016-2020 роки, у міському бюджеті на 2019 рік передбачаються видатки у сумі 1 190 000 гривень.
Видатки у сумі 48 500 грн. передбачаються на виконання програми “Програма співробітництва Обухівської міської ради з організаціями Всеукраїнської організації органів місцевого самоврядування”.
Кошторис програми технічного та матеріального забезпечення діяльності депутатів Обухівської міської ради сьомого скликання розрахований у сумі 76 500 грн.
Відповідно до Плану місцевого економічного розвитку Обухівської територіальної програми на 2019 – 2020 роки, на виконання заходів, які будуть проводитись у 2019 році передбачено кошти у сумі 204 500 грн.
Освіта
У підпорядкуванні управління освіти виконавчого комітету Обухівської міської ради знаходиться 19 установ:
Джерелами формування видатків загального фонду по галузі "Освіта" є:
На фінансування галузі “Освіта” у 2019 році з міського бюджету передбачаються кошти у сумі 93 760 900 грн., у тому числі за загальним фондом міського бюджету - 75 305,0 тис.грн., по бюджету розвитку – 13 605 900 грн. та за рахунок власних надходжень – 4 537 000 грн.
На дошкільну освіту на 2019 рік передбачається спрямувати кошти у сумі 51 006 700 грн., в т.ч. по загальному фонду – 42 755 000 грн., по спеціальному – 8 251 700 грн.
Працівникам дитячих садочків передбачено всі обов’язкові надбавки та доплати (за вислугу років, доплата до мінімальної заробітної плати, за шкідливі умови праці, виплату допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі посадового окладу педагогічним, медичним працівникам), а також необов’язкові виплати (престижність праці, матеріальна допомога на оздоровлення непедагогічним працівникам закладів освіти у розмірі 1200 грн.; виплату щорічної грошової винагороди за сумлінну працю, зразкове виконання службових обов’язків завідуючим дитячих садочків у розмірі посадового окладу, педагогічним працівникам у розмірі 1000 грн., іншим працівникам у розмірі 500 грн.).
Середня наповнюваність груп складає 30 дітей при списковій чисельності 2003 дітей. Однак, виходячи з проведеного аналізу фактичного відвідування дітьми дошкільних закладів у розрахунок видатків на харчування у 2019 році включено 1118 дітей, з них 183 дитини пільгових категорій (41 дитина – з пільгою 100%, 142 дитини – 50%). Вартість харчування одного діто-дня в дошкільному закладі установлена у розмірі 30 грн., з них: за рахунок коштів міського бюджету – 10 грн., батьківської плати – 20 грн. За загальним фондом міського бюджету розраховані кошти на харчування у сумі 3 368 400 грн.
У міському бюджеті по дитячих садочках на 2019 рік передбачаються кошти на миючі засоби у сумі 220 000 грн., на канцелярські витрати – 94 000 грн., на утримання двох автомобілів для розвезення продуктів харчування по садочках – 231 000 грн., на придбання постільної білизни та посуду – 140 000грн., на придбання новорічних подарунків для дітей – 90 000 грн., на придбання медикаментів та дезінфікуючих засобів – 67 200 грн., на проходження медоглядів працівникам – 55 800 грн. Також, передбачені кошти на вирізку дерев, чищення снігу, поточний ремонт електроприладів, доставку піску. На проведення розрахунків за спожиті енергоносії та комунальні послуги по дитячим садочкам передбачено кошти загального фонду міського бюджету у сумі 6 693 000 грн.
По бюджету розвитку по садочках передбачено кошти в сумі 8 251 700 грн., а саме: на капітальний ремонт (санацію) будівлі ДНЗ «Рушничок» - 7601,7 тис.грн., на виготовлення проектно-кошторисної документації санації будівлі по ДНЗ «Зірочка» - 250 000 грн., на облаштування території ДНЗ «Дударик» - 400 000 грн.
На фінансування двох закладів позашкільної освіти: Центру творчості дітей, юнацтва та молоді «Романтик» та Центру військово-патріотичного виховання та допризивної підготовки з міського бюджету передбачено кошти в сумі 2 261 900 грн., в т.ч. по загальному фонду міського бюджету на організацію гурткової роботи та сприяння розвитку індивідуальної та колективної творчості дітей віком від 5 до 18 років, передбачається спрямувати 1 577 600 грн. та на утримання Центру передбачені кошти у сумі 421 600 грн. По спеціальному фонду передбачено кошти у сумі 94 200 грн. на капітальний ремонт приміщення.
На утримання методичного кабінету на 2019 рік з міського бюджету передбачаються кошти у сумі 1 323 400 грн., в тому числі на заробітну плату з нарахуваннями, енергоносії, паливно-мастильні матеріали та канцелярські товари.
В місті працює 6 загальноосвітніх шкіл з кількістю 5101 учень. Відповідно до ст. 103-2 Бюджетного кодексу України оплата праці педагогічних працівників загальноосвітніх шкіл фінансується повністю за рахунок освітньої субвенції, на що з державного бюджету міському бюджету Обухівської міської ради на 2019 рік передбачено 58 881 200 грн.
За рахунок коштів міського бюджету по загальноосвітніх закладах фінансуються видатки на заробітну плату обслуговуючого персоналу та утримання шкіл, в т.ч. комунальні послуги. В проекті бюджету передбачаються видатки по загальноосвітніх закладах на загальну суму 30 509 900 грн., в т.ч. по загальному фонду – 25 249 900 грн., та спеціальному фонду – 5 260 000 грн.
Обслуговуючому персоналу загальноосвітніх шкіл передбачено всі обов’язкові надбавки та доплати (за вислугу років, доплата до мінімальної заробітної плати, за шкідливі умови праці, виплату допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі посадового окладу медичним працівникам), а також необов’язкові виплати (матеріальна допомога на оздоровлення у розмірі 1200 грн.; щорічна грошова винагорода за сумлінну працю, зразкове виконання службових обов’язків у розмірі 500 грн.).
Керуючись п.3 ст. 21 Закону України "Про загальну середню освіту" органи місцевого самоврядування забезпечують безкоштовним харчуванням лише дітей пільгових категорій. Для забезпечення безкоштовним харчуванням пільгових категорій 1-11 класів (257 дітей) пропонується передбачити кошти сумі 925 200 грн. з розрахунку по 20 грн. в день на одного учня до кінця року.
В проекті міського бюджету передбачаються кошти у сумі 3 248 600 грн. на харчування 2256 учнів 1-4 класів з розрахунку 8 грн. в день на одного учня.
По загальноосвітніх школах на 2019 рік передбачені кошти на миючі засоби у сумі 192 000 грн., на підвіз учнів – 275 000 грн., на придбання шкільної документації – 90 000 грн., на придбання спортивного інвентарю – 100 800 грн., на придбання інвентарю для занять з трудового навчання – 56 600 грн., на придбання новорічних подарунків для дітей – 120 000 грн., на придбання медикаментів та дезінфікуючих засобів – 46 800 грн., на проходження медоглядів для працівників – 100 000 грн., на заходи з фізичної культури – 60 000 грн. Також передбачені кошти на видалення дерев, чищення снігу, завезення піску.
На проведення розрахунків за спожиті енергоносії та комунальні послуги по загальноосвітніх навчальних закладах передбачено кошти загального фонду міського бюджету у сумі 9 083 000 грн.
Для стимулювання обдарованих дітей передбачено кошти в сумі 30 000 грн.
На виготовлення проектно-кошторисної документації на автоматичну пожежну сигналізацію та оповіщення людей про пожежу по всіх загальноосвітніх навчальних закладах у міському бюджеті передбачено кошти у сумі 270 000 грн.
З бюджету розвитку по загальноосвітніх закладах передбачено кошти у сумі 5 260 000 грн., а саме: на капітальний ремонт спортивного залу ЗОШ №1 – 1 950 000 грн., на капітальний ремонт 1-го і 2-го поверху та сходової клітини лівого крила ЗОШ №4 – 3 310 000 грн.
Крім того, відповідно до міської цільової "Програми будівництва, реконструкції об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури та соціальної сфери міста Обухова, сіл Таценки та Ленди" буде проводитись будівництво спортивного залу ЗОШ №2 на загальну суму 3 750 000 грн.
На оплату праці з нарахуваннями педагогічних працівників інклюзивно-ресурсного центру для дітей з особливими потребами передбачена субвенція з обласного бюджету у сумі 1 218 439 грн.
З міського бюджету по загальному фонду на утримання інклюзивно-ресурсного центру передбачені кошти у сумі 180 200 грн., з них: 102 600 грн. на заробітну плату з нарахуваннями (тільки обслуговуючого персоналу); 35 600 грн. – на комунальні послуги та поточні видатки.
Фінансування заробітної плати педагогічних працівників інклюзивно-ресурсного центру проводиться відповідно до Бюджетного Кодексу за рахунок субвенції з державного бюджету.
Охорона здоров’я
Відповідно до реформування медичної галузі Комунальний заклад Обухівської міської ради “Обухівський міський центр первинної медико-санітарної допомоги” перетворено в комунальне некомерційне підприємство, яке перейде на нову модель фінансування – оплати за медичні послуги від Національної служби здоров’я України за принципом «гроші йдуть за пацієнтом».
На виконання програми розвитку та фінансової підтримки закладів охорони здоров’я, що надають первинну медичну допомогу, на 2019 рік Обухівському міському центру первинної медико-санітарної допомоги передбачається спрямувати кошти міського бюджету у сумі 2 597 800 грн., з яких:
Крім того, відповідно до міської цільової "Програми будівництва, реконструкції об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури та соціальної сфери міста Обухова, сіл Таценки та Ленди" буде проводитись реконструкція вхідної групи з влаштуванням благоустрою прилеглої території амбулаторії №5 по вул.Київська 148 на суму 926 000 грн.
Соціальний захист та соціальне забезпечення
У проекті міського бюджету на 2019 рік плануються видатки соціального захисту населення, що проводяться за рахунок субвенцій з державного бюджету у сумі 77 297 000 грн., а саме:
- Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям - інвалідам, тимчасової державної допомоги дітям та допомоги на догляд за інвалідами І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу у сумі 41 859 000 грн.;
- Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло -, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот у сумі 35 265 000 грн.;
- Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у сумі 68 000 грн.;
- Субвенція на виплату державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім'ях за принципом «гроші ходять за дитиною», оплату послуг із здійснення патронату над дитиною та виплату соціальної допомоги на утримання дитини в сім'ї патронатного вихователя, підтримку малих групових будинків у сумі 105 000 грн.;
Для вирішення найбільш пріоритетних питань, пов’язаних із соціальним захистом населення, за рахунок доходів загального фонду міського бюджету передбачаються видатки на виконання міської програми «Турбота» у сумі 7 593 000 грн., в тому числі:
На організацію та проведення громадських робіт у рамках виконання Програми організації та проведення громадських робіт для незайнятого населення м.Обухів на 2019 рік, передбачається спрямувати 28 200 гривень.
На утримання міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді на 2019 рік передбачаються видатки загального фонду у сумі 387 600 грн., в тому числі видатки на заробітну плату з нарахуваннями у сумі 344 400 гривень.
З січня 2019 року почне функціонувати територіальний центр соціального обслуговування, який складається з двох відділень: відділення денного перебування (гурткова робота Університету третього віку) та відділення соціальної допомоги вдома по обслуговуванню пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян із загальною штатною чисельністю 16,5 штатних посад. На утримання центру визначено кошти у сумі 1 642 600 грн., в тому числі на заробітну плату з нарахуваннями – 1 535 600 грн.
На розвиток молодіжної політики передбачаються видатки в сумі 635 000 грн. відповідно до програми “Міська цільова програма розвитку молодіжної політики, фізичної культури і спорту на 2016-2020 роки”.
На соціальні програми і заходи державних органів у справах сім’ї та дітей відповідно до програми "Назустріч дітям" передбачається виділити у 2019 році кошти у сумі 801 000 гривень.
У складі видатків вищезазначеної програми враховано придбання шкільного одягу та взуття дітям–сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування; дітям, членам сімей, батьки яких загинули в АТО та під час лютневих подій в 2014 році - 180 000 грн. з розрахунку 6000 грн. на одну дитину, одноразова допомога дітям–сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, яким у 2019 році виповниться 18 років – 1900 грн. на 1 дитину. На заходи з оздоровлення та відпочинку дітей, передбачається спрямувати кошти загального фонду міського бюджету у сумі 350 000 грн. – це 50 дітей по 7000 грн. на морське оздоровлення (в основному діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування).
На фінансову підтримку громадських організацій інвалідів і ветеранів відповідно до міської програми надання фінансової підтримки громадських організацій, на 2019 рік передбачено кошти у сумі 442 400 грн., в тому числі:
- Обухівської міськрайонної організації Української спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) – 51 000 грн.;
- УВП УТОС – 95 000 грн.;
- Обухівської міської ради ветеранів України – 95 300 грн.;
- громадської організації «Об’єднання сімей загиблих (померлих) воїнів АТО «Ми пам’ятаємо.Обухівщина» – 37 000 грн.;
- громадської організації “Материнське серце” – 35 100 грн.;
- громадської організації «Спілка учасників антитерористичної операції міста Обухів та Обухівського району» – 105 000 грн.;
- Обухівської Міськрайонної Організації Товариства Червоного Хреста України – 24 000 грн.
Культура і мистецтво
У проекті міського бюджету Обухівської міської ради на 2019 рік на галузь "Культура" передбачається спрямувати 8 603 500 грн., в тому числі, кошти загального фонду міського бюджету у сумі 7 589 600 грн., кошти спеціального фонду міського бюджету – 1 013 900 грн. (бюджет розвитку - 339 800 грн. і власних надходжень бюджетних установ культури – 674 100 грн.).
По галузі “Культура” з міського бюджету фінансується 3 бібліотеки, 2 будинки культури (1 будинок культури орендований), 2 клуби в с. Таценки та Ленди, дитяча школа мистецтв та централізована бухгалтерія. З 2019 року на утримання літературного меморіального музею-садиби Андрія Малишка з міського бюджету передбачені кошти в сумі 131 300 грн.
На виплату заробітної плати з нарахуваннями передбачено асигнування загального фонду міського бюджету на 2019 рік у сумі 5 583 400 грн., що забезпечує основні і обов’язкові виплати у розмірах відповідно до чинного законодавства. Сума витрат на оплату праці обраховувалась, виходячи з прогнозованої середньорічної чисельності працівників установ культури, згідно зі штатними розписами, виходячи з розміру посадового окладу працівника першого тарифного розряду 1921 гривень на місяць, мінімальної заробітної плати - 4173 гривень. При цьому, враховано видатки на встановлення посадових окладів працівникам, у яких вони менші за мінімальну заробітну плату на рівні мінімальної заробітної плати.
На виконання статті 57 Закону України “Про освіту” обраховано виплату педагогічним працівникам щорічної грошової винагороди до Дня працівників освіти по 1000 грн., керівнику закладу – посадовий оклад.
По дитячій школі мистецтв передбачена допомога на оздоровлення при наданні щорічної відпустки непедагогічним працівникам по 1200 грн. та до Дня працівників освіти по 500 грн.
На проведення розрахунків за спожиті бюджетними установами культури енергоносії та комунальні послуги передбачено обсяг бюджетних асигнувань загального фонду міського бюджету в сумі 1 231 800 грн., визначений на підставі затверджених лімітів споживання енергоносіїв у натуральних показниках за минулий рік, з урахуванням підвищення тарифів.
На виконання міської цільової програми культурно-мистецьких заходів на території Обухівської міської ради у міському бюджеті на 2019 рік передбачено видатки у сумі 1 544 000 гривень.
У 2019 році по спеціальному фонду міського бюджету (бюджет розвитку) передбачаються кошти в сумі 339 800 грн., а саме:
25 000 грн. – придбання книжкового фонду;
107 000 грн. – капітальний ремонт даху клубу с. Таценки;
112 200 грн. – придбання електролічильника, електроакустичної гітари, синтезатора для міського будинку культури, комп’ютера та багатофункціонального пристрою для клубу с. Таценки;
85 600 грн. – придбання комп’ютера, електролічильника та двох електрокотлів для школи мистецтв;
10 000 грн. – придбання багатофункціонального пристрою для бухгалтерії.
Фізична культура і спорт
На 2019 рік на проведення навчально-тренувальних зборів і змагань та заходів з фізичної культури, утримання та навчально-тренувальну роботу дитячо-юнацької спортивної школи, фінансування Центру фізичного здоров'я населення "Спорт для всіх", передбачається спрямувати 11 174 700 грн., в т.ч. по загальному фонду – 7 624 700 грн., по бюджету розвитку – 3 362 000 грн., за рахунок власних надходжень – 188 000 грн.
На утримання дитячо-юнацької спортивної школи на 2019 рік передбачено кошти в сумі 1 777 500 грн. На виплату заробітної плати з нарахуваннями на 2019 рік передбачено кошти у сумі 1 347 500 гривень.
Сума витрат на оплату праці обраховувалась виходячи з розміру посадового окладу працівника першого тарифного розряду 1921 гривень, мінімальної заробітної плати - 4173 гривень. Також враховано видатки на встановлення посадових окладів працівникам, у яких вони менші за мінімальну заробітну плату, на рівні мінімальної заробітної плати. Педагогічним працівникам передбачена допомога на оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі посадового окладу та щорічна грошова винагорода до Дня працівників освіти по 1000 грн. а керівнику закладу – посадовий оклад. Не педагогічним працівникам при наданні щорічної відпустки передбачено матеріальну допомогу у розмірі 1200 грн., а до Дня працівників освіти – по 500 грн.
На проведення розрахунків за спожиті енергоносії та комунальні послуги передбачено кошти у сумі 342 000 гривень.
У зв’язку з пролонгацією терміну виконання договору № 175/18 по капітальному ремонту з підсиленням несучих конструкцій басейну ДЮСШ, обсяг фінансування в сумі 1 500 000 грн. перенесено на 2019 рік.
На проведення навчально-тренувальних зборів і змагань відповідно до Програми розвитку молодіжної політики, фізичної культури і спорту на 2019 рік заплановано видатки у сумі 2 565 000 грн.
Видатки на утримання комунального закладу Центру фізичного здоров'я населення "Спорт для всіх" на 2019 рік з міського бюджету розраховані у сумі 3 282 200 грн. На утриманні спортивного комплексу є 3 футбольні поля, спортивні майданчики, спортивні зали які знаходяться на території міста.
Житлово-комунальне господарство
У проекті міського бюджету на фінансування житлово-комунального господарства на 2019 рік передбачається спрямувати кошти відповідно до міських цільових програм, а саме:
За спеціальним фондом міського бюджету (бюджет розвитку) передбачається фінансування :
Будівництво та регіональний розвиток
Відповідно до міської цільової "Програми будівництва, реконструкції об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури та соціальної сфери міста Обухова, сіл Таценки та Ленди" в проекті бюджету на 2019 рік на здійснення капітальних вкладень передбачається спрямувати кошти спеціального фонду (бюджету розвитку) загальним обсягом 13 676 000 грн., у тому числі:
По Програмі реалізації громадського бюджету в загальній сумі 1 503 700 грн., з яких на реконструкцію та благоустрій скверу на м-ні Яблуневий передбачається 1 500 000 грн.
Транспорт та транспортна інфраструктура,
дорожнє господарство
На фінансування робіт, пов’язаних з будівництвом, реконструкцією, ремонтом та утриманням автомобільних доріг по програмі з питань благоустрою на території Обухівської міської ради, планується спрямування з міського бюджету коштів загальним обсягом 24 043 000 грн., у тому числі: за рахунок коштів загального фонду на поточний ремонт доріг комунальної власності – 7 000 000 грн., за рахунок коштів спеціального фонду (бюджету розвитку) на будівництво та капітальний ремонт вулиць та доріг комунальної власності – 17 043 000 грн. Детальний перелік об’єктів по капітальному та поточному ремонту доріг наведено у програмі.
Інша діяльність
На виконання міської цільової Програми захисту населення і територій Обухівської міської ради від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на 2018-2022 роки передбачено кошти у сумі 810 000 грн., в т.ч. на виготовлення проектно-кошторисної документації на будівництво місцевої автоматизованої системи централізованого оповіщення цивільного захисту в м. Обухів, Київської області.
На міську цільову програму "Безпечне місто" передбачаються кошти у сумі 97 800 грн. на ремонт та технічне обслуговування обладнання зв’язку, електронного та оптичного устаткування системи відеоспостереження у місті Обухові.
На утримання комунального підприємства "Обухівська міська варта" відповідно до Міської цільової програми із забезпечення громадського порядку на території Обухівської міської ради на 2017-2020 роки розраховані видатки у сумі 3 340 800 грн.
У рамках виконання Програми охорони навколишнього природного середовища на території Обухівської міської ради на 2019 рік за рахунок надходжень екологічного податку у проекті бюджету на 2019 рік прогнозується передбачити видатки по спеціальному фонду у сумі 390 000 грн., у тому числі на:
- охорону та раціональне використання водних ресурсів – 219 000 грн.;
- охорона і раціональне використання природних рослинних ресурсів –122 000 грн;
- збереження природно-заповідного фонду – 41 000 грн.
Міська цільова Програма інформування громадськості щодо діяльності органів місцевого самоврядування у місті Обухів на 2019 рік для висвітлення життєдіяльності та актуальних проблем міста у проекті міського бюджету на 2019 рік обрахована за загальним фондом у сумі 1586 000 грн., в т.ч. на висвітлення діяльності міської ради в пресі – 790 000 грн., послуги телебачення – 790 000 грн. та обслуговування сайту Обухівської міської ради – 6000 грн.
На реалізацію заходів міської Програми управління об’єктами нерухомого майна комунальної власності територіальної громади Обухівської міської ради на 2019 рік передбачаються кошти у сумі 33 300 грн.
Відповідно до міської цільової Програми із виготовлення технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Обухів та сіл Таценки та Ленди на проведення інвентаризації земель передбачено кошти у сумі 270 000 грн.
Відповідно до Положення про цільовий фонд міського бюджету Обухівської міської ради на 2017-2020 роки, кошти цільового фонду у сумі 330 000 грн. пропонується спрямувати на фінансування "Програми з питань благоустрою на території Обухівської міської ради".
Резервний фонд
Відповідно до ст. 24 Бюджетного кодексу України, у міському бюджеті на 2019 рік передбачається резервний фонд у сумі 1400 000 грн., який складає 0,67 відсотка видатків загального фонду міського бюджету. Кошти плануються на здійснення непередбачених видатків, що не мають постійного характеру і не можуть бути передбачені при складанні проекту міського бюджету.
До районного бюджету Обухівського району на здійснення видатків районного бюджету Обухівського району на охорону здоров’я в обсязі, розрахованому у державному бюджеті України на 2019 рік за фінансовим нормативом бюджетної забезпеченості послугами з охорони здоров’я відповідно до кількості мешканців населених пунктів Обухівської міської ради, які підлягають забезпеченню гарантованими послугами закладів охорони здоров’я вторинної ланки медичної допомоги Комунальним некомерційним підприємством Обухівської районної ради “Обухівська центральна районна лікарня“ та Комунальним некомерційним підприємством Обухівської районної ради “Обухівська районна стоматологічна поліклініка“ у повній вартості цих послуг передбачається субвенція у сумі 24 004 600 грн.
Фінансування
Обсяг оборотної касової готівки міського бюджету на 2019 рік прогнозується у сумі 100 000 гривень.
Обсяг коштів, які передбачається передати із загального фонду бюджету до спеціального фонду (бюджету розвитку) на 2019 рік становить 80 098 600 гривень.
При формування бюджету на 2019 рік дотримано вимоги п.4 ст.77 Бюджетного кодексу України і в повному обсязі передбачено забезпечення потреби в асигнуваннях на виплату заробітної плати працівникам бюджетних установ, які фінансуються за рахунок міського бюджету та проведення розрахунків за енергоносії.
В проекті міського бюджету на 2019 рік передбачено фінансування бюджетних програм на загальну суму 345 417 185 грн. та міських цільових програм на суму 118 931 300 грн.
Виходячи із вищевикладеного, загальний обсяг міського бюджету Обухівської міської ради на 2019 рік збалансований і обрахований у сумі
464 348 485 грн., як по доходах так і по видатках, в тому числі :
по загальному фонду : по доходах – 456 229 385 грн.
по видатках – 376 130 785 грн.
по спеціальному фонду : по доходах – 8 119 100 грн.
по видатках – 88 217 700 грн.
з профіцитом по загальному фонду у сумі 80 098 600 грн.
та дефіцитом по спеціальному фонду у сумі 80 098 600 гривень.
Начальник фінансового управління Н.І.Медвідчук
Пояснювальна записка
до Прогнозу міського бюджету Обухівської міської ради на 2020 і 2021 роки
Прогноз міського бюджету на 2020 та 2021 роки розроблено з урахуванням проектів змін, внесених до Податкового та Бюджетного кодексів України та інших законодавчих актів, що стосуються місцевих бюджетів та міжбюджетних відносин, основних прогнозних макропоказників економічного і соціального розвитку України на 2019 і 2021 роки, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 року № 546.
Прогноз включає індикативні прогнозні показники міського бюджету за основними видами доходів та видатків (таблиці додаються).
Індикативні прогнозні показники міського бюджету на 2020 і 2021 роки є основою для складання головними розпорядниками бюджетних коштів планів своєї діяльності та формування показників проекту міського бюджету.
Зміцнення фінансової бази міського бюджету сприятиме збільшенню фінансової спроможності місцевого самоврядування до забезпечення делегованих повноважень та виконання програм розвитку міста.
Прогноз доходів загального фонду, без трансфертів на 2020 рік становить 97,7 % до прогнозних показників на 2019 рік (2020 рік -283865400 грн.), а у 2021 році ріст доходів загального фонду прогнозується на 104,2 % до 2020 року (2021 рік – 295717900 грн.).
Зменшення доходів 2020 року проти прогнозу 2019 року пов’язано з тим, що у 2020 році до міського бюджету не буде надходить акцизний податок з пального ( прогноз на 2019 рік акцизного податку з пального – 18019000 грн.).
Найбільшу питому вагу (72,9 %) в складі доходів загального фонду займає податок на доходи фізичних осіб – 206940600 грн. у 2020 році та 73,4% у 2021 році (217050000 грн.). Прогноз надходжень податку на доходи фізичних осіб розраховано відповідно до підвищення розміру мінімальної заробітної плати, реальної податкової бази та ставок оподаткування доходів фізичних осіб 18%.
Прогноз доходів спеціального фонду на 2020 рік складає 100,7 % до прогнозу 2019 року, у 2021 році – 101,1 % до 2020 року.
Пріоритетними напрямами розвитку міста на 2019-2020 роки залишатимуться: забезпечення умов для соціально-економічного зростання в усіх галузях і сферах діяльності та підвищення життєвого рівня населення міста.
Видатки міського бюджету прогнозовані на базі прогнозних показників доходної частини бюджету з дотриманням принципу пропорційності планування призначень на здійснення видаткових повноважень.
Важливим елементом реформування бюджетного процесу є запровадження середньострокового бюджетування .
Для виконання завдань з реалізації бюджетної політики пропонується здійснити такі заходи:
удосконалення програмно-цільового методу бюджетування з метою підвищення прозорості та ефективності використання фінансових ресурсів;
збалансована структура бюджетних видатків (витрати розвитку та витрати споживання);
забезпечення заходів з дотримання жорсткої фінансової дисципліни;
врахування гендерного фактору при здійсненні аналізу при плануванні та виконанні програм;
здійснення принципу відкритості шляхом забезпечення прозорості, прогнозованості, передбачуваності, послідовності діяльності органів державної влади;
підвищення енергоефективності, забезпечення економного використання енергетичних ресурсів установами соціально-культурної сфери;
збільшення обсягу охоплення дітей шкільного віку послугами з початкової культурно-мистецької освіти;
запровадження для забезпечення громадян мінімальним обсягом послуг у сфері культури;
підвищення ефективності соціальної допомоги та забезпечення архітектурної доступності (встановлення пандусів, ремонт вхідних груп) з метою надання інклюзивної освіти для дітей з особливими потребами;
удосконалення механізму забезпечення адресності надання всіх видів пільгових послуг з упорядкуванням категорій їх отримувачів і встановленням економічно та соціально обґрунтованих нормативів споживання.
До районного бюджету Обухівського району на здійснення видатків районного бюджету Обухівського району на охорону здоров’я в обсязі, розрахованому у державному бюджеті України на 2019 рік за фінансовим нормативом бюджетної забезпеченості послугами з охорони здоров’я відповідно до кількості мешканців населених пунктів Обухівської міської ради, які підлягають забезпеченню гарантованими послугами закладів охорони здоров’я вторинної ланки медичної допомоги Комунальним некомерційним підприємством Обухівської районної ради “Обухівська центральна районна лікарня“ та Комунальним некомерційним підприємством Обухівської районної ради “Обухівська районна стоматологічна поліклініка“ у повній вартості цих послуг передбачається субвенція у сумі 24 004 600 грн.
Начальник фінансового управління Н.І.Медвідчук
Очікуване виконання видаткової частини міського бюджету за 2018 рік
Виконання та перевиконання доходної частини міського бюджету у 2018 році надало можливість збільшити передбачені при формуванні бюджету видатки майже на усі галузі бюджетної сфери та провести заплановані видатки, передати частину коштів із загального фонду до спеціального для проведення робіт з покращення матеріально-технічної бази бюджетних установ, благоустрою міста, реконструкції мереж вуличного освітлення, реконструкції та капітального ремонту теплових магістральних трубопроводів, реконструкції водопровідних мереж, а також капітального ремонту вулиць і доріг комунальної власності.
Уточнені планові показники видаткової частини міського бюджету Обухівської міської ради заплановані у сумі 565249971,71 грн., в тому числі по загальному фонду – 388757416,84 грн. та спеціальному фонду – 176492554,87 грн. Очікуване виконання міського бюджету становить 492332696,53 грн.,в тому числі по загальному фонду – 369242282,01 грн., або 95,0 відсотків до уточнених річних бюджетних призначень, по спеціальному фонду - 123090414,52 грн., або 69,74 відсотка до уточненого плану.
Більшість видатків загального фонду бюджету спрямована на соціально-культурну сферу ( освіта,медицина, соціальний захист і соціальне забезпечення, фізична культура і спорт, культура). У звітному році сукупна частка цих видатків у загальному обсязі очікуваних видатків міського бюджету складає 70,2 %; з них найбільшу питому вагу займають видатки по освіті -33,5 % та соціальному захисту і соціальному забезпеченню населення – 30,5 %.
У структурі очікуваних видатків спеціального фонду міського бюджету найбільшу питому вагу займають видатки на житлово-комунальне господарство - 40,6 %, будівництво - 15,9%, транспортну інфраструктуру та транспорт – 9,4 %, видатки на освіту – 18,5 %. Це в основному видатки бюджету розвитку. Протягом року в місті проведено капітальні ремонти, реконструкції та інші капітальні видатки по різних галузях згідно із затвердженими бюджетними асигнуваннями.
Стабільне виконання доходів міського бюджету протягом 2018 року сприяло своєчасним виплатам заробітної плати працівникам бюджетних установ, оплаті енергоносіїв та комунальних послуг, які споживаються бюджетними установами та одержувачами бюджетних коштів, фінансуванню господарських та інших поточних видатків, проведенню соціальних виплат за рахунок коштів міського бюджету. Проведено в повному обсязі фінансування видатків на оздоровлення дітей влітку, харчування учнів 1 – 4 класів та учнів пільгового контингенту. Протягом звітного періоду, не зважаючи на те, що компенсація за перевезення пільгових категорій громадян на державному рівні не проводилася, за рахунок міського бюджету забезпечено безкоштовне перевезення таких категорій мешканців міста в повному обсязі.
Відповідно до рішення сесії міської ради від 21.12.2017 № 673-30-VII “Про міський бюджет Обухівської міської ради на 2018 рік» (із змінами) до районного бюджету передано :
Передбачається до кінця року провести виплати за усіма видатками, не допускаючи виникнення кредиторської заборгованості.

ОБУХІВСЬКА МІСЬКА РАДА
КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Сорок третя сесія сьомого скликання
Рішення
Про міський бюджет Обухівської міської ради
на 2019 рік .
Керуючись Бюджетним кодексом України, Законом України “ Про місцеве самоврядування " Обухівська міська рада
ВИРІШИЛА:
- Визначити на 2019 рік:
- доходи міського бюджету Обухівської міської ради ( з урахуванням трансфертів з ДБ) у сумі 464 348 485 гривень, в тому числі доходи загального фонду міського бюджету 456 229 385 гривень та доходи спеціального фонду міського бюджету 8 119 100 гривень згідно з додатком 1 до цього рішення;
- видатки міського бюджету Обухівської міської ради у сумі 464 348 485 гривень, у тому числі видатки загального фонду міського бюджету 376 130 785 гривень та видатки спеціального фонду міського бюджету 88 217 700 гривень;
- профіцит за загальним фондом міського бюджету у сумі 80 098 600 гривень згідно з додатком 2 до цього рішення ;
- дефіцит за спеціальним фондом міського бюджету у сумі 80 098 600 гривень згідно з додатком 2 до цього рішення;
оборотний залишок бюджетних коштів міського бюджету Обухівської міської ради у розмірі 100 000 гривень,що становить 0,05 відсотків видатків загального фонду міського бюджету, визначених цим пунктом;
резервний фонд міського бюджету у розмірі 1 400 000 гривень, що становить 0,67 відсотків видатків загального фонду місцевого бюджету, визначених цим пунктом.
2. Затвердити бюджетні призначення головним розпорядникам коштів міського бюджету Обухівської міської ради на 2019рік у розрізі відповідальних виконавців за бюджетними програмами згідно з додатком 3 до цього рішення.
3. Затвердити на 2019 рік міжбюджетні трансферти згідно з додатком №5 до цього рішення.
4. Затвердити на 2019 рік розподіл коштів бюджету розвитку на здійснення заходів на будівництво, реконструкцію і реставрацію об’єктів виробничої, комунальної та соціальної інфраструктури за об’єктами згідно з додатком 6 до цього рішення.
5. Затвердити розподіл витрат міського бюджету на реалізацію місцевих програм у сумі 118 931 300 гривень згідно з додатком 7 до цього рішення.
6. Установити, що у загальному фонді міського бюджету на 2019рік:
1) до доходів загального фонду міського бюджету належать доходи, визначені статтями _64__Бюджетного кодексу України, та трансферти, визначені статтями 102, 1032, 1034 Бюджетного кодексу України(крім субвенцій, визначених статтею 691 та частиною першою статті 71 Бюджетного кодексу України), а також такі надходження відповідно до Закону України “Про Державний бюджет України на 2019 рік”:
7. Установити, що джерелами формування спеціального фонду місцевого бюджету на 2019 рік :
1) у частині доходів є надходження, визначені статтями 691 71 Бюджетного кодексу України, а також такі надходження відповідно до Закону України “Про Державний бюджет України на 2019 рік”:
2) у частині фінансування є надходження, визначені пунктом 10 частини 1 статті 71 Бюджетного кодексу України.
8. Установити, що у 2019 році кошти, отримані до спеціального фонду бюджету міського бюджету згідно з пунктом 8 частини 1 статті 691 Бюджетного кодексу України, спрямовуються на реалізацію заходів, визначених додатком _8__(цільовий фонд) до цього рішення.
9. Затвердити перелік захищених статей видатків загального фонду міського бюджету на 2019 рік за їх економічною структурою відповідно до ст.,55 Бюджетного кодексу України :
- оплата праці працівників бюджетних установ;
- нарахування на заробітну плату;
- придбання медикаментів та перев’язувальних матеріалів;
- забезпечення продуктами харчування;
- оплата комунальних послуг та енергоносіїв;
- поточні трансферти населенню;
- поточні трансферти місцевим бюджетам;
- оплату послуг з охорони комунальних закладів культури (2240).
10. Відповідно до статті 16 Бюджетного кодексу України доручити фінансовому управлінню виконавчого комітету Обухівської міської ради здійснювати:
1) на конкурсних засадах розміщення тимчасово вільних коштів міського бюджету Обухівської міської ради на депозитах, з подальшим поверненням таких коштів до кінця поточного бюджетного періоду.
11.Надати право фінансовому управлінню виконавчого комітету Обухівської міської ради :
- відповідно до статей 43, 73 Бюджетного кодексу України отримувати у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, позики на покриття тимчасових касових розривів міського бюджету Обухівської міської ради, пов'язаних із забезпеченням захищених видатків загального фонду, в межах поточного бюджетного періоду за рахунок коштів єдиного казначейського рахунку на договірних умовах без нарахування відсотків за користування цими коштами з обов'язковим їх поверненням до кінця поточного бюджетного періоду;
- у процесі виконання міського бюджету за обґрунтованими поданнями головного розпорядника коштів міського бюджету здійснювати перерозподіл бюджетних асигнувань, затверджених у розписі міського бюджету та кошторисах, в розрізі економічної класифікації видатків бюджету по загальному та спеціальному фондах міського бюджету.
12. Головним розпорядниками коштів міського бюджету :
1) затвердити паспорти бюджетних програм протягом 45 днів з дня набрання чинності цим рішенням;
2) здійснювати управління бюджетними коштами у межах встановлених їм бюджетних повноважень та оцінку ефективності бюджетних програм, забезпечуючи ефективне, результативне і цільове використання бюджетних коштів, організацію та координацію роботи розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів у бюджетному процесі;
3) забезпечити доступність інформації про бюджет відповідно до законодавства, а саме:
здійснити публічне представлення та публікацію інформації про бюджет за бюджетними програмами та показниками, бюджетні призначення щодо яких визначені цим рішенням, відповідно до вимог та за формою, встановленими Міністерством фінансів України, до 15 березня 2020 року;
оприлюднювати на власних веб-сторінках паспорти бюджетних програм у триденний строк з дня їх затвердження;
4) забезпечити у повному обсязі проведення розрахунків за електричну та теплову енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ та послуги зв'язку, які споживаються бюджетними установами, та укладання договорів за кожним видом енергоносіїв у межах встановлених обґрунтованих лімітів споживання;
13.Відповідно до статей 23,108 Бюджетного кодексу України надати право міському голові :
- при надходженні у міжсесійний період у 2019 році субвенцій з державного бюджету, здійснювати розподіл і вносити відповідні зміни до міського бюджету з наступним затвердженням рішенням сесії міської ради;
- здійснювати протягом 2019 року перерозподіл затверджених обсягів субвенцій з державного бюджету, виходячи із фактично нарахованих обсягів з наступним затвердженням рішенням сесії міської ради.
14. Це рішення набирає чинності з 1 січня 2019 року.
15. Додатки № 1- 9 до цього рішення є його невід’ємною частиною.
16. Відповідно до частини четвертої статті 28 Бюджетного кодексу України фінансовому управлінню Обухівської міської ради не пізніше ніж через десять днів з дня прийняття цього рішення оприлюднити його в місцевій газеті.
17. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію міської ради з питань планування, бюджету та фінансів.
Міський голова О.М.Левченко
м.Обухів
№ – 43 -VII
Від 20 .12. 2018 р.
Медвідчук Н.І.
| Індикативні прогнозні показники міського бюджету Обухівської міської ради | |||
| по видатках на 2020 – 2021 роки | |||
| (грн.) | |||
| КПКВ | Найменування видатків згідно із бюджетною класифікацією | 2020 рік | 2021 рік |
| 1 | 2 | 3 | 4 |
| О100 | Державне управління | 42136000 | 43821000 |
| 1000 | Освіта | 83275000 | 90128200 |
| 2000 | Охорона здоров'я | 1180800 | 1180800 |
| 3000 | Соціальний захист та соціальне забезпеченняя | 11530000 | 11991200 |
| 6000 | Житлово-комунальне господарство | 24500000 | 25480000 |
| 4000 | Культура і мистецтво | 9350000 | 9560000 |
| 5000 | Фізична культура і спорт | 7723000 | 8031900 |
| 7400 | Транспорт та транспортна інфраструктура, дорожнє господарство | 6850000 | 7025000 |
| 8100 | Захист населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру | 110000 | 110000 |
| 8200 | Громадський порядок та безпека | 4126300 | 4126300 |
| 8700 | Резервний фонд | 1500000 | 1500000 |
| 9110 | Реверсна дотація | 30282700 | 30282700 |
| Всього видатки загального фонду | 226690100 | 233237100 | |
| Спеціальний фонд | |||
| 6000 | Житлово-комунальне господарство | 22006000 | 18444200 |
| 8300 | Охорона навколишнього середовища | 397000 | 400000 |
| 7300 | Будівництво та регіональний розвиток | 22749300 | 35106600 |
| 7400 | Транспорт та транспортна інфраструктура, дорожнє господарство | 14000000 | 10500000 |
| Видатки за рахунок власних надходжень | 6200000 | 6300000 | |
| Всього видатки спеціального фонду | 65352300 | 70750800 | |
| Начальник фінансового управління | Медвідчук Н.І. | ||
| Індикативні прогнозні показники міського бюджету Обухівської міської ради | |||
| по доходах на 2020 - 2021 роки | |||
| загальний фонд | |||
| ( грн.) | |||
| Код | Найменування доходів згідно із бюджетною класифікацією | 2020 рік | 2021 рік |
| 1 | 2 | 3 | 4 |
| 10000000 | Податкові надходження | 280706400 | 292524900 |
| 11000000 | Податки на доходи, податки на прибуток, податки на збільшення ринкової вартості | 206942100 | 217051500 |
| 11010000 | Податок та збір на доходи фізичних осіб | 206940600 | 217050000 |
| 11010100 | Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати | 194820600 | 204600000 |
| 11010200 | Податок на доходи фізичних осіб з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями та особами рядового і начальницького складу, що сплачується податковими агентами | 2970000 | 3200000 |
| 11010400 | Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку інших ніж заробітна плата | 5850000 | 5900000 |
| 11010500 | Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування | 3300000 | 3350000 |
| 11020000 | Податок на прибуток підприємств | 1500 | 1500 |
| 11020200 | Податок на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності | 1500 | 1500 |
| 13000000 | Рентна плата та плата за використання інших природних ресурсів | 67000 | 67000 |
| 13010000 | Рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів | 52000 | 52000 |
| 13010200 | Рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів (крім рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування) | 52000 | 52000 |
| 13030000 | Рентна плата за користування надрами | 15000 | 15000 |
| 13030200 | Рентна плата за користування надрами для видобування корисних копалин місцевого значення | 15000 | 15000 |
| 14000000 | Внутрішні податки на товари та послуги | 10400000 | 10500000 |
| 14040000 | Акцизний податок з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів | 10400000 | 10500000 |
| 18000000 | Місцеві податки | 63297300 | 64906400 |
| 18010000 | Податок на майно | 21137000 | 21556000 |
| 18010100 | Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості | 65000 | 66000 |
| 18010200 | Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості | 540000 | 550000 |
| 18010300 | Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості | 217000 | 220000 |
| 18010400 | Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості | 2150000 | 2250000 |
| 18010500 | Земельний податок з юридичних осіб | 6070000 | 6170000 |
| 18010600 | Орендна плата з юридичних осіб | 9460000 | 9640000 |
| 18010700 | Земельний податок з фізичних осіб | 395000 | 400000 |
| 18010900 | Орендна плата з фізичних осіб | 1780000 | 1800000 |
| 18011000 | Транспортний податок з фізичних осіб | 50000 | 50000 |
| 18011100 | Транспортний податок з юридичних осіб | 410000 | 410000 |
| 18030000 | Туристичний збір | 10300 | 10400 |
| 18030100 | Туристичний збір, сплачений юридичними особами | 8700 | 8800 |
| 18030200 | Туристичний збір, сплачений фізичними особами | 1600 | 1600 |
| 18050000 | Єдиний податок | 42150000 | 43340000 |
| 18050300 | Єдиний податок з юридичних осіб | 6800000 | 6850000 |
| 18050400 | Єдиний податок з фізичних осіб | 34760000 | 35900000 |
| 18050500 | Єдиний податок з сільськогосподарських таваровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків | 590000 | 590000 |
| 20000000 | Неподаткові надходження | 3159000 | 3193000 |
| 21000000 | Доходи від власності та підприємницької діяльності | 33000 | 33000 |
| 21010000 | Частина чистого прибутку (доходу) державних або комунальних унітарних підприємств та їх об’єднань, що вилучається до відповідного бюджету, та дивіденди (дохід), нараховані на акції (частки, паї) господарських товариств, у статутних капиталах, яких є державна або комунальна власність | 3000 | 3000 |
| 21010300 | Частина чистого прибутку (доходу) комунальних унітарних підприємств та їх об’єднань, що вилучається до відповідного місцевого бюджету | 3000 | 3000 |
| 21080000 | Інші надходження | 30000 | 30000 |
| 21081100 | Адміністративні штрафи та інші санкції | 30000 | 30000 |
| 22000000 | Адміністративні збори та платежі, доходи від некомерційної господарської діяльності | 3126000 | 3160000 |
| 22010000 | Плата за надання адміністративних послуг | 2880000 | 2910000 |
| 22010300 | Адміністративний збір за проведення державної реєстрації юридичних та фізичних осіб - підприємців | 130000 | 130000 |
| 22012500 | Плата за надання інших адміністративних послуг | 2570000 | 2600000 |
| 22012600 | Адміністративний збір за державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень | 180000 | 180000 |
| 22090000 | Державне мито | 246000 | 250000 |
| 22090100 | Державне мито, що сплачується за місцем розгляду та оформлення документів, у тому числі за оформлення документів на спадщину і дарування | 186000 | 190000 |
| 22090400 | Державне мито, пов'язане з видачею та оформленням закордонних паспортів (посвідок) та паспортів громадян України | 60000 | 60000 |
| Разом доходи загального фонду | 283865400 | 295717900 | |
| спеціальний фонд | |||
| 10000000 | Податкові надходження | 397000 | 400000 |
| 19000000 | Інші податки та збори | 397000 | 400000 |
| 19010000 | Екологічний податок | 397000 | 400000 |
| 20000000 | Неподаткові надходження | 6980000 | 7120000 |
| 24170000 | Надходження коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту | 780000 | 820000 |
| 25000000 | Власні надходження | 6200000 | 6300000 |
| 30000000 | Доходи від операцій з капіталом | 450000 | 400000 |
| 33010100 | Кошти від продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення, що перебувають у державній або комунальній власності та земельних ділянок, які знаходяться на території Автономної Республіки Крим | 450000 | 400000 |
| 50000000 | Цільові фонди | 350000 | 350000 |
| 50110000 | Цільові фонди, утворені Верховною Радою Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування та місцевими органами виконавчої влади | 350000 | 350000 |
| Разом доходи спеціального фонду | 8177000 | 8270000 | |
| Начальник фінансового управління | |||
| виконавчого комітету | |||
| Обухівської міської ради | Н.І.Медвідчук | ||
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту міського бюджету Обухівської міської ради
на 2019 рік
Фінансовий ресурс міського бюджету на 2019 рік сформовано з урахуванням «Основних напрямів бюджетної політики на 2019 – 2021 роки», який схвалений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 18.04.2018 року № 315-р та поданий до Верховної Ради України (реєстр. № 8357 від 16.05.2018).
Проект міського бюджету Обухівської міської ради на 2019 рік по доходах і видатках розроблено на базі основних прогнозних показників соціально-економічного і культурного розвитку міста Обухова та сіл міської ради на 2019 рік, підсумків виконання бюджету за 2017 рік та очікуваного виконання за 2018 рік, із застосуванням діючих норм Бюджетного та Податкового кодексів України та з урахуванням змін до бюджетного та податкового законодавства й інших законодавчих актів.
Міський бюджет складається із загального та спеціального фондів. До складу спеціального фонду міського бюджету включено бюджет розвитку.
При формуванні міського бюджету Обухівської міської ради на 2019 рік головним було збереження основних пріоритетів бюджетної політики та дотримання принципів Бюджетного кодексу України, зокрема, в частині затвердження збалансованого бездефіцитного бюджету.
ДОХОДИ БЮДЖЕТУ
Міський бюджет Обухівської міської ради за доходами на 2019 рік сформовано відповідно до Податкового та Бюджетного кодексів України, Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік».
При прогнозуванні дохідної частини міського бюджету на 2019 рік враховано:
- макропоказники Мінекономрозвитку у 2018 році та прогнозні на 2019 рік, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 року № 546 «Про схвалення Прогнозу економічного і соціального розвитку України на 2019 – 2021 роки» ;
- фактичне виконання дохідної частини міського бюджету за результатами 2016 – 2017 років та очікуване виконання 2018 року;
- збереження норми щодо зарахування 13,44% акцизного податку з пального.
- прогнозні показники на 2019 рік надані Обухівським управлінням ГУ ДФС у Київській області.
Основними чинниками, які впливають на особливості формування дохідної частини проекту міського бюджету є:
- встановлення мінімальної заробітної плати з 01 січня 2019 року у розмірі 4173 грн. на місяць та посадового окладу працівника 1 тарифного розряду Єдиної тарифної сітки – 1921 грн.;
- зниження податкового навантаження на громадян шляхом надання податкової соціальної пільги на 2019 рік у розмірі 50 % розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб для будь – якого платника податку за умови, що дохід не перевищує 1,4 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Склад доходів міського бюджету визначають статті 64, 691 Бюджетного кодексу України та Закон України «Про Державний бюджет України на 2019 рік».
Динаміка надходжень до міського бюджету Обухівської міської ради
тис. грн.
| 2016* факт | 2017* факт | 2018* затверджено зі змінами | 2019 * прогноз | Відхилення прогнозу 2019 року від затвердженого зі змінами 2018 року | ||
| +/- | % | |||||
| Доходи всього, в т.ч.: | 183869,0 | 227499,8 | 255015,4 | 298601,0 | 43585,6 | 117,1 |
| загальний фонд | 170159,1 | 219146,7 | 247410,1 | 290481,9 | 43071,8 | 117,4 |
| спеціальний фонд | 13709,9 | 8353,1 | 7605,3 | 8119,1 | 513,8 | 106,8 |
* без урахування трансфертів
* по спеціальному фонду благодійні внески уточнюються
при фактичних поступленнях протягом року
З урахуванням зазначеного обсяг доходів міського бюджету на 2019 рік (без врахування трансфертів) обраховано в сумі 298601000 грн., у тому числі :
загальний фонд – 290 481 900 грн.
спеціальний фонд – 8 119 100 грн.
Міському бюджету на 2019 рік офіційні трансферти з державного бюджету міському бюджету визначені в додатку 6 до Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік » в сумі 82885800 грн., в т.ч. субвенції – 82 885 800 грн.
( освітня субвенція – 58 881 200 грн., медична субвенція – 24 004 600 грн.). Офіційні трансферти з місцевого бюджету визначені в додатку 5 до проекту рішення Київської обласної ради «Про обласний бюджет на 2019рік» у сумі 82 861 685 грн.. в т. ч. дотації з місцевого бюджету – 2 829 989 грн. та субвенції з місцевого бюджету – 80 031 696 грн.
Таким чином, доходи міського бюджету Обухівської міської ради на 2019 рік (з урахуванням трансфертів) обраховані в сумі 464 348 485грн. в тому числі:
загальний фонд - 456 229 385грн.;
спеціальний фонд - 8 119 100грн.
Загальний фонд міського бюджету
Динаміка надходжень до загального фонду міського бюджету Обухівської міської ради
| Факт за 2017 рік (тис. грн.) | Очікувані за 2018 рік (тис. грн.) | Прогноз на 2019 рік (тис. грн.) | 2019 рік до 2018 року (%) | |
| Податкові надходження | 215806,5 | 270626,6 | 287244,4 | 106,1 |
| Неподаткові надходження | 3340,2 | 3372,5 | 3237,5 | 96,0 |
| Всього доходи без урахування трансфертів | 219146,7 | 273999,1 | 290481,9 | 106,0 |
Обсяг доходів загального фонду міського бюджету на 2019 рік обраховано згідно ст.64 Бюджетного кодексу України.
Доходи загального фонду (без офіційних трансфертів) на 2019 рік визначені в сумі 290481900 грн., в тому числі:
- податок та збір на доходи фізичних осіб (код11010000) –
196968200 гpн.;
- податок на прибуток підприємств та фінансових установ
комунальної власності (код 11020200) – 1800 гpн.;
- рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів (крім
плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині
деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування
(код 13010200) - 52100 грн.;
- рентна плата за користування надрами для видобування корисних
копалин місцевого значення (код 13030200) – 14800 грн.;
- акцизний податок з вироблених в Україні підакцизних товарів
(продукції ) (код 14020000) – 3500000 грн.;
- акцизний податок з ввезених на митну територію України
підакцизних товарів (продукції) – 14519000 грн.;
- акцизний податок з реалізації суб’єктами господарювання
роздрібної торгівлі підакцизних товарів (код 14040000) –
10300000 грн..;
- податок на майно (код 18010000) - 20853000 грн.., в т.ч.
земельний податок та орендна плата за землю по юридичних
та фізичних особах – 17500000гpн. ;
податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки по
юридичних та фізичних особах – 2913000 грн.;
транспортний податок – 440000 грн.;
- туристичний збір (код 18030000) – 10000 грн.;
- єдиний податок (код 18050000) – 41025500 грн..;
- частина чистого прибутку (доходу) комунальних унітарних підприємств та їх об'єднань, що вилучається до бюджету (код 21010300) - 3500 грн.;
- адміністративні штрафи та інші санкції (код 21081100) – 25000 грн.;
- плата за встановлення земельного сервітуту (код 21081700) –
56000 грн.
- плата за надання адміністративних послуг (код 22010000) –
28930000 грн.;
- державне мито (код 22090000) – 260000гpн.
Прогнозні показники доходів міського бюджету на 2019 рік, порівняно з очікуваним виконання за 2018 рік, по загальному фонду збільшуються на 16482,8 тис. грн.., або на 106 %.
Податок та збір на доходи фізичних осіб
(код 11010000)
Основним джерелом наповнення доходної частини загального фонду міського бюджету є податок та збір на доходи фізичних осіб. Питома вага цього податку в доходах загального фонду міського бюджету обрахованого на 2019 рік (без урахування трансфертів) становить – 67,8 відсотків.
Надходження податку на доходи та збори фізичних осіб
| | Факт за 2016 рік | Факт за 2017 рік | Очікувані за 2018 рік | Прогноз на 2019 рік |
| Сума надходжень (тис. грн.) | 106295,1 | 140486,5 | 182045,5 | 196968,2 |
| % до попереднього року | 141,0 | 132,2 | 129,6 | 108,2 |
* у 2016 році ставка оподаткування збільшилась з 15% до 18%
* у 2017 році проти 2016 року мінімальну заробітну плату
збільшено у 2 рази (у 2016 році -1600 грн,, у 2017 році – 3200грн.).
Прогноз надходжень податку на доходи та збори фізичних осіб на 2019 рік обрахований відповідно до норм діючого Податкового кодексу України.
Основні чинники, які вплинуть на надходження податку на доходи фізичних осіб:
- підвищення мінімальної заробітної плати з 1 січня 2019 року до 4173 грн. на місяць та посадового окладу працівника 1 тарифного розряду Єдиної тарифної сітки – 1921 грн.;
- зарахування до міського бюджету 60 % податку на доходи та збори фізичних осіб;
- застосування єдиної ставки (18%) оподаткування доходів фізичних осіб (крім доходів у вигляді дивідендів по акціях та корпоративних правах,
нарахованих резидентами – платниками податку на прибуток підприємств, які оподатковуються за ставкою 5%);
- зниження податкового навантаження на громадян, за рахунок надання податкової соціальної пільги на 2019 рік у розмірі 50% розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб для будь-якого платника податку за умови, що дохід не перевищує 1,4 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Також у 2019 році не очікуються разові надходження податку, отримані у 2018 році (у 2018 році разові надходження до міського бюджету становили 1071,8 тис. грн.).
З врахуванням вищезазначених чинників обсяг податку та збору на доходи фізичних осіб по міському бюджету на 2019 рік прогнозується в сумі 196968200 грн., або 108,2 відсотків до очікуваних надходжень за 2018 рік.
Акцизний податок
(код 14040000)
Починаючи з 2015 року до місцевих бюджетів зараховується акцизний податок з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів відповідно до пункту 16 Бюджетного кодексу України та підпункту 215.3.10. пункту 215.3. статті 215 Податкового кодексу України. Ставка податку становить 5 відсотків.
Прогнозний показник надходжень акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (через роздрібну торгівельну мережу алкогольних напоїв, тютюнових виробів) до міського бюджету у 2019 році визначений в сумі 10300000 грн. (фактичні надходження за 11 місяців 2018 року – 9035698 грн.)
Для компенсації втрат від скасування з 1 січня 2017 року акцизного податку з реалізації суб’єктів господарювання роздрібної торгівлі пального у 2019 році до місцевих бюджетів продовжує зараховуватись частина (13,44%) акцизного податку з виробленого в Україні та ввезеного на митну територію України пального (пункт 43 розділу VІ «Прикінцевих та перехідних положень» Бюджетного кодексу України).
За 11 місяців 2018 року до міського бюджету надходження становлять : з вироблених в Україні підакцизних товарів (код 14021900) – 3256699 грн., акцизного податку з ввезених на митну територію України підакцизних товарів (код 14031900) – 13303228 грн.
Прогнозні надходження цих податків до міського бюджету у 2019 році становлять відповідно : 3500000 грн., та 14519000 грн.
З 2020 року 100% акцизного податку з пального відповідно до норм Бюджетного кодексу України зараховуються до державного бюджету.
Місцеві податки і збори
(код 18000000)
Відповідно до статті 10 Податкового кодексу України до місцевих податків належать :
1) податок на майно, який включає:
- податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки;
- земельний податок;
- транспортний податок.
2) єдиний податок.
До місцевих зборів належить туристичний збір.
Розрахунок прогнозних надходжень місцевих податків і зборів на 2019 рік здійснено за видами податків і зборів відповідно до норм Податкового кодексу України.
Прогнозна сума місцевих податків і зборів, що надходитимуть до міського бюджету Обухівської міської ради у 2019 році становить 61888500 грн. або 21,3 відсотків обсягу доходів загального фонду (без урахування трансфертів).
1.Податок на майно (код 18010000)
Відповідно до статті 265 Податкового кодексу України плата за землю, яка справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки, є складовою частиною податку на майно та входить до складу місцевих податків і зборів.
Плата за землю є одним з основних джерел наповнення місцевих податків і зборів, що становить 6 відсотків обсягу доходів загального фонду та 28,3 відсотків від обсягу місцевих податків і зборів.
Розрахунок прогнозної суми плати за землю на 2019 рік проведено за видами земельного податку та орендної плати за земельні ділянки, за підсумками фактичних надходжень за попередні роки.
Надходження плати за землю
| | Факт за 2016 рік | Факт за 2017 рік | Очікувані за 2018 рік | Прогноз на 2019 рік |
| Сума надходжень (тис. грн.) в тому числі: | 12864,0 | 15277,0 | 17434,1 | 17500,0 |
| Земельний податок з фізичних і юридичних осіб | 3218,8 | 5670,4 | 6306,5 | 6340,0 |
| Орендна плата з юридичних і фізичних осіб | 9645,2 | 9606,6 | 11127,6 | 11160,0 |
| % до попереднього року | 127,2 | 118,8 | 114,1 | 100,4 |
Розрахунки по платі за землю було проведено з урахуванням:
- підсумків фактичних надходжень за попередні роки та очікуваного
виконання за 2018 рік;
- рішення Обухівської міської ради № 828-36-VІІ від 26.06.2018 «Про
встановлення ставок земельного податку на території Обухівської
міської ради на 2019 рік»;
- продажу земельних ділянок за 2018 рік.
Прогнозна сума плати за землю на 2019 рік визначена в обсязі 17500000 грн.
В порівнянні з очікуваними надходженнями за 2018 рік темп росту складає 100,4 відсотків.
Відповідно до статті 265 Податкового кодексу України податок на майно, відмінне від земельної ділянки, є складовою частиною податку на майно.
| 2016 рік (тис. грн.) | 2017 рік (тис. грн.) | Факт на 01.12.2018 (тис. грн.) | Очікуване за 2018 рік (тис. грн.) | Прогноз на 2019 рік (тис. грн.) | |
| Житлова нерухомість по Юридичних особах | 30,3 | 43,1 | 59,6 | 60,7 | 62,0 |
| Житлова нерухомість по фізичних особах | 187,6 | 231,1 | 522,0 | 530,2 | 535,0 |
| Нежитлова нерухомість по фізичних особах | 68,1 | 66,0 | 206,5 | 209,8 | 216,0 |
| Нежитлова нерухомість по юридичних особах | 1578,5 | 1875,0 | 1973,8 | 2013,9 | 2100,0 |
| Всього | 1864,5 | 2215,2 | 2761,9 | 2814,6 | 2913,0 |
| % до попереднього року | 97,2 | 118,8 | 127,1 | 103,5 |
Динаміка надходжень податку на нерухоме майно
Розрахунок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2019 рік проведено в розрізі об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, фізичних та юридичних осіб.
Базою оподаткування є загальна площа об’єктів житлової та нежитлової нерухомості.
Юридичні особи у 2019 році сплачують податок за 2019 рік за ставками, що визначені рішенням Обухівської міської ради № 829-36-VІІ від 26 червня 2018року «Про встановлення розміру ставок єдиного податку, податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, туристичного збору на території Обухівської міської ради на 2019 рік».
Фізичні особи у 2019 році сплачують податок за 2018 рік із застосуванням минулорічних ставок.
З урахуванням вищезазначеного прогнозні надходження податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2019 рік становить 2913000 грн.
Запровадження та справляння транспортного податку передбачено статтею 267 Податкового кодексу України.
Платниками транспортного податку, є фізичні та юридичні особи. Ставка становить 25000 грн. за кожен автомобіль. Постановою Кабінету Міністрів України від 21 червня 2017 року № 428 «Про внесення змін до Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів» змінено Методику визначення середньоринкової вартості автомобілів. Відповідно до зазначеної Методики Мінекономрозвитку України розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб–сайті перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середня вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового року ( у 2019 році – 1564875 грн.).
За прогнозними показниками Обухівського управління ГУ ДФС у Київській області надходження транспортного податку на 2019 рік по міському бюджету визначені : по фізичних особах у сумі 40000 грн. та по юридичних особах – 400000 грн.
2.Єдиний податок
(код 18050000)
Єдиний податок зараховується до загального фонду місцевих бюджетів відповідно до Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин» від 28 грудня 2014 року № 79-VIII.
Спрощена система оподаткування, обліку та звітності – особливий механізм справлення податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 Податкового кодексу України – єдиний податок.
Рішенням Обухівської міської ради № 829-36- VІІ від 26.06.2018 року «Про встановлення розміру ставок єдиного податку, податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, туристичного збору на території Обухівської міської ради на 2019 рік» встановлені фіксовані ставки єдиного податку для фізичних осіб – підприємців, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць:
1)для першої групи платників єдиного податку 10% розміру прожиткового мінімуму;
2)для другою групи платників єдиного податку 15% розміру мінімальної заробітної плати.
Ставка єдиного податку для платників єдиного податку першої - третьої групи (фізичних осіб – підприємців) встановлюється у розмірі 15 % у випадках передбачених пунктом 293.4 статті 293 Податкового кодексу України.
Ставки єдиного податку для третьої групи платників встановлені ст. 293 Податкового кодексу України.
Динаміка надходжень єдиного податку
| 2016 рік | 2017 рік | Очікувані у 2018році | Прогноз на 2019 рік | |
| Єдиний податок всього (тис. грн..), в т.ч. | 23291,6 | 31508,4 | 39721,9 | 41025,5 |
| єдиний податок з юридичних осіб | 5468,8 | 5007,6 | 7030,9 | 6700,0 |
| єдиний податок з фізичних осіб | 17393,7 | 26137,1 | 32097,5 | 33735,5 |
| єдиний податок з сільськогосподарських товаровиробників | 429,1 | 363,7 | 593,5 | 590,0 |
| % до попереднього року | 138,1 | 135,3 | 126,1 | 103,3 |
Єдиний податок є основним джерелом наповнення місцевих податків і зборів.
Прогнозний обсяг єдиного податку на 2019 рік обраховано з урахуванням положень Податкового і Бюджетного кодексу України та фактичних надходжень податку за 11 місяців 2018 року (фактичні надходження за 11 місяців – 38361922 грн.).
Прогнозний показник по єдиному податку з фізичних осіб обрахований з урахуванням підвищення з 01 січня 2019 року мінімальної заробітної плати (4173 грн.) та прожиткового мінімуму (1853 грн.).
Прогноз по єдиному податку з юридичних осіб на 2019 рік визначений прогнозними показниками Обухівського управління ГУ ДФС у Київській області.
По єдиному податку з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків, розрахунок проводився з врахуванням фактичних надходжень за 11 місяців 2018 року (за 11 місяців надійшло 563518 грн.).
Прогнозний показник по єдиному податку по міському бюджету Обухівської міської ради на 2019 рік визначений в сумі 41025500 грн., що становить 14,1 відсотків обсягу доходів загального фонду та 66,3 відсотки від обсягу місцевих податків і зборів.
Туристичний збір
(код 18030000)
Відповідно до статті 268 Податкового кодексу України до міського бюджету Обухівської міської ради зараховується туристичний збір.
Згідно Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів» №2629 від 23.11.2018 року базою справляння збору є загальна кількість діб тимчасового розміщення у місцях проживання (ночівлі), визначених підпунктом 268.5.1 пункту 268.5 статті 268 Податкового кодексу України.
Прогнозні надходження туристичного збору на 2019 рік обраховані з урахуванням очікуваних надходжень за 2018 рік та становлять 10000 грн..
Враховуючи очікувані надходження за 2018 рік та згідно ст.. 64 Бюджетного кодексу України до міського бюджету на 2018 рік також обраховані такі податкові надходження, як :
- податок на прибуток підприємств та фінансових установ
комунальної власності (код 11020200) – 1800 гpн. ;
- рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів
(крім плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині
деревини, заготовленої в порядку рубок головного
користування ) (код 13010200) - 52100 грн.;
- рентна плата за користування надрами для видобування корисних
копалин місцевого значення (код 13030200) – 14800 грн.;
Плата за надання адміністративних послуг
(код 22010000)
Прогнозний розрахунок надходжень плати за надання адміністративних послуг на 2019 рік визначено як підсумок розрахованих надходжень за окремими видами, з урахуванням фактичних надходжень за 2016-2017 роки та 11 місяців 2018 року (фактичні надходження за 11 місяців 2018 року – 2708731 грн.).
Прогнозний показник плати за надання адміністративних послуг на 2019 рік обрахований в сумі 2893000 грн., в тому числі:
адміністративний збір за проведення державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань - 135000 грн..;
плата за надання інших адміністративних послуг – 2570000 грн..;
адміністративний збір за державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень – 188000 грн..
Державне мито
(код 22090000)
Прогнозний показник надходжень до міського бюджету Обухівської міської ради державного мита на 2019 рік розраховано з урахуванням очікуваних надходжень за 2018 рік та вимог діючого законодавства. Частка державного мита, що сплачується за місцем розгляду та оформлення документів, у тому числі за оформлення документів на спадщину і дарування в загальних надходження державного мита становить 75 відсотків. Державне мито, пов’язане з видачею та оформленням паспортів громадян України – 25 відсотків.
Станом на 01грудня 2018 року надійшло державного мита – 241131 грн., що на 10069 грн. більше аналогічного періоду 2017 року.
Прогнозний обсяг на 2019 рік по державному миту визначений в сумі 260000 грн.
Згідно ст.. 64 Бюджетного кодексу України до міського бюджету на 2019 рік також обраховані такі неподаткові надходження, як :
- частина чистого прибутку (доходу) комунальних унітарних
підприємств та їх об'єднань, що вилучається до бюджету (код
210103000) – 3500 грн.;
- адміністративні штрафи та інші санкції (код 21081100)– 25 000 грн.;
- плата за встановлення земельного сервітуту(код 21081700) – 56000 грн.
Інші неподаткові надходження (код 24060300) у 2019 році не плануються. У разі фактичних надходжень по коду 24060300 протягом 2019 року, будуть внесені зміни до міського бюджету Обухівської міської ради на 2019 рік.
На 2019 рік по загальному фонду міського бюджету доведено субвенції з державного бюджету в сумі 82885800 грн. в т. ч. :
- освітня субвенція – 58881200 грн.;
- медична субвенція – 24004600 грн.
Офіційні трансферти з місцевого бюджету доведені у сумі 82861685 грн.. в т. ч. дотація на здійснення переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров'я за рахунок відповідної додаткової дотації з державного бюджету - 2829989 грн.
Субвенції з місцевого бюджету за рахунок субвенцій з державного бюджету доведені в сумі 80031696 грн., в т.ч.
- виплату допомоги сім`ям з дітьми, малозабезпеченим сім`ям, особам, які не мають права на пенсію, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, тимчасової державної допомоги дітям, тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, допомоги по догляду за особами з інвалідністю І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, компенсаційної виплати непрацюючій працездатній особі, яка доглядає за особою з інвалідністю I групи, а також за особою, яка досягла 80-річного віку - 41859000 грн.;
- надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), управління багатоквартирним будинком, поводження з побутовими відходами (вивезення побутових відходів) та вивезення рідких нечистот, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку води та теплової енергії, абонентського обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-,водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), управління багатоквартирним будинком, вивезення побутового сміття та рідких нечистот – 35265000 грн.;
- на надання пільг та житлових субсидій населенню на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу – 68000 грн.;
- на виплату державної соціальної допомоги на дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошового забезпечення батькам- вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім'ях за принципом "гроші ходять за дитиною", оплату послуг із здійснення патронату над дитиною та виплату соціальної допомоги на утримання, дитини в сім'ї патронатного вихователя, підтримку малих групових будинків – 105000 грн.;
- на здійснення переданих видатків у сфері освіти за рахунок коштів освітньої субвенції – 1218439 грн.;
- на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами - 686457 грн.;
- на відшкодування вартості лікарських засобів для лікування окремих – захворювань – 153000 грн.
Крім того, з обласного бюджету міському бюджету передбачається інша субвенція на медичне обслуговування громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи – 676800 грн.
Таким чином, доходи загального фонду міського бюджету на 2019 рік ( з врахуванням трансфертів) обраховані в сумі 456229385 грн..
Доходи спеціального фонду
Відповідно до статті 13 Бюджетного кодексу України міський бюджету Обухівської міської має спеціальний фонд.
Прогноз доходів спеціального фонду міського бюджету Обухівської міської ради на 2019 рік обрахований згідно статті 69-1 Бюджетного кодексу України і передбачається в сумі 8119100 грн..
Екологічний податок
(код 19010000)
Згідно статті 69-1 Бюджетного кодексу України до надходжень спеціального фонду міського бюджету належить 25 відсотків екологічного податку.
Справляння екологічного податку унормовано розділом УІІ Податкового кодексу України. Цей податок включений до складу загальнодержавних податків і зборів, а згідно пп.14.1.57 Податкового кодексу України екологічний податок визначено як загальнодержавний обов’язковий платіж, що справляється з фактичних обсягів викидів у атмосферне повітря, скидів у водні об’єкти забруднюючих речовин, розміщення відходів.
Прогнозні надходження екологічного податку на 2019 рік розраховані виходячи з чинного законодавства та очікуваного виконання за 2018 рік і плануються у сумі 390000 грн..
Власні надходження бюджетних установ
(код 25000000)
У складі спеціального фонду міського бюджету Обухівської міської ради, згідно статті 69-1 Бюджетного кодексу України, плануються власні надходження бюджетних установ у обсязі 6149100 грн..
Власні надходження бюджетних установ на 2019 рік становлять 75,7 відсотків від загальної суми надходжень спеціального фонду міського бюджету.
На 2019 рік плануються надходження плати за послуги, що надаються бюджетними установами згідно з їх основною діяльністю в сумі 5216400 грн., в тому числі по головних розпорядниках бюджетних коштів міського бюджету:
- управління освіти у сумі 4557000 грн.;
- відділ культури, національностей та релігій у сумі 659400 тис. грн..
Надходження плати за оренду майна бюджетних установ планується в сумі 932700 грн., в тому числі по головних розпорядниках бюджетних коштів:
- виконавчий комітет у сумі 805000 грн. ;
- управління освіти у сумі 113000 грн.;
- відділ культури, національностей та релігій у сумі 14700 грн..
Бюджет розвитку
Бюджет розвитку є складовою частиною спеціального фонду міського бюджету Обухівської міської ради відповідно до пункту 1 частини 1 статті 69-1 Бюджетного кодексу України.
Розрахунок прогнозної суми надходжень до бюджету розвитку міського бюджету на 2019 рік проведено відповідно до норм чинного законодавства. Бюджет розвитку по міському бюджету на 2019 рік обрахований у сумі 1250000 грн., ( 15,4 відсотків загальної суми надходжень до спеціального фонду міського бюджету).
Надходження бюджету розвитку визначені статтею 71 Бюджетного кодексу України та включають:
- надходження коштів пайової участі у розвитку інфраструктури
населеного пункту (код 24170000) – 750000 грн.;
- надходження коштів від продажу земельних ділянок
несільськогосподарського призначення (код 33010100) в сумі –
500000 грн..
Продаж земельних ділянок здійснюється відповідно до норм Земельного кодексу України.
Порядок зарахування надходжень від продажу земель несільськогосподарського призначення або прав на них здійснюється відповідно до частини 1 статті 71 Бюджетного кодексу України.
Цільові фонди
Цільові фонди є складовою частиною спеціального фонду міського бюджету відповідно до пункту 8 частини 1 статті 69-1 Бюджетного кодексу України.
Рішенням Обухівської міської ради № 467-21-VІІ від 30.03.2017 року затверджено Положення про цільовий фонд міського бюджету Обухівської міської ради на 2017 – 2020 роки. За 11 місяців 2018 року до цільового фонду міського бюджету надійшло коштів в сумі 301105 грн.
На 2019 рік прогнозується поступлення коштів до цільового фонду міського бюджету Обухівської міської ради в сумі 330000 грн.
Виходячи з вищевикладених пояснень та розрахунків, доходи міського бюджету Обухівської міської ради на 2019 рік з урахуванням трансфертів визначені в сумі 464348485грн..
ВИДАТКИ
Видаткова частина місцевого бюджету сформована відповідно до положень Бюджетного Кодексу України, Податкового кодексу, проекту Закону України "Про державний бюджет на 2019 рік" та основних завдань бюджетної політики, спрямованих на забезпечення збалансування місцевих бюджетів.
У проекті міського бюджету на 2019 рік передбачено підвищення з 1 січня розміру посадового окладу працівника І тарифного розряду ЄТС та встановлення його на рівні 1 921 гривні. З 1 січня 2019 року розмір мінімальної заробітної плати підвищено до 4 173 грн., тому у проекті бюджету на 2019 рік враховано видатки на встановлення доплати працівникам, нарахована заробітна плата яких менша від мінімальної заробітної плати.
Загальний обсяг видатків міського бюджету Обухівської міської ради на 2019 рік з урахуванням міжбюджетних трансфертів прогнозується в обсязі 464 348 485 грн., у тому числі:
- за загальним фондом – 376 130 785 гривень,
- за спеціальним фондом – 88 217 700 гривень.
У 2019 році за рахунок субвенцій з державного бюджету передбачається фінансування закладів охорони здоров’я та загальноосвітніх навчальних закладів у сумі 82 885 800 грн., а саме:
- освітня субвенція з державного бюджету в обсязі 58 881 200 грн. на фінансування лише оплати праці з нарахуваннями педагогічних працівників;
- медична субвенція з державного бюджету в обсязі 24 004 600 грн. на оплату праці з нарахуваннями та утримання закладів охорони здоров’я, крім видатків на оплату комунальних послуг та енергоносіїв.
Крім того, міському бюджету передбачена додаткова дотація на здійснення переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров'я за рахунок відповідної додаткової дотації з державного бюджету у сумі 2 829 989 грн. Дану дотацію пропонується розподілити на видатки по розрахунках за спожиті енергоносії та комунальні послуги по галузях "Освіта" та "Охорона здоров’я", а саме:
Загальноосвітні навчальні заклади – 2 573 619 грн.
Охорона здоров’я – 256 370 грн.
На проведення розрахунків за спожиті бюджетними установами енергоносії та комунальні послуги передбачено обсяг бюджетних асигнувань загального фонду міського бюджету у сумі 19 520 700 грн., який визначений на підставі діючих тарифів з урахуванням підвищень та лімітів споживання.
При цьому, головним було збереження основних пріоритетів бюджетної політики та дотримання принципів Бюджетного кодексу України, зокрема, в частині затвердження збалансованого бездефіцитного бюджету.
Органи місцевого самоврядування
До системи органів місцевої влади, через які здійснюється місцеве самоврядування та які утримуються з міського бюджету відносяться виконавчий комітет Обухівської міської ради, управління соціального захисту населення та фінансове управління.
Загальна чисельність органів місцевої влади затверджена і складає 149,5 штатні одиниці, в тому числі апарат Обухівської міської ради – 64 штатних одиниць та відділи і управління виконавчого комітету – 85,5 штатних одиниць.
Для створення сприятливих умов на виконання наданих повноважень на утримання органів місцевого самоврядування Обухівської міської ради у 2019 році передбачаються видатки загального фонду міського бюджету у сумі 39 199 200 грн.
Видатки на заробітну плату розраховані відповідно до Постанови "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" №268 від 09.03.2006 зі змінами.
На проведення розрахунків за спожиті енергоносії та комунальні послуги передбачено обсяг асигнувань загального фонду міського бюджету у сумі 1 162 100 грн., визначений на підставі фактичного обсягу споживання енергоносіїв за минулий рік з урахування підвищення тарифів.
Відповідно до рішення виконавчого комітету, надходження коштів від оренди майна міської комунальної власності зараховуються на спеціальний рахунок, головним розпорядником якого визначено виконавчий комітет.
В проекті бюджету на 2019 рік надходження коштів від оренди майна комунальної власності передбачено в сумі 750 000 грн., які пропонується спрямувати на виконання заходів програми з питань благоустрою на території міської ради у сумі 600 000 грн. та на сплату податку на додану вартість – 150 000 грн.
Крім того, на 2019 рік передбачаються видатки спеціального фонду міського бюджету - бюджету розвитку у сумі 3 865 100 грн., з них на придбання основних засобів – 212 500 грн. та капітальні ремонти адміністративних приміщень у сумі 3 702 600 грн., в т.ч.:
- капітальний ремонт внутрішньо дворового проїзду та пішохідних зон адміністративної будівлі по вул.Київська 10 – 1032 600 грн.;
- капітальний ремонт (санація) адміністративної будівлі по вул.Київська 10 – 1 380 000 грн.;
- капітальний ремонт приміщень адміністративної будівлі по вул. Каштанова 13 – 1 290 000 грн.
На виконання заходів Програми відзначення державних та професійних свят, ювілейних дат, заохочення за заслуги перед містом на 2016-2020 роки, у міському бюджеті на 2019 рік передбачаються видатки у сумі 1 190 000 гривень.
Видатки у сумі 48 500 грн. передбачаються на виконання програми “Програма співробітництва Обухівської міської ради з організаціями Всеукраїнської організації органів місцевого самоврядування”.
Кошторис програми технічного та матеріального забезпечення діяльності депутатів Обухівської міської ради сьомого скликання розрахований у сумі 76 500 грн.
Відповідно до Плану місцевого економічного розвитку Обухівської територіальної програми на 2019 – 2020 роки, на виконання заходів, які будуть проводитись у 2019 році передбачено кошти у сумі 204 500 грн.
Освіта
У підпорядкуванні управління освіти виконавчого комітету Обухівської міської ради знаходиться 19 установ:
- 7 дошкільних навчальних закладів;
- 6 загальноосвітніх шкіл;
- 2 позашкільні установи;
- методичний кабінет;
- централізована бухгалтерія;
- інклюзивно-ресурсний центр.
Джерелами формування видатків загального фонду по галузі "Освіта" є:
- кошти міського бюджету;
- кошти освітньої субвенції у сумі 58 881 200 грн., які спрямовуються на оплату праці з нарахуваннями педагогічних працівників загальноосвітніх закладів (відповідно до ст.103-2 Бюджетного Кодексу України). Розпорядником коштів освітньої субвенції є управління освіти, яке проводить розподіл освітньої субвенції на складові заробітної плати;
- кошти освітньої субвенції у сумі 1 218 439 грн., які спрямовуються на оплату праці з нарахуваннями педагогічних працівників інклюзивно-ресурсного центру (відповідно до ст.103-2 Бюджетного Кодексу України).
На фінансування галузі “Освіта” у 2019 році з міського бюджету передбачаються кошти у сумі 93 760 900 грн., у тому числі за загальним фондом міського бюджету - 75 305,0 тис.грн., по бюджету розвитку – 13 605 900 грн. та за рахунок власних надходжень – 4 537 000 грн.
На дошкільну освіту на 2019 рік передбачається спрямувати кошти у сумі 51 006 700 грн., в т.ч. по загальному фонду – 42 755 000 грн., по спеціальному – 8 251 700 грн.
Працівникам дитячих садочків передбачено всі обов’язкові надбавки та доплати (за вислугу років, доплата до мінімальної заробітної плати, за шкідливі умови праці, виплату допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі посадового окладу педагогічним, медичним працівникам), а також необов’язкові виплати (престижність праці, матеріальна допомога на оздоровлення непедагогічним працівникам закладів освіти у розмірі 1200 грн.; виплату щорічної грошової винагороди за сумлінну працю, зразкове виконання службових обов’язків завідуючим дитячих садочків у розмірі посадового окладу, педагогічним працівникам у розмірі 1000 грн., іншим працівникам у розмірі 500 грн.).
Середня наповнюваність груп складає 30 дітей при списковій чисельності 2003 дітей. Однак, виходячи з проведеного аналізу фактичного відвідування дітьми дошкільних закладів у розрахунок видатків на харчування у 2019 році включено 1118 дітей, з них 183 дитини пільгових категорій (41 дитина – з пільгою 100%, 142 дитини – 50%). Вартість харчування одного діто-дня в дошкільному закладі установлена у розмірі 30 грн., з них: за рахунок коштів міського бюджету – 10 грн., батьківської плати – 20 грн. За загальним фондом міського бюджету розраховані кошти на харчування у сумі 3 368 400 грн.
У міському бюджеті по дитячих садочках на 2019 рік передбачаються кошти на миючі засоби у сумі 220 000 грн., на канцелярські витрати – 94 000 грн., на утримання двох автомобілів для розвезення продуктів харчування по садочках – 231 000 грн., на придбання постільної білизни та посуду – 140 000грн., на придбання новорічних подарунків для дітей – 90 000 грн., на придбання медикаментів та дезінфікуючих засобів – 67 200 грн., на проходження медоглядів працівникам – 55 800 грн. Також, передбачені кошти на вирізку дерев, чищення снігу, поточний ремонт електроприладів, доставку піску. На проведення розрахунків за спожиті енергоносії та комунальні послуги по дитячим садочкам передбачено кошти загального фонду міського бюджету у сумі 6 693 000 грн.
По бюджету розвитку по садочках передбачено кошти в сумі 8 251 700 грн., а саме: на капітальний ремонт (санацію) будівлі ДНЗ «Рушничок» - 7601,7 тис.грн., на виготовлення проектно-кошторисної документації санації будівлі по ДНЗ «Зірочка» - 250 000 грн., на облаштування території ДНЗ «Дударик» - 400 000 грн.
На фінансування двох закладів позашкільної освіти: Центру творчості дітей, юнацтва та молоді «Романтик» та Центру військово-патріотичного виховання та допризивної підготовки з міського бюджету передбачено кошти в сумі 2 261 900 грн., в т.ч. по загальному фонду міського бюджету на організацію гурткової роботи та сприяння розвитку індивідуальної та колективної творчості дітей віком від 5 до 18 років, передбачається спрямувати 1 577 600 грн. та на утримання Центру передбачені кошти у сумі 421 600 грн. По спеціальному фонду передбачено кошти у сумі 94 200 грн. на капітальний ремонт приміщення.
На утримання методичного кабінету на 2019 рік з міського бюджету передбачаються кошти у сумі 1 323 400 грн., в тому числі на заробітну плату з нарахуваннями, енергоносії, паливно-мастильні матеріали та канцелярські товари.
В місті працює 6 загальноосвітніх шкіл з кількістю 5101 учень. Відповідно до ст. 103-2 Бюджетного кодексу України оплата праці педагогічних працівників загальноосвітніх шкіл фінансується повністю за рахунок освітньої субвенції, на що з державного бюджету міському бюджету Обухівської міської ради на 2019 рік передбачено 58 881 200 грн.
За рахунок коштів міського бюджету по загальноосвітніх закладах фінансуються видатки на заробітну плату обслуговуючого персоналу та утримання шкіл, в т.ч. комунальні послуги. В проекті бюджету передбачаються видатки по загальноосвітніх закладах на загальну суму 30 509 900 грн., в т.ч. по загальному фонду – 25 249 900 грн., та спеціальному фонду – 5 260 000 грн.
Обслуговуючому персоналу загальноосвітніх шкіл передбачено всі обов’язкові надбавки та доплати (за вислугу років, доплата до мінімальної заробітної плати, за шкідливі умови праці, виплату допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі посадового окладу медичним працівникам), а також необов’язкові виплати (матеріальна допомога на оздоровлення у розмірі 1200 грн.; щорічна грошова винагорода за сумлінну працю, зразкове виконання службових обов’язків у розмірі 500 грн.).
Керуючись п.3 ст. 21 Закону України "Про загальну середню освіту" органи місцевого самоврядування забезпечують безкоштовним харчуванням лише дітей пільгових категорій. Для забезпечення безкоштовним харчуванням пільгових категорій 1-11 класів (257 дітей) пропонується передбачити кошти сумі 925 200 грн. з розрахунку по 20 грн. в день на одного учня до кінця року.
В проекті міського бюджету передбачаються кошти у сумі 3 248 600 грн. на харчування 2256 учнів 1-4 класів з розрахунку 8 грн. в день на одного учня.
По загальноосвітніх школах на 2019 рік передбачені кошти на миючі засоби у сумі 192 000 грн., на підвіз учнів – 275 000 грн., на придбання шкільної документації – 90 000 грн., на придбання спортивного інвентарю – 100 800 грн., на придбання інвентарю для занять з трудового навчання – 56 600 грн., на придбання новорічних подарунків для дітей – 120 000 грн., на придбання медикаментів та дезінфікуючих засобів – 46 800 грн., на проходження медоглядів для працівників – 100 000 грн., на заходи з фізичної культури – 60 000 грн. Також передбачені кошти на видалення дерев, чищення снігу, завезення піску.
На проведення розрахунків за спожиті енергоносії та комунальні послуги по загальноосвітніх навчальних закладах передбачено кошти загального фонду міського бюджету у сумі 9 083 000 грн.
Для стимулювання обдарованих дітей передбачено кошти в сумі 30 000 грн.
На виготовлення проектно-кошторисної документації на автоматичну пожежну сигналізацію та оповіщення людей про пожежу по всіх загальноосвітніх навчальних закладах у міському бюджеті передбачено кошти у сумі 270 000 грн.
З бюджету розвитку по загальноосвітніх закладах передбачено кошти у сумі 5 260 000 грн., а саме: на капітальний ремонт спортивного залу ЗОШ №1 – 1 950 000 грн., на капітальний ремонт 1-го і 2-го поверху та сходової клітини лівого крила ЗОШ №4 – 3 310 000 грн.
Крім того, відповідно до міської цільової "Програми будівництва, реконструкції об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури та соціальної сфери міста Обухова, сіл Таценки та Ленди" буде проводитись будівництво спортивного залу ЗОШ №2 на загальну суму 3 750 000 грн.
На оплату праці з нарахуваннями педагогічних працівників інклюзивно-ресурсного центру для дітей з особливими потребами передбачена субвенція з обласного бюджету у сумі 1 218 439 грн.
З міського бюджету по загальному фонду на утримання інклюзивно-ресурсного центру передбачені кошти у сумі 180 200 грн., з них: 102 600 грн. на заробітну плату з нарахуваннями (тільки обслуговуючого персоналу); 35 600 грн. – на комунальні послуги та поточні видатки.
Фінансування заробітної плати педагогічних працівників інклюзивно-ресурсного центру проводиться відповідно до Бюджетного Кодексу за рахунок субвенції з державного бюджету.
Охорона здоров’я
Відповідно до реформування медичної галузі Комунальний заклад Обухівської міської ради “Обухівський міський центр первинної медико-санітарної допомоги” перетворено в комунальне некомерційне підприємство, яке перейде на нову модель фінансування – оплати за медичні послуги від Національної служби здоров’я України за принципом «гроші йдуть за пацієнтом».
На виконання програми розвитку та фінансової підтримки закладів охорони здоров’я, що надають первинну медичну допомогу, на 2019 рік Обухівському міському центру первинної медико-санітарної допомоги передбачається спрямувати кошти міського бюджету у сумі 2 597 800 грн., з яких:
- 190 400 грн. - закупівля лікарських засобів для надання паліативної допомоги важкохворим пацієнтам для лікування больового синдрому;
- 904 800 грн. – оплата комунальних послуг та енергоносіїв;
- 80 100 грн. – матеріальне стимулювання працівників, які надають цілодобову медичну допомогу;
- 1 420 000 грн. - капітальний ремонт (санація) фасаду Обухівської амбулаторії загальної практики сімейної медицини №5 (м. Обухів, вул. Київська, 148).
Крім того, відповідно до міської цільової "Програми будівництва, реконструкції об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури та соціальної сфери міста Обухова, сіл Таценки та Ленди" буде проводитись реконструкція вхідної групи з влаштуванням благоустрою прилеглої території амбулаторії №5 по вул.Київська 148 на суму 926 000 грн.
Соціальний захист та соціальне забезпечення
У проекті міського бюджету на 2019 рік плануються видатки соціального захисту населення, що проводяться за рахунок субвенцій з державного бюджету у сумі 77 297 000 грн., а саме:
- Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям - інвалідам, тимчасової державної допомоги дітям та допомоги на догляд за інвалідами І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу у сумі 41 859 000 грн.;
- Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло -, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот у сумі 35 265 000 грн.;
- Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у сумі 68 000 грн.;
- Субвенція на виплату державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім'ях за принципом «гроші ходять за дитиною», оплату послуг із здійснення патронату над дитиною та виплату соціальної допомоги на утримання дитини в сім'ї патронатного вихователя, підтримку малих групових будинків у сумі 105 000 грн.;
Для вирішення найбільш пріоритетних питань, пов’язаних із соціальним захистом населення, за рахунок доходів загального фонду міського бюджету передбачаються видатки на виконання міської програми «Турбота» у сумі 7 593 000 грн., в тому числі:
- матеріальна допомога мало захищеним верствам населення згідно кошторису в сумі 5 847 000 грн.
- інші пільги – 1 474 400 грн. (користування послугами зв’язку – 150 000 грн; проїзд 1 раз на рік громадянам, які постраждали внаслідок ЧАЕС – 21 000 грн.; забезпечення санаторно-курортним лікуванням учасників бойових дій та інвалідів війни – 50 000 грн., відшкодування коштів за проїзд пільгових категорій – 1 118 900 грн.,пільги на оплату ЖКП членам сімей загиблих (померлих) учасників АТО – 50 000 грн., забезпечення санаторно-курортним лікуванням осіб з інвалідністю 1 групи із супроводом – 82 000 грн.);
- видатки на придбання продуктових наборів у сумі 110 000 грн. (до Великодня та до Міжнародного дня інваліда – одиноким непрацездатним громадянам, які знаходяться на обслуговуванні);
- виплата грошової компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, дітям-інвалідам, хворим, що не здатні до самообслуговування і потребують сторонньої допомоги відповідно до Постанови КМУ №558 від 29.04.2004 передбачено кошти у сумі 161 600 грн.
На організацію та проведення громадських робіт у рамках виконання Програми організації та проведення громадських робіт для незайнятого населення м.Обухів на 2019 рік, передбачається спрямувати 28 200 гривень.
На утримання міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді на 2019 рік передбачаються видатки загального фонду у сумі 387 600 грн., в тому числі видатки на заробітну плату з нарахуваннями у сумі 344 400 гривень.
З січня 2019 року почне функціонувати територіальний центр соціального обслуговування, який складається з двох відділень: відділення денного перебування (гурткова робота Університету третього віку) та відділення соціальної допомоги вдома по обслуговуванню пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян із загальною штатною чисельністю 16,5 штатних посад. На утримання центру визначено кошти у сумі 1 642 600 грн., в тому числі на заробітну плату з нарахуваннями – 1 535 600 грн.
На розвиток молодіжної політики передбачаються видатки в сумі 635 000 грн. відповідно до програми “Міська цільова програма розвитку молодіжної політики, фізичної культури і спорту на 2016-2020 роки”.
На соціальні програми і заходи державних органів у справах сім’ї та дітей відповідно до програми "Назустріч дітям" передбачається виділити у 2019 році кошти у сумі 801 000 гривень.
У складі видатків вищезазначеної програми враховано придбання шкільного одягу та взуття дітям–сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування; дітям, членам сімей, батьки яких загинули в АТО та під час лютневих подій в 2014 році - 180 000 грн. з розрахунку 6000 грн. на одну дитину, одноразова допомога дітям–сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, яким у 2019 році виповниться 18 років – 1900 грн. на 1 дитину. На заходи з оздоровлення та відпочинку дітей, передбачається спрямувати кошти загального фонду міського бюджету у сумі 350 000 грн. – це 50 дітей по 7000 грн. на морське оздоровлення (в основному діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування).
На фінансову підтримку громадських організацій інвалідів і ветеранів відповідно до міської програми надання фінансової підтримки громадських організацій, на 2019 рік передбачено кошти у сумі 442 400 грн., в тому числі:
- Обухівської міськрайонної організації Української спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) – 51 000 грн.;
- УВП УТОС – 95 000 грн.;
- Обухівської міської ради ветеранів України – 95 300 грн.;
- громадської організації «Об’єднання сімей загиблих (померлих) воїнів АТО «Ми пам’ятаємо.Обухівщина» – 37 000 грн.;
- громадської організації “Материнське серце” – 35 100 грн.;
- громадської організації «Спілка учасників антитерористичної операції міста Обухів та Обухівського району» – 105 000 грн.;
- Обухівської Міськрайонної Організації Товариства Червоного Хреста України – 24 000 грн.
Культура і мистецтво
У проекті міського бюджету Обухівської міської ради на 2019 рік на галузь "Культура" передбачається спрямувати 8 603 500 грн., в тому числі, кошти загального фонду міського бюджету у сумі 7 589 600 грн., кошти спеціального фонду міського бюджету – 1 013 900 грн. (бюджет розвитку - 339 800 грн. і власних надходжень бюджетних установ культури – 674 100 грн.).
По галузі “Культура” з міського бюджету фінансується 3 бібліотеки, 2 будинки культури (1 будинок культури орендований), 2 клуби в с. Таценки та Ленди, дитяча школа мистецтв та централізована бухгалтерія. З 2019 року на утримання літературного меморіального музею-садиби Андрія Малишка з міського бюджету передбачені кошти в сумі 131 300 грн.
На виплату заробітної плати з нарахуваннями передбачено асигнування загального фонду міського бюджету на 2019 рік у сумі 5 583 400 грн., що забезпечує основні і обов’язкові виплати у розмірах відповідно до чинного законодавства. Сума витрат на оплату праці обраховувалась, виходячи з прогнозованої середньорічної чисельності працівників установ культури, згідно зі штатними розписами, виходячи з розміру посадового окладу працівника першого тарифного розряду 1921 гривень на місяць, мінімальної заробітної плати - 4173 гривень. При цьому, враховано видатки на встановлення посадових окладів працівникам, у яких вони менші за мінімальну заробітну плату на рівні мінімальної заробітної плати.
У проекті міського бюджету на 2019 рік врахована надбавка за престижність педагогічним працівникам у розмірі 5-20 відсотків посадового окладу. Надбавка працівникам бібліотек за особливі умови роботи відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2009 № 1073 “Про підвищення заробітної плати працівникам бібліотек ” у розмірі 50 відсотків посадового окладу.
На виконання статті 57 Закону України “Про освіту” обраховано виплату педагогічним працівникам щорічної грошової винагороди до Дня працівників освіти по 1000 грн., керівнику закладу – посадовий оклад.
По дитячій школі мистецтв передбачена допомога на оздоровлення при наданні щорічної відпустки непедагогічним працівникам по 1200 грн. та до Дня працівників освіти по 500 грн.
На проведення розрахунків за спожиті бюджетними установами культури енергоносії та комунальні послуги передбачено обсяг бюджетних асигнувань загального фонду міського бюджету в сумі 1 231 800 грн., визначений на підставі затверджених лімітів споживання енергоносіїв у натуральних показниках за минулий рік, з урахуванням підвищення тарифів.
На виконання міської цільової програми культурно-мистецьких заходів на території Обухівської міської ради у міському бюджеті на 2019 рік передбачено видатки у сумі 1 544 000 гривень.
У 2019 році по спеціальному фонду міського бюджету (бюджет розвитку) передбачаються кошти в сумі 339 800 грн., а саме:
25 000 грн. – придбання книжкового фонду;
107 000 грн. – капітальний ремонт даху клубу с. Таценки;
112 200 грн. – придбання електролічильника, електроакустичної гітари, синтезатора для міського будинку культури, комп’ютера та багатофункціонального пристрою для клубу с. Таценки;
85 600 грн. – придбання комп’ютера, електролічильника та двох електрокотлів для школи мистецтв;
10 000 грн. – придбання багатофункціонального пристрою для бухгалтерії.
Фізична культура і спорт
На 2019 рік на проведення навчально-тренувальних зборів і змагань та заходів з фізичної культури, утримання та навчально-тренувальну роботу дитячо-юнацької спортивної школи, фінансування Центру фізичного здоров'я населення "Спорт для всіх", передбачається спрямувати 11 174 700 грн., в т.ч. по загальному фонду – 7 624 700 грн., по бюджету розвитку – 3 362 000 грн., за рахунок власних надходжень – 188 000 грн.
На утримання дитячо-юнацької спортивної школи на 2019 рік передбачено кошти в сумі 1 777 500 грн. На виплату заробітної плати з нарахуваннями на 2019 рік передбачено кошти у сумі 1 347 500 гривень.
Сума витрат на оплату праці обраховувалась виходячи з розміру посадового окладу працівника першого тарифного розряду 1921 гривень, мінімальної заробітної плати - 4173 гривень. Також враховано видатки на встановлення посадових окладів працівникам, у яких вони менші за мінімальну заробітну плату, на рівні мінімальної заробітної плати. Педагогічним працівникам передбачена допомога на оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі посадового окладу та щорічна грошова винагорода до Дня працівників освіти по 1000 грн. а керівнику закладу – посадовий оклад. Не педагогічним працівникам при наданні щорічної відпустки передбачено матеріальну допомогу у розмірі 1200 грн., а до Дня працівників освіти – по 500 грн.
На проведення розрахунків за спожиті енергоносії та комунальні послуги передбачено кошти у сумі 342 000 гривень.
У зв’язку з пролонгацією терміну виконання договору № 175/18 по капітальному ремонту з підсиленням несучих конструкцій басейну ДЮСШ, обсяг фінансування в сумі 1 500 000 грн. перенесено на 2019 рік.
На проведення навчально-тренувальних зборів і змагань відповідно до Програми розвитку молодіжної політики, фізичної культури і спорту на 2019 рік заплановано видатки у сумі 2 565 000 грн.
Видатки на утримання комунального закладу Центру фізичного здоров'я населення "Спорт для всіх" на 2019 рік з міського бюджету розраховані у сумі 3 282 200 грн. На утриманні спортивного комплексу є 3 футбольні поля, спортивні майданчики, спортивні зали які знаходяться на території міста.
Житлово-комунальне господарство
У проекті міського бюджету на фінансування житлово-комунального господарства на 2019 рік передбачається спрямувати кошти відповідно до міських цільових програм, а саме:
- Міська цільова Програма енергозбереження і енергоефективності та реформування ЖКГ Обухівської міської ради на 2019 рік у сумі 8 956 200 грн., в т.ч. на:
- Виготовлення проектно-кошторисної документації на реконструкцію внутрішньої системи теплопостачання по закладах освіти – 180 000 грн.;
- виготовлення проектно-кошторисної документації на капітальний ремонт бойлерів з фасонними частинами по КТЕП № 2,5,7,9,11 – 150 000 грн.;
- капітальний ремонт теплових мереж по м-ну Яблуневий – 7 960 400 грн.;
- експертне обстеження пасажирських ліфтів (49 шт.) – 199 900 грн.;
- Капітальний ремонт свердловини №47 на Таценківському водозаборі – 299 900 грн.
- Програма з питань благоустрою на території Обухівської міської ради у сумі 50 446 100 грн. На поточний ремонт та утримання об’єктів благоустрою міста, прогнозується спрямувати 26 403 100 грн., у тому числі:
- послуги з прибирання території міста – 7 400 000 грн.,
- утримання доріг в зимовий період, в тому числі піщано-сольова суміш – 900 000 грн;
- послуги з садіння та догляду за зеленими насадженнями, косіння трави – 4 820 000 грн.,
- освітлення вулиць міста – 3 500 000 грн.,
- послуги поточного ремонту вуличного освітлення – 1 680 500 грн.,
- обслуговування об’єктів світлофорного регулювання дорожнього руху – 195 000 грн.,
- послуги з обслуговування побутових, ігрових , дитячих майданчиків – 195 000 грн. та інші видатки.
За спеціальним фондом міського бюджету (бюджет розвитку) передбачається фінансування :
- придбання та встановлення дитячих ігрових майданчиків (16 шт.) – 2 500 000 грн.;
- придбання та встановлення огорожі на кладовище (драна гора) – 198 000 грн.
- Програма сприяння створення та діяльності ОСББ на території Обухівської міської ради на 2017-2020 роки у сумі 1 000 000 грн.;
- Програма співфінансування робіт з реконструкції, капітального ремонту та технічного переоснащення багатоквартирних житлових будинків у сумі 13 500 000 грн.
Будівництво та регіональний розвиток
Відповідно до міської цільової "Програми будівництва, реконструкції об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури та соціальної сфери міста Обухова, сіл Таценки та Ленди" в проекті бюджету на 2019 рік на здійснення капітальних вкладень передбачається спрямувати кошти спеціального фонду (бюджету розвитку) загальним обсягом 13 676 000 грн., у тому числі:
- реконструкція мереж вуличного освітлення - 2 876 000 грн.
- виготовлення проектно-кошторисної документації на будівництво загальноосвітньої школи – 2 700 000 грн.;
- виготовлення проектно-кошторисної документації на реконструкцію кінотеатру «Янтар» - 450 000 грн.;
- виготовлення проектно-кошторисної документації на реконструкцію систем газопостачання житлових будинків – 175 000 грн.
- будівництво спортивного залу ЗОШ №2 на суму 3 750 000 грн.
- реконструкція вхідної групи з влаштуванням благоустрою прилеглої території амбулаторії №5 по вул.Київська 148 на суму 926 000 грн.
По Програмі реалізації громадського бюджету в загальній сумі 1 503 700 грн., з яких на реконструкцію та благоустрій скверу на м-ні Яблуневий передбачається 1 500 000 грн.
Транспорт та транспортна інфраструктура,
дорожнє господарство
На фінансування робіт, пов’язаних з будівництвом, реконструкцією, ремонтом та утриманням автомобільних доріг по програмі з питань благоустрою на території Обухівської міської ради, планується спрямування з міського бюджету коштів загальним обсягом 24 043 000 грн., у тому числі: за рахунок коштів загального фонду на поточний ремонт доріг комунальної власності – 7 000 000 грн., за рахунок коштів спеціального фонду (бюджету розвитку) на будівництво та капітальний ремонт вулиць та доріг комунальної власності – 17 043 000 грн. Детальний перелік об’єктів по капітальному та поточному ремонту доріг наведено у програмі.
Інша діяльність
- Захист населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру
На виконання міської цільової Програми захисту населення і територій Обухівської міської ради від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на 2018-2022 роки передбачено кошти у сумі 810 000 грн., в т.ч. на виготовлення проектно-кошторисної документації на будівництво місцевої автоматизованої системи централізованого оповіщення цивільного захисту в м. Обухів, Київської області.
- Громадський порядок та безпека
На міську цільову програму "Безпечне місто" передбачаються кошти у сумі 97 800 грн. на ремонт та технічне обслуговування обладнання зв’язку, електронного та оптичного устаткування системи відеоспостереження у місті Обухові.
На утримання комунального підприємства "Обухівська міська варта" відповідно до Міської цільової програми із забезпечення громадського порядку на території Обухівської міської ради на 2017-2020 роки розраховані видатки у сумі 3 340 800 грн.
- Охорона навколишнього природного середовища
У рамках виконання Програми охорони навколишнього природного середовища на території Обухівської міської ради на 2019 рік за рахунок надходжень екологічного податку у проекті бюджету на 2019 рік прогнозується передбачити видатки по спеціальному фонду у сумі 390 000 грн., у тому числі на:
- охорону та раціональне використання водних ресурсів – 219 000 грн.;
- охорона і раціональне використання природних рослинних ресурсів –122 000 грн;
- збереження природно-заповідного фонду – 41 000 грн.
- Засоби масової інформації
Міська цільова Програма інформування громадськості щодо діяльності органів місцевого самоврядування у місті Обухів на 2019 рік для висвітлення життєдіяльності та актуальних проблем міста у проекті міського бюджету на 2019 рік обрахована за загальним фондом у сумі 1586 000 грн., в т.ч. на висвітлення діяльності міської ради в пресі – 790 000 грн., послуги телебачення – 790 000 грн. та обслуговування сайту Обухівської міської ради – 6000 грн.
- Інші програми та заходи, пов'язані з економічною діяльністю
На реалізацію заходів міської Програми управління об’єктами нерухомого майна комунальної власності територіальної громади Обухівської міської ради на 2019 рік передбачаються кошти у сумі 33 300 грн.
Відповідно до міської цільової Програми із виготовлення технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Обухів та сіл Таценки та Ленди на проведення інвентаризації земель передбачено кошти у сумі 270 000 грн.
- Цільовий фонд
Відповідно до Положення про цільовий фонд міського бюджету Обухівської міської ради на 2017-2020 роки, кошти цільового фонду у сумі 330 000 грн. пропонується спрямувати на фінансування "Програми з питань благоустрою на території Обухівської міської ради".
Резервний фонд
Відповідно до ст. 24 Бюджетного кодексу України, у міському бюджеті на 2019 рік передбачається резервний фонд у сумі 1400 000 грн., який складає 0,67 відсотка видатків загального фонду міського бюджету. Кошти плануються на здійснення непередбачених видатків, що не мають постійного характеру і не можуть бути передбачені при складанні проекту міського бюджету.
Міжбюджетні відносини
Міський бюджет Обухівської міської ради на 2019 рік сформований з реверсною дотацією державному бюджету у сумі 30 282 700 гривень.
На співфінансування будівництва об’єктів з державним фондом регіонального розвитку передбачається субвенція державному бюджету у сумі 1 365 846 грн.
Районному бюджету Обухівського району на утримання Обухівського районного центру культури і дозвілля у проекті бюджету на 2019 рік в міському бюджеті Обухівської міської ради передбачено субвенцію ”Субвенція на утримання об’єктів спільного користування чи ліквідацію негативних наслідків діяльності об’єктів спільного користування” у сумі 1 584 000 гривень.
До районного бюджету Обухівського району на здійснення видатків районного бюджету Обухівського району на охорону здоров’я в обсязі, розрахованому у державному бюджеті України на 2019 рік за фінансовим нормативом бюджетної забезпеченості послугами з охорони здоров’я відповідно до кількості мешканців населених пунктів Обухівської міської ради, які підлягають забезпеченню гарантованими послугами закладів охорони здоров’я вторинної ланки медичної допомоги Комунальним некомерційним підприємством Обухівської районної ради “Обухівська центральна районна лікарня“ та Комунальним некомерційним підприємством Обухівської районної ради “Обухівська районна стоматологічна поліклініка“ у повній вартості цих послуг передбачається субвенція у сумі 24 004 600 грн.
Фінансування
Обсяг оборотної касової готівки міського бюджету на 2019 рік прогнозується у сумі 100 000 гривень.
Обсяг коштів, які передбачається передати із загального фонду бюджету до спеціального фонду (бюджету розвитку) на 2019 рік становить 80 098 600 гривень.
При формування бюджету на 2019 рік дотримано вимоги п.4 ст.77 Бюджетного кодексу України і в повному обсязі передбачено забезпечення потреби в асигнуваннях на виплату заробітної плати працівникам бюджетних установ, які фінансуються за рахунок міського бюджету та проведення розрахунків за енергоносії.
В проекті міського бюджету на 2019 рік передбачено фінансування бюджетних програм на загальну суму 345 417 185 грн. та міських цільових програм на суму 118 931 300 грн.
Виходячи із вищевикладеного, загальний обсяг міського бюджету Обухівської міської ради на 2019 рік збалансований і обрахований у сумі
464 348 485 грн., як по доходах так і по видатках, в тому числі :
по загальному фонду : по доходах – 456 229 385 грн.
по видатках – 376 130 785 грн.
по спеціальному фонду : по доходах – 8 119 100 грн.
по видатках – 88 217 700 грн.
з профіцитом по загальному фонду у сумі 80 098 600 грн.
та дефіцитом по спеціальному фонду у сумі 80 098 600 гривень.
Начальник фінансового управління Н.І.Медвідчук
Пояснювальна записка
до Прогнозу міського бюджету Обухівської міської ради на 2020 і 2021 роки
Прогноз міського бюджету на 2020 та 2021 роки розроблено з урахуванням проектів змін, внесених до Податкового та Бюджетного кодексів України та інших законодавчих актів, що стосуються місцевих бюджетів та міжбюджетних відносин, основних прогнозних макропоказників економічного і соціального розвитку України на 2019 і 2021 роки, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 року № 546.
Прогноз включає індикативні прогнозні показники міського бюджету за основними видами доходів та видатків (таблиці додаються).
Індикативні прогнозні показники міського бюджету на 2020 і 2021 роки є основою для складання головними розпорядниками бюджетних коштів планів своєї діяльності та формування показників проекту міського бюджету.
Зміцнення фінансової бази міського бюджету сприятиме збільшенню фінансової спроможності місцевого самоврядування до забезпечення делегованих повноважень та виконання програм розвитку міста.
Прогноз доходів загального фонду, без трансфертів на 2020 рік становить 97,7 % до прогнозних показників на 2019 рік (2020 рік -283865400 грн.), а у 2021 році ріст доходів загального фонду прогнозується на 104,2 % до 2020 року (2021 рік – 295717900 грн.).
Зменшення доходів 2020 року проти прогнозу 2019 року пов’язано з тим, що у 2020 році до міського бюджету не буде надходить акцизний податок з пального ( прогноз на 2019 рік акцизного податку з пального – 18019000 грн.).
Найбільшу питому вагу (72,9 %) в складі доходів загального фонду займає податок на доходи фізичних осіб – 206940600 грн. у 2020 році та 73,4% у 2021 році (217050000 грн.). Прогноз надходжень податку на доходи фізичних осіб розраховано відповідно до підвищення розміру мінімальної заробітної плати, реальної податкової бази та ставок оподаткування доходів фізичних осіб 18%.
Прогноз доходів спеціального фонду на 2020 рік складає 100,7 % до прогнозу 2019 року, у 2021 році – 101,1 % до 2020 року.
Пріоритетними напрямами розвитку міста на 2019-2020 роки залишатимуться: забезпечення умов для соціально-економічного зростання в усіх галузях і сферах діяльності та підвищення життєвого рівня населення міста.
Видатки міського бюджету прогнозовані на базі прогнозних показників доходної частини бюджету з дотриманням принципу пропорційності планування призначень на здійснення видаткових повноважень.
Важливим елементом реформування бюджетного процесу є запровадження середньострокового бюджетування .
Для виконання завдань з реалізації бюджетної політики пропонується здійснити такі заходи:
удосконалення програмно-цільового методу бюджетування з метою підвищення прозорості та ефективності використання фінансових ресурсів;
збалансована структура бюджетних видатків (витрати розвитку та витрати споживання);
забезпечення заходів з дотримання жорсткої фінансової дисципліни;
врахування гендерного фактору при здійсненні аналізу при плануванні та виконанні програм;
здійснення принципу відкритості шляхом забезпечення прозорості, прогнозованості, передбачуваності, послідовності діяльності органів державної влади;
підвищення енергоефективності, забезпечення економного використання енергетичних ресурсів установами соціально-культурної сфери;
збільшення обсягу охоплення дітей шкільного віку послугами з початкової культурно-мистецької освіти;
запровадження для забезпечення громадян мінімальним обсягом послуг у сфері культури;
підвищення ефективності соціальної допомоги та забезпечення архітектурної доступності (встановлення пандусів, ремонт вхідних груп) з метою надання інклюзивної освіти для дітей з особливими потребами;
удосконалення механізму забезпечення адресності надання всіх видів пільгових послуг з упорядкуванням категорій їх отримувачів і встановленням економічно та соціально обґрунтованих нормативів споживання.
| Очікуване виконання міського бюджету обухівської міської ради | ||||||||||||
| по спеціальному фонду (разом) | ||||||||||||
| за 2018 рік | грн. | |||||||||||
| Код Типової програмної класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів | Найменування показника | Затверджений план на рік | План на рік з урахуванням змін | Очікуване виконання | % виконання | |||||||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | |||||||
| 0100 | Державне управління | 1618600,00 | 1970766,00 | 1811406,95 | 91,9 | |||||||
| 1000 | Освіта | 6937700,00 | 23849385,00 | 22802201,19 | 95,6 | |||||||
| 2111 | Первинна медична допомога населенню, що надається центрами первинної медичної (медико-санітарної) допомоги | 400000,00 | 1632300,00 | 1508853,37 | 92,4 | |||||||
| 3000 | Соціальний захист | 7000,00 | 2498289,00 | 2496645,72 | 99,9 | |||||||
| 4000 | Культура, мистецтво | 441500,00 | 1537400,00 | 1366740,00 | 88,9 | |||||||
| 5000 | Фізична культура та спорт | 10322100,00 | 11790864,00 | 9790860,00 | 83,0 | |||||||
| 6000 | Житлово-комунальне господарство | 6739600,00 | 63644300,00 | 55553800,00 | 87,3 | |||||||
| 7300 | Будівництво | 21965600,00 | 33132800,00 | 26141780,00 | 78,9 | |||||||
| 7360 | Виконання інвестиційних проектів в рамках здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій | 0,00 | 19239282,47 | 10326321,56 | 53,7 | |||||||
| 7460 | Транспорт та транспортна інфраструктура | 1789000,00 | 13255500,00 | 13225000,00 | 99,8 | |||||||
| 7691 | Виконання заходів за рахунок цільових фондів, утворених Верховною Радою Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування і місцевими органами виконавчої влади і фондів, утворених Верховною Радою Автономної Республіки Крим, органами місцевого | 250000,00 | 380800,00 | 250000,00 | 65,7 | |||||||
| 8110 | Заходи із запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій та наслідків стихійного лиха | 0,00 | 289026,40 | 168067,00 | 58,1 | |||||||
| 8230 | Інші заходи громадського порядку та безпеки | 395700,00 | 903100,00 | 45000,00 | 5,0 | |||||||
| 8311 | Охорона та раціональне використання природних ресурсів | 0,00 | 299000,00 | 189900,00 | 63,5 | |||||||
| 8340 | Природоохоронні заходи за рахунок цільових фондів | 355000,00 | 445100,00 | 211225,00 | 47,5 | |||||||
| 9750 | Субвенція з місцевого бюджету на співфінансування інвестиційних проектів | 0,00 | 1624642,00 | 1624642,00 | 100,0 | |||||||
| Всього по бюджету | 51221800,00 | 176492554,87 | 147512442,79 | 83,6 | ||||||||
| Начальник фінансового управління | Н.І.Медвідчук | |||||||||||
Особливості міжбюджетних взаємовідносин та надання субвенцій на виконання інвестиційних програм (проектів)
Міський бюджет Обухівської міської ради на 2019 рік сформований з реверсною дотацією державному бюджету у сумі 30 282 700 гривень.
На співфінансування будівництва об’єктів з державним фондом регіонального розвитку передбачається субвенція державному бюджету у сумі 1 365 846 грн.
Районному бюджету Обухівського району на утримання Обухівського районного центру культури і дозвілля у проекті бюджету на 2019 рік в міському бюджеті Обухівської міської ради передбачено субвенцію ”Субвенція на утримання об’єктів спільного користування чи ліквідацію негативних наслідків діяльності об’єктів спільного користування” у сумі 1 584 000 гривень.
До районного бюджету Обухівського району на здійснення видатків районного бюджету Обухівського району на охорону здоров’я в обсязі, розрахованому у державному бюджеті України на 2019 рік за фінансовим нормативом бюджетної забезпеченості послугами з охорони здоров’я відповідно до кількості мешканців населених пунктів Обухівської міської ради, які підлягають забезпеченню гарантованими послугами закладів охорони здоров’я вторинної ланки медичної допомоги Комунальним некомерційним підприємством Обухівської районної ради “Обухівська центральна районна лікарня“ та Комунальним некомерційним підприємством Обухівської районної ради “Обухівська районна стоматологічна поліклініка“ у повній вартості цих послуг передбачається субвенція у сумі 24 004 600 грн.
Начальник фінансового управління Н.І.Медвідчук
| Інформація про стан виконання міського бюджету Обухівської міської ради по доходах за 2018 рік Загальний фонд | |||||
| До загального фонду міського бюджету Обухівської міської ради за січень - листопад 2018 року надішло доходів в сумі 438774241 грн., з них офіційні трансферти складають - 188554773 грн., що становить 43 % всіх надходжень. Доходи загального фонду (без врахування офіційних трансфертів ) за 11 місяців 2018 року виконані на 113,8 відсотків. Надійшло - 250219468 грн., при затвердженому плані - 219847000 грн. В порівнянні з минулим роком доходи збільшилися на 52403856 грн. Темп приросту становить 26,5 відсотків. Основними бюджетоутворюючими податками міського бюджету є: податок та збір на доходи фізичних осіб (65,4 % загальних надходжень, або 163690546 грн.), єдиний податок ( 15,3 %, що в сумі складає 38361922 грн.), акцизний податок (10,2 %, або в сумі 25595626 грн.) та податок на майно ( 7,7 %, що складає у сумі 19322628 грн.) . Очікується , що до загального фонду міського бюджету за 2018 рік надійде доходів (без врахування трансфертів) у сумі 273999100 грн., що становить 110,7 відсотків уточнених планових показників. | |||||
| Очікуване виконання міського бюджету Обухівської міської ради за 2018 рік по доходах загального фонду | |||||
| КБКД | Найменування | Затверджений план на 2018 рік (з врахуванням змін) (грн.) | Очікуване виконання за 2018 рік (грн.) | Відхилення від плану ( +/- ) (грн.) | % виконання плану |
| 10000000 | Податкові надходження | 244306400 | 270626600 | 26320200 | 110,8 |
| 11000000 | Податки на доходи, податки на прибуток, податки на збільшення ринкової вартості | 165757400 | 182047300 | 16289900 | 109,8 |
| 11010000 | Податок та збір на доходи фізичних осіб | 165755600 | 182045500 | 16289900 | 109,8 |
| 11010100 | Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати | 155996500 | 169055100 | 13058600 | 108,4 |
| 11010200 | Податок на доходи фізичних осіб з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями та особами рядового і начальницького складу, що сплачується податковими агентами | 2380000 | 2744700 | 364700 | 115,3 |
| 11010400 | Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку інших ніж заробітна плата | 4079100 | 6918000 | 2838900 | 169,6 |
| 11010500 | Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування | 3300000 | 3317100 | 17100 | 100,5 |
| 11010900 | Податок на доходи фізичних осіб із суми пенсійних виплат або щомісячного довічного грошового утримання, що сплачується (перераховується) згідно з Податковим кодексом України | 10600 | 10600 | 0,0 | |
| 11020000 | Податок на прибуток підприємств | 1800 | 1800 | 0 | 100,0 |
| 11020200 | Податок на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності | 1800 | 1800 | 0 | 100,0 |
| 13000000 | Рентна плата та плата за використання інших природних ресурсів | 51800 | 66900 | 15100 | 129,2 |
| 13010000 | Рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів | 42100 | 52100 | 10000 | 123,8 |
| 13010200 | Рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів (крім рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування) | 42100 | 52100 | 10000 | 123,8 |
| 13020000 | Рентна плата за спеціальне використання води | 0 | 0 | 0 | 0,0 |
| 13020200 | Рентна плата за спеціальне використання води водних об'єктів місцевого значення | 0 | 0,0 | ||
| 13030000 | Рентна плата за користування надрами | 9700 | 14800 | 5100 | 152,6 |
| 13030200 | Рентна плата за користування надрами для видобування корисних копалин місцевого значення | 9700 | 14800 | 5100 | 152,6 |
| 14000000 | Внутрішні податки на товари та послуги | 24035000 | 27995600 | 3960600 | 116,5 |
| 14020000 | Акцизний податок з вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції) | 2913200 | 3506700 | 593500 | 120,4 |
| 14021900 | Пальне | 2913200 | 3506700 | 593500 | 120,4 |
| 14030000 | Акцизний податок з ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції) | 12804500 | 14503200 | 1698700 | 113,3 |
| 14031900 | Пальне | 12804500 | 14503200 | 1698700 | 113,3 |
| 14040000 | Акцизний податок з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів | 8317300 | 9985700 | 1668400 | 120,1 |
| 18000000 | Місцеві податки | 54462200 | 60516800 | 6054600 | 111,1 |
| 18010000 | Податок на майно | 18938800 | 20784900 | 1846100 | 109,7 |
| 18010100 | Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об`єктів житлової нерухомості | 44000 | 60700 | 16700 | 138,0 |
| 18010200 | Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об`єктів житлової нерухомості | 247800 | 530200 | 282400 | 214,0 |
| 18010300 | Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості | 118000 | 209800 | 91800 | 177,8 |
| 18010400 | Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості | 1857000 | 2013900 | 156900 | 108,4 |
| 18010500 | Земельний податок з юридичних осіб | 5200000 | 5931100 | 731100 | 114,1 |
| 18010600 | Орендна плата з юридичних осіб | 8800000 | 9315300 | 515300 | 105,9 |
| 18010700 | Земельний податок з фізичних осіб | 430000 | 375400 | -54600 | 87,3 |
| 18010900 | Орендна плата з фізичних осіб | 1750000 | 1812300 | 62300 | 103,6 |
| 18011000 | Транспортний податок з фізичних осіб | 62000 | 103800 | 41800 | 167,4 |
| 18011100 | Транспортний податок з юридичних осіб | 430000 | 432400 | 2400 | 100,6 |
| 18030000 | Туристичний збір | 8400 | 10000 | 1600 | 119,0 |
| 18030100 | Туристичний збір, сплачений юридичними особами | 7000 | 8500 | 1500 | 121,4 |
| 18030200 | Туристичний збір, сплачений фізичними особами | 1400 | 1500 | 100 | 107,1 |
| 18050000 | Єдиний податок | 35515000 | 39721900 | 4206900 | 111,8 |
| 18050300 | Єдиний податок з юридичних осіб | 5864300 | 7030900 | 1166600 | 119,9 |
| 18050400 | Єдиний податок з фізичних осіб | 29236700 | 32097500 | 2860800 | 109,8 |
| 18050500 | Єдиний податок з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків | 414000 | 593500 | 179500 | 143,4 |
| 20000000 | Неподаткові надходження | 3103700 | 3372500 | 268800 | 108,7 |
| 21010000 | Частина чистого прибутку (доходу) державних або комунальних унітарних підприємств та їх об'єднань, що вилучається до відповідного бюджету, та дивіденди (дохід), нараховані на акції (частки, паї) господарських товариств, у статутних капіталах яких є державна або комунальна власність | 3000 | 7300 | 4300 | 243,3 |
| 21010300 | Частина чистого прибутку (доходу) комунальних унітарних підприємств та їх об'єднань, що вилучається до відповідного місцевого бюджету | 3000 | 7300 | 4300 | 243,3 |
| 21080000 | Інші надходження | 63900 | 143400 | 79500 | 224,4 |
| 21081100 | Адміністративні штрафи та інші санкції | 25000 | 56100 | 31100 | 224,4 |
| 21081500 | Адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів | 17600 | 31300 | 13700 | 177,8 |
| 21081700 | Плата за встановлення земельного сервітуту | 21300 | 56000 | 34700 | 262,9 |
| 22000000 | Адміністративні збори та платежі, доходи від некомерційної господарської діяльності | 3005000 | 3141800 | 136800 | 104,6 |
| 22010000 | Плата за надання адміністративних послуг | 2800000 | 2882800 | 82800 | 103,0 |
| 22010200 | Плата за ліцензії на певні види господарської діяльності та сертифікати, що видаються Радою міністрів Автономної Республіки Крим, виконавчими органами місцевих рад і місцевими органами виконавчої влади | 400 | 400 | 0,0 | |
| 22010300 | Адміністративний збір за проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців | 116700 | 131900 | 15200 | 113,0 |
| 22012500 | Плата за надання інших адміністративних послуг | 2512300 | 2562600 | 50300 | 102,0 |
| 22012600 | Адміністративний збір за державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень | 171000 | 186500 | 15500 | 109,1 |
| 22012900 | Плата за скорочення термінів надання послуг у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень і державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, а також плата за надання інших платних послуг, пов'язаних з такою державною реєстрацією | 1400 | 1400 | #ДЕЛ/0! | |
| 22090000 | Державне мито | 205000 | 259000 | 54000 | 126,3 |
| 22090100 | Державне мито, що сплачується за місцем розгляду та оформлення документів, у тому числі за оформлення документів на спадщину і дарування | 170000 | 196300 | 26300 | 115,5 |
| 22090200 | Державне мито, не віднесене до інших категорій | 100 | 100 | 0,0 | |
| 22090400 | Державне мито, пов`язане з видачею та оформленням закордонних паспортів (посвідок) та паспортів громадян України | 35000 | 62600 | 27600 | 178,9 |
| 24000000 | Інші неподаткові надходження | 31800 | 80000 | 48200 | 251,6 |
| 24060000 | Інші надходження | 31800 | 80000 | 48200 | 251,6 |
| 24060300 | Інші надходження | 31800 | 80000 | 48200 | 251,6 |
| Всього доходи без урахування трансфертів | 247410100 | 273999100 | 26589000 | 110,7 | |
| 40000000 | Офіційні трансферти | 212817158 | 212817158 | 0 | 100,0 |
| 41000000 | Від органів державного управління | 212817158 | 212817158 | 0 | 100,0 |
| 41030000 | Субвенції з державного бюджету | 90443172 | 90443172 | 0 | 100,0 |
| 41033900 | Освітня субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам | 45637200 | 45637200 | 0 | 100,0 |
| 41034200 | Медична субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам | 30694000 | 30694000 | 0 | 100,0 |
| 41034500 | Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій | 14111972 | 14111972 | 0 | 100,0 |
| 41040000 | Дотації з місцевих бюджетів іншим місцевим бюджетам | 2976800 | 2976800 | 0 | 100,0 |
| 41040200 | Дотація з місцевого бюджету на здійснення переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров'я за рахунок відповідної додаткової дотації з державного бюджету | 2976800 | 2976800 | 0 | 100,0 |
| 41050000 | Субвенції з місцевих бюджетів іншим місцевим бюджетам | 119397186 | 119397186 | 0 | 100,0 |
| 41050100 | Субвенція з місцевого бюджету на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), управління багатоквартирним будинком, вивезення побутового сміття та рідких нечистот за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету | 73335000 | 73335000 | 0 | 100,0 |
| 41050200 | Субвенція з місцевого бюджету на надання пільг та житлових субсидій населенню на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету | 82000 | 82000 | 0 | 100,0 |
| 41050300 | Субвенція з місцевого бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, особам, які не мають права на пенсію, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, тимчасової державної допомоги дітям, тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, допомоги по догляду за особами з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, компенсаційної виплати непрацюючій працездатній особі, яка доглядає за особою з інвалідністю 1 групи, а також за особою, яка досягла 80-річного віку за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету | 39713000 | 39713000 | 0 | 100,0 |
| 41050400 | Субвенція з місцевого бюджету на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для сімей загиблих осіб, визначених абзацами 5 - 8 пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", для осіб з інвалідністю І - ІІ групи, яка настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, визначених пунктами 11 - 14 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та які потребують поліпшення житлових умов за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету | 659502 | 659502 | 0 | 100,0 |
| 41050500 | Субвенція з місцевого бюджету на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для сімей загиблих учасників бойових дій на території інших держав, визначених у абзаці першому пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", для осіб з інвалідністю I - II групи з числа учасників бойових дій на території інших держав, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, пов'язаних з перебуванням у цих державах, визначених пунктом 7 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та які потребують поліпшення житлових умов за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету | 1831787 | 1831787 | 0 | 100,0 |
| 41051100 | Субвенція з місцевого бюджету за рахунок залишку коштів освітньої субвенції, що утворився на початок бюджетного періоду | 710400 | 710400 | 0 | 100,0 |
| 41051200 | Субвенція з місцевого бюджету на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету | 766917 | 766917 | 0 | 100,0 |
| 41051400 | Субвенція з місцевого бюджету на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти "Нова українська школа" за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету | 1010080 | 1010080 | 0 | 100,0 |
| 41052000 | Субвенція з місцевого бюджету на відшкодування вартості лікарських засобів для лікування окремих захворювань за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету | 611700 | 611700 | 0 | 100,0 |
| 41053900 | Інші субвенції з місцевого бюджету | 676800 | 676800 | 0 | 100,0 |
| Всього доходів загального фонду | 460227258 | 486816258 | 26589000 | 105,8 | |
| Спеціальний фонд | |||||
| До спеціального фонду міського бюджету за січень -листопад 2018 року надійшло доходів в сумі 9764980 грн. Очікується , що за 2018 рік до спеціального фонду міського бюджету надійде доходів в сумі 10255080 грн., що на 1901956 більше минулого року (за 2017 рік надійшло коштів - 8353124 грн.). Найбільшу питому вагу в очікуваних доходах спеціального фонду складають власні надходження 63,4 відсотків, що в сумі становить 6497300 грн. Бюджет розвитку за 2018 рік очікується в сумі 3030000 грн., що складає 29,5 відсотків надходжень спеціального фонду міського бюджету. Прогнозується, що проти минулого року до бюджету розвитку надійде коштів більше на 1560941грн. (за 2017 рік надходження бюджету розвитку становили - 1469059 грн.). | |||||
| Розрахунок очікуваних надходжень до спеціального фонду міського бюджету Обухівської міської ради за 2018 рік | |||||
| Код доходів | Назва доходів | Уточнений план на 2018 рік (грн.) | Очікуване виконання за 2018 рік (грн.) | Відхилення (+/-) (грн.) | % виконання плану |
| 10000000 | Податкові надходження | 355000 | 397100 | 42100 | 111,9 |
| 19000000 | Інші податки та збори | 355000 | 397100 | 42100 | 111,9 |
| 19010000 | Екологiчний податок | 355000 | 397100 | 42100 | 111,9 |
| 19010100 | Надходження вiд викидiв забруднюючих речовин в атмосферне повiтря стацiонарними джерелами забруднення | 175500 | 197400 | 21900 | 112,5 |
| 19010200 | Надходження вiд скидiв забруднюючих речовин безпосередньо у воднi об’єкти | 79100 | 100500 | 21400 | 127,1 |
| 19010300 | Надходження вiд розмiщення вiдходiв у спецiально вiдведених для цього мiсцях чи на об’єктах, крiм розмiщення окремих видiв вiдходiв як вторинної сировини | 100400 | 99200 | -1200 | 98,8 |
| 20000000 | Неподаткові надходження | 6730301 | 7164200 | 433899 | 106,4 |
| 21000000 | Доходи від власності та підприємницької діяльності | 0 | 0 | 0 | 0,00 |
| 21110000 | Надходження коштів від відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва | 0 | 0 | 0,00 | |
| 24000000 | Інші неподаткові надходження | 530000 | 666900 | 136900 | 125,8 |
| 24062100 | Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності | 0 | 16900 | 16900 | 0,0 |
| 24170000 | Надходження коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту | 530000 | 650000 | 120000 | 122,6 |
| 25000000 | Власні надходження бюджетних установ | 6200301 | 6497300 | 296999 | 104,8 |
| 25010000 | Надходження від плати за послуги, що надаються бюджетними установами згідно із законодавством | 5800358 | 6097300 | 296942 | 105,1 |
| 25010100 | Плата за послуги, що надаються бюджетними установами згідно з їх основною діяльністю | 4600268 | 4838600 | 238332 | 105,2 |
| 25010200 | Надходження бюджетних установ вiд додаткової (господарської) дiяльностi | 0 | 2400 | 2400 | 0,0 |
| 25010300 | Плата за оренду майна бюджетних установ | 1200090 | 1256000 | 55910 | 104,7 |
| 25010400 | Надходження бюджетних установ вiд реалiзацiї в установленому порядку майна (крiм нерухомого майна) | 0 | 300 | 300 | 0,0 |
| 25020000 | Інші джерела власних надходжень бюджетних установ | 399943 | 400000 | 57 | 100,0 |
| 25020100 | Благодійні внески, гранти та дарунки | 399943 | 400000 | 57 | 100,0 |
| 30000000 | Доходи від операцій з капіталом | 270000 | 2363780 | 2093780 | 875,5 |
| 31000000 | Надходження від продажу основного капіталу | 0 | 0 | 0 | 0,0 |
| 31030000 | Кошти від відчуження майна, що належить Автономній Республіці Крим та майна, що перебуває в комунальній власності | 0 | 0,0 | ||
| 33000000 | Кошти від продажу землі і нематеріальних активів | 270000 | 2363780 | 2093780 | 875,5 |
| 33010100 | Кошти від продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення, що перебувають у державній або комунальній власності, та земельних ділянок, які знаходяться на території Автономної Республіки Крим | 270000 | 2363780 | 2093780 | 875,5 |
| 40000000 | Офіційні трансферти | 0 | 0 | 0 | 0,0 |
| 41000000 | Від органів державного управління | 0 | 0 | 0 | 0,0 |
| 41030000 | Субвенції | 0 | 0 | 0 | 0,0 |
| 50000000 | Цільові фонди | 250000 | 330000 | 80000 | 132,0 |
| 50110000 | Цільові фонди, утворені Верховною Радою Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування та місцевими органами виконавчої влади | 250000 | 330000 | 80000 | 132,0 |
| Всього доходи без урахування трансфертів | 7605301 | 10255080 | 2649779 | 134,8 | |
| Начальник фінансового управління | |||||
| виконавчого комітету | |||||
| Обухівської міської ради | Н.І.Медвідчук | ||||
Очікуване виконання видаткової частини міського бюджету за 2018 рік
Виконання та перевиконання доходної частини міського бюджету у 2018 році надало можливість збільшити передбачені при формуванні бюджету видатки майже на усі галузі бюджетної сфери та провести заплановані видатки, передати частину коштів із загального фонду до спеціального для проведення робіт з покращення матеріально-технічної бази бюджетних установ, благоустрою міста, реконструкції мереж вуличного освітлення, реконструкції та капітального ремонту теплових магістральних трубопроводів, реконструкції водопровідних мереж, а також капітального ремонту вулиць і доріг комунальної власності.
Уточнені планові показники видаткової частини міського бюджету Обухівської міської ради заплановані у сумі 565249971,71 грн., в тому числі по загальному фонду – 388757416,84 грн. та спеціальному фонду – 176492554,87 грн. Очікуване виконання міського бюджету становить 492332696,53 грн.,в тому числі по загальному фонду – 369242282,01 грн., або 95,0 відсотків до уточнених річних бюджетних призначень, по спеціальному фонду - 123090414,52 грн., або 69,74 відсотка до уточненого плану.
Більшість видатків загального фонду бюджету спрямована на соціально-культурну сферу ( освіта,медицина, соціальний захист і соціальне забезпечення, фізична культура і спорт, культура). У звітному році сукупна частка цих видатків у загальному обсязі очікуваних видатків міського бюджету складає 70,2 %; з них найбільшу питому вагу займають видатки по освіті -33,5 % та соціальному захисту і соціальному забезпеченню населення – 30,5 %.
У структурі очікуваних видатків спеціального фонду міського бюджету найбільшу питому вагу займають видатки на житлово-комунальне господарство - 40,6 %, будівництво - 15,9%, транспортну інфраструктуру та транспорт – 9,4 %, видатки на освіту – 18,5 %. Це в основному видатки бюджету розвитку. Протягом року в місті проведено капітальні ремонти, реконструкції та інші капітальні видатки по різних галузях згідно із затвердженими бюджетними асигнуваннями.
Стабільне виконання доходів міського бюджету протягом 2018 року сприяло своєчасним виплатам заробітної плати працівникам бюджетних установ, оплаті енергоносіїв та комунальних послуг, які споживаються бюджетними установами та одержувачами бюджетних коштів, фінансуванню господарських та інших поточних видатків, проведенню соціальних виплат за рахунок коштів міського бюджету. Проведено в повному обсязі фінансування видатків на оздоровлення дітей влітку, харчування учнів 1 – 4 класів та учнів пільгового контингенту. Протягом звітного періоду, не зважаючи на те, що компенсація за перевезення пільгових категорій громадян на державному рівні не проводилася, за рахунок міського бюджету забезпечено безкоштовне перевезення таких категорій мешканців міста в повному обсязі.
Відповідно до рішення сесії міської ради від 21.12.2017 № 673-30-VII “Про міський бюджет Обухівської міської ради на 2018 рік» (із змінами) до районного бюджету передано :
- медичну субвенцію з державного бюджету у сумі 21893900 грн. на надання медичних послуг міському населенню Обухівської міської ради та сіл Таценки і Ленди;
-на утримання Обухівського районного центру культури і дозвілля субвенцію на утримання об’єктів спільного користування чи ліквідацію негативних наслідків діяльності об’єктів спільного користування у сумі 1400000 гривень;
- на здійснення видатків районного бюджету на капітальний ремонт аварійної ділянки мереж теплопостачання, що забезпечує подачу тепла до об’єктів спільної власності територіальних громад Обухівського району та комунальної власності Обухівської міської ради, в тому числі до багатоквартирних житлових будинків по вул.. Малишка , 11 та 13, у сумі 240 000 грн.;
- на здійснення видатків районного бюджету на співфінансування “Встановлення водогрійних котлів та утилізаторів теплоти за адресою вул.ВолодимираЧаплінського,3 в м.Обухів, Київської області(технічне переоснащення) ”у сумі 1 929 300 грн.
Передбачається до кінця року провести виплати за усіма видатками, не допускаючи виникнення кредиторської заборгованості.
| Додаток 1 | ||||||||
| до рішення Обухівської міської ради "Про міський бюджет Обухівської міської ради на 2019 рік" | ||||||||
| від 20 грудня 2018 № - 43 - VII | ||||||||
| Доходи міського бюджету Обухівської міської ради на 2019 рік | ||||||||
| ( грн.) | ||||||||
| Код | Найменування згідно з Класифікацією доходів бюджету | Усього | Загальний фонд | Спеціальний фонд | ||||
| усього | у тому числі бюджет розвитку | |||||||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | |||
| 10000000 | Податкові надходження | 287634400 | 287244400 | 390000 | 0 | |||
| 11000000 | Податки на доходи, податки на прибуток, податки на збільшення ринкової вартості | 196970000 | 196970000 | 0 | 0 | |||
| 11010000 | Податок та збір на доходи фізичних осіб | 196968200 | 196968200 | 0 | 0 | |||
| 11010100 | Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати | 184972000 | 184972000 | |||||
| 11010200 | Податок на доходи фізичних осіб з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями та особами рядового і начальницького складу, що сплачується податковими агентами | 2850000 | 2850000 | |||||
| 11010400 | Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку інших ніж заробітна плата | 5846200 | 5846200 | |||||
| 11010500 | Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування | 3300000 | 3300000 | |||||
| 11020000 | Податок на прибуток підприємств | 1800 | 1800 | 0 | 0 | |||
| 11020200 | Податок на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності | 1800 | 1800 | |||||
| 13000000 | Рентна плата та плата за використання інших природних ресурсів | 66900 | 66900 | 0 | 0 | |||
| 13010000 | Рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів | 52100 | 52100 | 0 | 0 | |||
| 13010200 | Рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів (крім рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування) | 52100 | 52100 | |||||
| 13030000 | Рентна плата за користування надрами | 14800 | 14800 | 0 | 0 | |||
| 13030200 | Рентна плата за користування надрами для видобування корисних копалин місцевого значення | 14800 | 14800 | |||||
| 14000000 | Внутрішні податки на товари та послуги | 28319000 | 28319000 | 0 | 0 | |||
| 14020000 | Акцизний податок з вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції) | 3500000 | 3500000 | 0 | 0 | |||
| 14021900 | Пальне | 3500000 | 3500000 | |||||
| 14030000 | Акцизний податок з ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції) | 14519000 | 14519000 | 0 | 0 | |||
| 14031900 | Пальне | 14519000 | 14519000 | |||||
| 14040000 | Акцизний податок з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів | 10300000 | 10300000 | |||||
| 18000000 | Місцеві податки | 61888500 | 61888500 | 0 | 0 | |||
| 18010000 | Податок на майно | 20853000 | 20853000 | 0 | 0 | |||
| 18010100 | Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості | 62000 | 62000 | |||||
| 18010200 | Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості | 535000 | 535000 | |||||
| 18010300 | Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості | 216000 | 216000 | |||||
| 18010400 | Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості | 2100000 | 2100000 | |||||
| 18010500 | Земельний податок з юридичних осіб | 5950000 | 5950000 | |||||
| 18010600 | Орендна плата з юридичних осіб | 9400000 | 9400000 | |||||
| 18010700 | Земельний податок з фізичних осіб | 390000 | 390000 | |||||
| 18010900 | Орендна плата з фізичних осіб | 1760000 | 1760000 | |||||
| 18011000 | Транспортний податок з фізичних осіб | 40000 | 40000 | |||||
| 18011100 | Транспортний податок з юридичних осіб | 400000 | 400000 | |||||
| 18030000 | Туристичний збір | 10000 | 10000 | 0 | 0 | |||
| 18030100 | Туристичний збір, сплачений юридичними особами | 8500 | 8500 | |||||
| 18030200 | Туристичний збір, сплачений фізичними особами | 1500 | 1500 | |||||
| 18050000 | Єдиний податок | 41025500 | 41025500 | 0 | 0 | |||
| 18050300 | Єдиний податок з юридичних осіб | 6700000 | 6700000 | |||||
| 18050400 | Єдиний податок з фізичних осіб | 33735500 | 33735500 | |||||
| 18050500 | Єдиний податок з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний ) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків | 590000 | 590000 | |||||
| 19000000 | Інші податки та збори | 390000 | 0 | 390000 | 0,0 | |||
| 19010000 | Екологічний податок | 390000 | 0 | 390000 | 0,0 | |||
| 19010100 | Надходження від викідів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення | 191000 | 191000 | |||||
| 19010200 | Надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти | 100000 | 100000 | |||||
| 19010300 | Надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини | 99000 | 99000 | |||||
| 20000000 | Неподаткові надходження | 10136600 | 3237500 | 6899100 | 750000 | |||
| 21000000 | Доходи від власності та підприємницької діяльності | 84500 | 84500 | 0 | 0 | |||
| 21010000 | Частина чистого прибутку (доходу) державних або комунальних унітарних підприємств та їх об’єднань, що вилучається до відповідного бюджету, та дивіденди (дохід), нараховані на акції (частки) господарських товариств, у статутних капиталах, яких є державна або комунальна власність | 3500 | 3500 | 0 | 0 | |||
| 21010300 | Частина чистого прибутку (доходу) комунальних унітарних підприємств та їх об’єднань, що вилучається до відповідного місцевого бюджету | 3500 | 3500 | |||||
| 21080000 | Інші надходження | 81000 | 81000 | 0 | 0 | |||
| 21081100 | Адміністративні штрафи та інші санкції | 25000 | 25000 | |||||
| 21081700 | Плата за встановлення земельного сервітуту | 56000 | 56000 | |||||
| 22000000 | Адміністративні збори та платежі, доходи від некомерційної господарської діяльності | 3153000 | 3153000 | 0 | 0 | |||
| 22010000 | Плата за надання адміністративних послуг | 2893000 | 2893000 | 0 | 0 | |||
| 22010300 | Адміністративний збір за проведення державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань | 135000 | 135000 | |||||
| 22012500 | Плата за надання інших адміністративних послуг | 2570000 | 2570000 | |||||
| 22012600 | Адміністративний збір за державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень | 188000 | 188000 | |||||
| 22090000 | Державне мито | 260000 | 260000 | 0 | 0 | |||
| 22090100 | Державне мито, що сплачується за місцем розгляду та оформлення документів, у тому числі за оформлення документів на спадщину і дарування | 197000 | 197000 | |||||
| 22090400 | Державне мито, пов'язане з видачею та оформленням закордонних паспортів (посвідок) та паспортів громадян України | 63000 | 63000 | |||||
| 24000000 | Інші неподаткові надходження | 750000 | 0 | 750000 | 750000 | |||
| 24170000 | Надходження коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту | 750000 | 750000 | 750000 | ||||
| 25000000 | Власні надходження бюджетних установ | 6149100 | 0 | 6149100 | 0 | |||
| 25010000 | Надходження від плати за послуги, що надаються бюджетними установами згідно із законодавством | 6149100 | 0 | 6149100 | 0 | |||
| 25010100 | Плата за послуги, що надаються бюджетними установами згідно з їх основною діяльністю | 5216400 | 5216400 | |||||
| 25010300 | Плата за оренду майна бюджетних установ | 932700 | 932700 | |||||
| 30000000 | Доходи від операцій з капіталом | 500000 | 0 | 500000 | 500000 | |||
| 33000000 | Кошти від продажу землі і нематеріальних активів | 500000 | 0 | 500000 | 500000 | |||
| 33010000 | Кошти від продажу землі | 500000 | 0 | 500000 | 500000 | |||
| 33010100 | Кошти від продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення, що перебувають у державній або комунальній власності та земельних ділянок, які знаходяться на території Автономної Республіки Крим | 500000 | 500000 | 500000 | ||||
| 50000000 | Цільові фонди | 330000 | 0 | 330000 | 0 | |||
| 50100000 | Інші фонди | 330000 | 0 | 330000 | 0 | |||
| 50110000 | Цільові фонди, утворені Верховною Радою Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування та місцевими органами виконавчої влади | 330000 | 330000 | |||||
| Усього доходів (без урахування міжбюджетних трансфертів) | 298601000 | 290481900 | 8119100 | 1250000 | ||||
| 40000000 | Офіційні трансферти | 165747485 | 165747485 | 0 | 0 | |||
| 41000000 | Від органів державного управління | 165747485 | 165747485 | 0 | 0 | |||
| 41030000 | Субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам | 82885800 | 82885800 | 0 | 0 | |||
| 41033900 | Освітня субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам | 58881200 | 58881200 | |||||
| 41034200 | Медична субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам | 24004600 | 24004600 | |||||
| 41040000 | Дотації з місцевих бюджетів іншим місцевим бюджетам | 2829989 | 2829989 | 0 | 0 | |||
| 41040200 | Дотація з місцевого бюджету на здійснення переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров'я за рахунок відповідної додаткової дотації з державного бюджету | 2829989 | 2829989 | |||||
| 41050000 | Субвенції з місцевих бюджетів іншим місцевим бюджетам | 80031696 | 80031696 | 0 | 0 | |||
| 41050100 | Субвенція з місцевого бюджету на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло -, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), управління багатоквартирним будинком, поводження з побутовими відходами (вивезення побутових відходів) та вивезення рідких нечистот, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку води та теплової енергії, абонентського обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету | 35265000 | 35265000 | |||||
| 41050200 | Субвенція з місцевого бюджету на надання пільг та житлових субсидій населенню на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету | 68000 | 68000 | |||||
| 41050300 | Субвеція з місцевого бюджету на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, особам, які не мають права на пенсію, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, тимчасової державної допомоги дітям, тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсийну виплату, допомоги по догляду за особами з інвалідністю І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, компенсаційної виплати непрацюючій працездатній особі, яка доглядає за особою з інвалідністю І групи, а також за особою, яка досягла 80-річного віку за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету | 41859000 | 41859000 | |||||
| 41050700 | Субвенція з місцевого бюджету на виплату державної соціальної допомоги на дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошового забезпечення батькам- вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім'ях за принципом "гроші ходять за дитиною", оплату послуг із здійснення патронату над дитиною та виплату соціальної допомоги на утримання дитини в сім'ї патронатного вихователя, підтримку малих групових будинків за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету | 105000 | 105000 | |||||
| 41051000 | Субвенція з місцевого бюджету на здійснення переданих видатків у сфері освіти за рахунок коштв освітньої субвенції | 1218439 | 1218439 | |||||
| 41051200 | Субвенція з місцевого бюджету на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету | 686457 | 686457 | |||||
| 41052000 | Субвенція з місцевого бюджету на відшкодування вартості лікарських засобів для лікування окремих захворювань за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету | 153000 | 153000 | |||||
| 41053900 | Інші субвеції з місцевого бюджету | 676800 | 676800 | |||||
| х | Разом доходів | 464348485 | 456229385 | 8119100 | 1250000 | |||
| Секретар міської ради | Клочко С.М. | |||||||
| Додаток 2 до рішення Обухівської міської ради "Про міський бюджет Обухівської міської ради на 2019 рік" від "20 "грудня 2018 р. № - 43 -VII | |||||
| Фінансування міського бюджету Обухівської міської ради на 2019 рік | |||||
| ( грн.) | |||||
| Код | Найменування згідно з класифікацією фінансування бюджету | Усього | Загальний фонд | Спеціальний фонд | |
| Всього | у тому числі бюджет розвитку | ||||
| Фінансування бюджету за типом кредитора | |||||
| 200000 | Внутрішнє фінансування | 0 | -80 098 600,0 | 80 098 600,0 | 80 098 600,0 |
| 208000 | Фінансування за рахунок зміни залишків коштів бюджетів | -80 098 600,0 | 80 098 600,0 | 80 098 600,0 | |
| 208100 | На початок періоду | ||||
| 208400 | Кошти, що передаються із загального фонду до бюджету розвитку(спеціального фонду) | -80 098 600,0 | 80 098 600,0 | 80 098 600,0 | |
| Х | Загальне фінансування | 0 | -80 098 600,0 | 80 098 600,0 | 80 098 600,0 |
| Фінансування бюджету за типом боргового зобовязання | |||||
| 600000 | Фінансування за активними операціями | 0 | -80 098 600,0 | 80 098 600,0 | 80 098 600,0 |
| 602000 | Зміни обсягів бюджетних коштів | -80 098 600,0 | 80 098 600,0 | 80 098 600,0 | |
| 602100 | На початок періоду | ||||
| 602200 | На кінець періоду | ||||
| 602400 | Кошти, що передаються із загального фонду до бюджету розвитку(спеціального фонду) | -80 098 600,0 | 80 098 600,0 | 80 098 600,0 | |
| Х | Загальне фінансування | 0 | -80 098 600,0 | 80 098 600,0 | 80 098 600,0 |
| Секретар міської ради | С.М.Клочко | ||||
| Уточнений | Додаток 3 до рішення Обухівської міської ради"Про міський бюджет Обухівської міської ради на 2019 рік" від " 20 "грудня 2018року № - 43 -VII | ||||||||||||||
| РОЗПОДІЛ видатків міського бюджету Обухівської міської ради на 2019 рік (грн.) | |||||||||||||||
| Код програмної класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів | Код Типової програмної класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів | Код Функціональної класифікації видатків та кредитування бюджету | Найменування головного розпорядника коштів місцевого бюджету / відповідального виконавця, найменування бюджетної програми / підприграми згідно з Типовою програмною класифікацією видатків та кредитування місцевих бюджетів | Загальний фонд | Спеціальний фонд | Разом | |||||||||
| Всього | видатки споживання | з них | видатки розвитку | Всього | бюджет розвитку | видатки споживання | з них | видатки розвитку | |||||||
| оплата праці | комунальні послуги та енергоносії | оплата праці | комунальні послуги та енергоносії | ||||||||||||
| 1 | 2 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 17=6+11 | |
| 0200000 | Виконавчий комітет Обухівської міської ради | 74 483 200 | 74 483 200 | 22 402 000 | 4 621 900 | ######## | 67 172 400 | 1 140 000 | ######## | ######### | |||||
| 0210000 | Виконавчий комітет Обухівської міської ради | 74 483 200 | 74 483 200 | 22 402 000 | 4 621 900 | ######## | 67 172 400 | 1 140 000 | ######## | ######### | |||||
| 0210160 | 0160 | 0111 | Керівництво і управління у сфері забезпечення діяльності виконавчого комітету міської ради | 27 840 700 | 27 840 700 | 20 374 200 | 840 800 | 3 865 100 | 3 865 100 | 3 865 100 | 31 705 800 | ||||
| 0210180 | 0180 | 0133 | Інша діяльність у сфері державного управління | 2 935 200 | 2 935 200 | 15 000 | 15 000 | 15 000 | 2 950 200 | ||||||
| 0212111 | 2111 | 0726 | Первинна медична допомога населенню, що надається центрами первинної медичної (медико-санітарної) допомоги | 1 177 800 | 1 177 800 | 1 420 000 | 1 420 000 | 1 420 000 | 2 597 800 | ||||||
| 0212146 | 2146 | 0763 | Відшкодування вартості лікарських засобів для лікування окремих захворювань | 153 000 | 153 000 | 153 000 | |||||||||
| 0213050 | 3050 | 1070 | Пільгове медичне обслуговування осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи | 676 800 | 676 800 | 676 800 | |||||||||
| 0213112 | 3112 | 1040 | Заходи державної політики з питань дітей та їх соціального захисту | 230 000 | 230 000 | 230 000 | |||||||||
| 0213121 | 3121 | 1040 | Утримання та забезпечення діяльності центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді | 388 100 | 388 100 | 282 300 | 16 100 | 388 100 | |||||||
| 0213123 | 3123 | 1040 | Заходи державної політики з питань сім'ї | 75 100 | 75 100 | 75 100 | |||||||||
| 0213133 | 3133 | 1040 | Інші заходи та заклади молодіжної політики | 635 000 | 635 000 | 635 000 | |||||||||
| 0213140 | 3140 | 1040 | Оздоровлення та відпочинок дітей (крім заходів з оздоровлення дітей, що здійснюються за рахунок коштів на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи) | 350 000 | 350 000 | 350 000 | |||||||||
| 0213242 | 3242 | 1090 | Інші заходи у сфері соціального захисту і соціального забезпечення | 145 900 | 145 900 | 145 900 | |||||||||
| 0214082 | 4082 | 0829 | Інші заходи в галузі культури і мистецтва | ||||||||||||
| 0215011 | 5011 | 0810 | Проведення навчально-тренувальних зборів і змагань з олімпійських видів спорту | 1 695 900 | 1 695 900 | 1 695 900 | |||||||||
| 0215012 | 5012 | 0810 | Проведення навчально-тренувальних зборів і змагань з неолімпійських видів спорту | 760 000 | 760 000 | 760 000 | |||||||||
| 0215022 | 5022 | 0810 | Проведення навчально-тренувальних зборів і змагань та заходів зі спорту осіб з інвалідністю | 109 100 | 109 100 | 109 100 | |||||||||
| 0215031 | 5031 | 0810 | Утримання та навчально-тренувальна робота комунальних дитячо-юнацьких спортивних шкіл | 1 500 000 | 1 500 000 | 1 500 000 | 1 500 000 | ||||||||
| 0215041 | 5041 | 0810 | Утримання та фінансова підтримка спортивних споруд | ||||||||||||
| 0215061 | 5061 | 0810 | Забезпечення діяльності місцевих центрів фізичного здоров'я населення "Спорт для всіх" та проведення фізкультурно-масових заходів серед населення регіону | 3 282 200 | 3 282 200 | 1 745 500 | 265 000 | 1 887 000 | 1 832 000 | 1 887 000 | 5 169 200 | ||||
| 0216011 | 6011 | 0620 | Експлуатація та технічне обслуговування житлового фонду | 14 500 000 | 14 500 000 | 14 500 000 | 14 500 000 | ||||||||
| 0216012 | 6012 | 0620 | Забезпечення діяльності з виробництва, транспортування, постачання теплової енергії | 8 166 400 | 8 166 400 | 8 166 400 | 8 166 400 | ||||||||
| 0216013 | 6013 | 0620 | Забезпечення діяльності водопровідно-каналізаційного господарства | 299 900 | 299 900 | 299 900 | 299 900 | ||||||||
| 0216015 | 6015 | 0620 | Забезпечення надійної та безперебійної експлуатації ліфтів | 199 900 | 199 900 | 199 900 | |||||||||
| 0216017 | 6017 | 0620 | Інша діяльність, пов’язана з експлуатацією об’єктів житлово-комунального господарства | ||||||||||||
| 0216030 | 6030 | 0620 | Організація благоустрою населених пунктів | 29 818 100 | 29 818 100 | 3 500 000 | 3 448 000 | 2 698 000 | 750 000 | 2 698 000 | 33 266 100 | ||||
| 0216090 | 6090 | 0640 | Інша діяльність у сфері житлово-комунального господарства | 110 000 | 110 000 | 110 000 | |||||||||
| 0216020 | 6020 | 0620 | Забезпечення функціонування підприємств, установ та організацій, що виробляють, виконують та/або надають житлово-комунальні послуги | ||||||||||||
| 0217310 | 7310 | 0443 | Будівництво об'єктів житлово-комунального господарства | 844 000 | 844 000 | 844 000 | 844 000 | ||||||||
| 0217321 | 7321 | 0443 | Будівництво освітніх установ та закладів | 6 485 000 | 6 485 000 | 6 485 000 | 6 485 000 | ||||||||
| 0217322 | 7322 | 0443 | Будівництво медичних установ та закладів | 926 000 | 926 000 | 926 000 | 926 000 | ||||||||
| 0217324 | 7324 | 0443 | Будівництво установ та закладів культури | 450 000 | 450 000 | 450 000 | 450 000 | ||||||||
| 0217325 | 7325 | 0443 | Будівництво споруд, установ та закладів фізичної культури і спорту | ||||||||||||
| 0217330 | 7330 | 0443 | Будівництво інших об'єктів соціальної та виробничої інфраструктури комунальної власності | 5 619 000 | 5 619 000 | 5 619 000 | 5 619 000 | ||||||||
| 0217350 | 7350 | 0443 | Розроблення схем планування та забудови територій (містобудівної документації) | 852 000 | 852 000 | 852 000 | 852 000 | ||||||||
| 0217363 | 7363 | 0490 | Виконання інвестиційних проектів в рамках здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій | ||||||||||||
| 0217370 | 7370 | 0490 | Реалізація інших заходів щодо соціально-економічного розвитку територій | ||||||||||||
| 0217461 | 7461 | 0456 | Утримання та розвиток автомобільних доріг та дорожньої інфраструктури за рахунок коштів місцевого бюджету | 17 000 000 | 17 000 000 | 17 000 000 | 17 000 000 | ||||||||
| 0217530 | 7530 | 0460 | Інші заходи у сфері звязку, телекомунікації та інформатики | ||||||||||||
| 0217640 | 7640 | 0470 | Заходи з енергозбереження | ||||||||||||
| 0217650 | 7650 | 0490 | Проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки чи права на неї | 270 000 | 270 000 | 270 000 | |||||||||
| 0217680 | 7680 | 0490 | Членські внески до асоціацій органів місцевого самоврядування | 48 500 | 48 500 | 48 500 | |||||||||
| 0217691 | 7691 | 0490 | Виконання заходів за рахунок цільових фондів, утворених Верховною Радою Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування і місцевими органами виконавчої влади і фондів, утворених Верховною Радою Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування і місцевими органами виконавчої влади | 330 000 | 330 000 | 330 000 | |||||||||
| 0217693 | 7693 | 0490 | Інші заходи, повязані з економічною діяльністю | 33 300 | 33 300 | 33 300 | |||||||||
| 0218110 | 8110 | 0320 | Заходи запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій та наслідків стихійного лиха | 110 000 | 110 000 | 700 000 | 700 000 | 700 000 | 810 000 | ||||||
| 0218230 | 8230 | 0380 | Інші заходи громадського порядку та безпеки | 3 438 600 | 3 438 600 | 3 438 600 | |||||||||
| 0218311 | 8311 | 0511 | Охорона та раціональне використання природних ресурсів | ||||||||||||
| 0218340 | 8340 | 0540 | Природоохоронні заходи за рахунок цільових фондів | 390 000 | 390 000 | 390 000 | |||||||||
| 0218420 | 8420 | 0830 | Інші заходи у сфері засобів масової інформації | ||||||||||||
| 0600000 | Управління освіти виконавчого комітету Обухівської міської ради | 135 404 639 | 135 404 639 | 87 756 120 | 16 792 600 | ######## | 13 785 900 | 4 670 000 | 925 000 | 73 000 | ######## | ######### | |||
| 0610000 | Управління освіти виконавчого комітету Обухівської міської ради | 135 404 639 | 135 404 639 | 87 756 120 | 16 792 600 | ######## | 13 785 900 | 4 670 000 | 925 000 | 73 000 | ######## | ######### | |||
| 0611010 | 1010 | 0910 | Надання дошкільної освiти | 42 755 000 | 42 755 000 | 25 565 000 | 6 693 000 | 11 881 700 | 8 341 700 | 3 540 000 | 175 000 | 8 341 700 | 54 636 700 | ||
| 0611020 | 1020 | 0921 | Надання загальної середньої освіти загальноосвітніми навчальними закладами (в т.ч. школою-дитячим садком, інтернатом при школі), спеціалізованими школами, ліцеями, гімназіями, колегіумами - всього | ||||||||||||
| 0611020 | 1020 | 0921 | Надання загальної середньої освіти загальноосвітніми навчальними закладами (в т.ч. школою-дитячим садком, інтернатом при школі), спеціалізованими школами, ліцеями, гімназіями, колегіумами - за рахунок освітньої субвенції | 58 881 200 | 58 881 200 | 48 264 100 | 58 881 200 | ||||||||
| 0611020 | 1020 | 0921 | Надання загальної середньої освіти загальноосвітніми навчальними закладами (т.ч. школою-дитячим садком, інтернатом при школі), спеціалізованими школами, ліцеями, гімназіями, колегіумами - за рахунок доходів міського бюджету | 25 249 900 | 25 249 900 | 8 249 100 | 9 083 000 | 6 302 000 | 5 320 000 | 982 000 | 700 000 | 32 000 | 5 320 000 | 31 551 900 | |
| 0611090 | 1090 | 0960 | Надання позашкільної освіти позашкільними закладами освіти, заходи із позашкільної роботи з дітьми | 2 167 700 | 2 167 700 | 1 202 800 | 486 400 | 109 200 | 94 200 | 15 000 | 1 000 | 94 200 | 2 276 900 | ||
| 0611150 | 1150 | 0990 | Методичне забезпечення діяльності навчальних закладів | 1 323 400 | 1 323 400 | 896 800 | 79 300 | 1 323 400 | |||||||
| 0611161 | 1161 | 0990 | Забезпечення діяльності інших закладів у сфері освіти | ||||||||||||
| 0611161 | 1161 | 0990 | Забезпечення діяльності інших закладів у сфері освіти( ЦБ) | 1 851 300 | 1 851 300 | 1 395 100 | 73 300 | 1 851 300 | |||||||
| 0611161 | 1161 | 0990 | Забезпечення діяльності інших закладів у сфері освіти(ІРЦ) | 180 200 | 180 200 | 80 000 | 35 600 | 180 200 | |||||||
| 0611161 | 1161 | 0990 | Забезпечення діяльності інших закладів у сфері освіти(ІРЦ - субвенція) | 1 218 439 | 1 218 439 | 998 720 | 1 218 439 | ||||||||
| 0615031 | 5031 | 0810 | Утримання та навчально-тренувальна робота комунальних дитячо-юнацьких спортивних шкіл | 1 777 500 | 1 777 500 | 1 104 500 | 342 000 | 163 000 | 30 000 | 133 000 | 50 000 | 40 000 | 30 000 | 1 940 500 | |
| 0800000 | Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Обухівської міської ради | 95 160 800 | 95 160 800 | 7 536 500 | 268 800 | 50 500 | 50 500 | 50 500 | 95 211 300 | ||||||
| 0810000 | Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Обухівської міської ради | 95 160 800 | 95 160 800 | 7 536 500 | 268 800 | 50 500 | 50 500 | 50 500 | 95 211 300 | ||||||
| 0810160 | 0160 | 0111 | Керівництво і управління у сфері соціального захисту населення | 8 157 600 | 8 157 600 | 6 277 800 | 215 700 | 50 500 | 50 500 | 50 500 | 8 208 100 | ||||
| 0810180 | 0180 | 0133 | Інша діяльність у сфері державного управління | 2 500 | 2 500 | 2 500 | |||||||||
| 0813011 | 3011 | 1030 | Надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг окремим категоріям громадян відповідно до законодавства | 16 700 000 | 16 700 000 | 16 700 000 | |||||||||
| 0813012 | 3012 | 1060 | Надання субсидій населенню для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг | 18 565 000 | 18 565 000 | 18 565 000 | |||||||||
| 0813021 | 3021 | 1030 | Надання пільг на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу окремим категоріям громадян відповідно до законодавства | 16 000 | 16 000 | 16 000 | |||||||||
| 0813022 | 3022 | 1060 | Надання субсидій населенню для відшкодування витрат на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу | 52 000 | 52 000 | 52 000 | |||||||||
| 0813031 | 3031 | 1030 | Надання інших пільг окремим категоріям громадян відповідно до законодавства | 153 000 | 153 000 | 153 000 | |||||||||
| 0813032 | 3032 | 1070 | Надання пільг окремим категоріям громадян з оплати послуг зв'язку | 150 000 | 150 000 | 150 000 | |||||||||
| 0813033 | 3033 | 1070 | Компенсаційні виплати на пільговий проїзд автомобільним транспортом окремим категоріям громадян | 1 118 900 | 1 118 900 | 1 118 900 | |||||||||
| 0813041 | 3041 | 1040 | Надання допомоги у зв'язку з вагітністю і пологами | 351 000 | 351 000 | 351 000 | |||||||||
| 0813042 | 3042 | 1040 | Надання допомоги при усиновленні дитини | 67 000 | 67 000 | 67 000 | |||||||||
| 0813043 | 3043 | 1040 | Надання допомоги при народженні дитини | 22 987 000 | 22 987 000 | 22 987 000 | |||||||||
| 0813044 | 3044 | 1040 | Надання допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування | 1 617 000 | 1 617 000 | 1 617 000 | |||||||||
| 0813045 | 3045 | 1040 | Надання допомоги на дітей одиноким матерям | 3 870 000 | 3 870 000 | 3 870 000 | |||||||||
| 0813046 | 3046 | 1040 | Надання тимчасової державної допомоги дітям | 112 000 | 112 000 | 112 000 | |||||||||
| 0813047 | 3047 | 1040 | Надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям | 2 255 000 | 2 255 000 | 2 255 000 | |||||||||
| 0813081 | 3081 | 1010 | Надання державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю | 9 498 000 | 9 498 000 | 9 498 000 | |||||||||
| 0813082 | 3082 | 1010 | Надання державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, державної соціальної допомоги на догляд | 849 000 | 849 000 | 849 000 | |||||||||
| 0813083 | 3083 | 1010 | Надання допомоги по догляду за особами з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу | 231 500 | 231 500 | 231 500 | |||||||||
| 0813084 | 3084 | 1010 | Надання тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату | 21 000 | 21 000 | 21 000 | |||||||||
| 0813085 | 3085 | 1010 | Надання щомісячної компенсаційної виплати непрацюючій працездатній особі, яка доглядає за особою з інвалідністю I групи, а також за особою, яка досягла 80-річного віку | 500 | 500 | 500 | |||||||||
| 0813104 | 3104 | 1020 | Забезпечення соціальними послугами за місцем проживання громадян, які не здатні до самообслуговування у зв'язку з похилим віком, хворобою, інвалідністю | 1 752 600 | 1 752 600 | 1 258 700 | 53 100 | 1 752 600 | |||||||
| 0813160 | 3160 | 1010 | Надання соціальних гарантій фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам похилого віку, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують сторонньої допомоги | 161 600 | 161 600 | 161 600 | |||||||||
| 0813180 | 3180 | 1060 | Надання пільг населенню(крім ветеранів війни і праці, військової служби, органів внутрішніх справ тагромадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи на оплату житлово-кмунальних послуг | ||||||||||||
| 0813192 | 3192 | 1030 | Надання фінансової підтримки громадським організаціям ветеранів і осіб з інвалідністю і ветеранів, діяльність яких має соціальну спрямованість | 442 400 | 442 400 | 442 400 | |||||||||
| 0813210 | 3210 | 1050 | Організація та проведення громадських робіт | 28 200 | 28 200 | 28 200 | |||||||||
| 0813230 | 3230 | 1040 | Виплата державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім'ях, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім'ях за принципом "гроші ходять за дитиною" та оплату послуг із здійснення патронату над дитиною та виплата соціальної допомоги на утримання дитини в сім’ї патронатного вихователя | 105 000 | 105 000 | 105 000 | |||||||||
| 0813242 | 3242 | 1090 | Інші заходи у сфері соціального захисту і соціального забезпечення | 5 897 000 | 5 897 000 | 5 897 000 | |||||||||
| 1000000 | Відділ культури національностей та релігій виконавчого комітету Обухівської міської ради | 9 244 100 | 9 244 100 | 4 558 900 | 1 231 800 | 1 013 900 | 339 800 | 674 100 | 540 500 | 11 100 | 339 800 | 10 258 000 | |||
| 1010000 | Відділ культури національностей та релігій виконавчого комітету Обухівської міської ради | 9 244 100 | 9 244 100 | 4 558 900 | 1 231 800 | 1 013 900 | 339 800 | 674 100 | 540 500 | 11 100 | 339 800 | 10 258 000 | |||
| 1011100 | 1100 | 0960 | Надання спеціальної освіти школами естетичного виховання (музичними, художніми, хореографічними, театральними, хоровими, мистецькими) | 4 087 100 | 4 087 100 | 2 867 600 | 233 800 | 731 800 | 85 600 | 646 200 | 526 700 | 85 600 | |||
| 1014030 | 4030 | 0824 | Забезпечення діяльності бібліотек | 623 200 | 623 200 | 287 600 | 209 700 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | |||||
| 1014040 | 4040 | 0824 | Забезпечення діяльності музеїв i виставок | 131 300 | 131 300 | 106 800 | |||||||||
| 1014060 | 4060 | 0828 | Забезпечення діяльності палаців i будинків культури, клубів, центрів дозвілля та iнших клубних закладів | 2 262 400 | 2 262 400 | 971 600 | 776 100 | 247 100 | 219 200 | 27 900 | 13 800 | 11 100 | 219 200 | ||
| 1014081 | 4081 | 0829 | Забезпечення діяльності інших закладів в галузі культури і мистецтва | 485 600 | 485 600 | 325 300 | 12 200 | 10 000 | 10 000 | 10 000 | 495 600 | ||||
| 1014082 | 4082 | 0829 | Інші заходи в галузі культури і мистецтва | 1 654 500 | 1 654 500 | 1 654 500 | |||||||||
| 3700000 | Фінансове управління виконавчого комітету Обухівської міської ради | 61 838 046 | 61 838 046 | 2 364 800 | 105 600 | 61 838 046 | |||||||||
| 3710000 | Фінансове управління виконавчого комітету Обухівської міської ради | 4 600 900 | 4 600 900 | 2 364 800 | 105 600 | 4 600 900 | |||||||||
| 3710160 | 0160 | 0111 | Керівництво і управління у сфері фінансів | 3 200 900 | 3 200 900 | 2 364 800 | 105 600 | 3 200 900 | |||||||
| 3718700 | 8700 | 0133 | Резервний фонд | 1 400 000 | 1 400 000 | 1 400 000 | |||||||||
| Міжбюджетні трансферти | 57 237 146 | 57 237 146 | 57 237 146 | ||||||||||||
| 3710000 | Фінансове управління виконавчого комітету Обухівської міської ради | 57 237 146 | 57 237 146 | 57 237 146 | |||||||||||
| 3719110 | 9110 | 0180 | Реверсна дотація | 30 282 700 | 30 282 700 | 30 282 700 | |||||||||
| 3719710 | 9710 | 0180 | Субвенція з місцевого бюджету на утримання об'єктів спільного користування чи ліквідацію негативних наслідків діяльності об'єктів спільного користування | 1 584 000 | 1 584 000 | 1 584 000 | |||||||||
| 3719410 | 9410 | 0180 | Субвенція з місцевого бюджету на здійснення переданих видатків у сфері охорони здоров’я за рахунок коштів медичної субвенції | 24 004 600 | 24 004 600 | 24 004 600 | |||||||||
| 3719750 | 9750 | 0180 | Субвенція з місцевого бюджету на співфінансування інвестиційних проектів | 1 365 846,0 | 1 365 846 | 1 365 846 | |||||||||
| ВСЬОГО ВИДАТКІВ | 376 130 785 | 376 130 785 | ######### | 23 020 700 | ######## | 81 348 600 | 6 484 100 | ####### | 84 100 | ######## | ######### | ||||
| Секретар міської ради | Клочко С.М. | ||||||||||||||
| Додаток 4 до рішення Обухівської міської ради «Про міський бюджет Обухівської міської ради на 2019 рік» від " 20 " грудня 2018 № - 43 - VII | |||||||||||||||
| Кредитування міського бюджету Обухівської міської ради у 2019 році | |||||||||||||||
| (грн) | |||||||||||||||
| Код програмної класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів | Код Типової програмної класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів | Код Функціональної класифікації вадатків та кредитування бюджету | Найменування головного розпорядника коштів місцевого бюджету / відповідального виконавця, найменування бюджетної програми/підпрограми згідно з Типовою програмною класифікацією видатків та кредитування місцевих бюджетів | Надання кредитів | Повернення кредитів | Кредитування, усього | |||||||||
| Загальний фонд | Спеціальний фонд | Разом | Загальний фонд | Спеціальний фонд | Разом | Загальний фонд | Спеціальний фонд | разом | |||||||
| усього | у тому числі бюджет розвитку | усього | у тому числі бюджет розвитку | усього | у тому числі бюджет розвитку | ||||||||||
| Всього | |||||||||||||||
| Секретар ради | М.М.Клочко | ||||||||||||||
| Додаток 5 до рішення Обухівської міської ради "Про міський бюджет Обухівської міської ради на 2019рік" від " 20 "грудня 2018 року № - 43- VII | ||||||||||||||||
| Міжбюджетні трансферти на 2019 рік | (грн.) | |||||||||||||||
| Код | Найменування бюджету - одержувача/надавача міжбюджетного трансфертів | Трансферти з інших місцевих бюджетів | Трансферти іншим бюджетам | |||||||||||||
| дотація на: | субвенції | усього | дотація на: | субвенції | усього | |||||||||||
| загального фонду на: | загального фонду на: | |||||||||||||||
| найменування трансферту | найменування трансферту | |||||||||||||||
| Дотація з місцевого бюджету на здійснення переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров'я за рахунок відповідної додаткової дотації з державного бюджету | надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), управління багатоквартирним будинком, поводження з побутовими відходами (вивезення побутових відходів) та вивезення рідких нечистот, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку води та теплової енергії, абонентського обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету 1 | надання пільг та житлових субсидій населенню на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету 1 | виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, особам, які не мають права на пенсію, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, тимчасової державної допомоги дітям, тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, допомоги по догляду за особами з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, компенсаційної виплати непрацюючій працездатній особі, яка доглядає за особою з інвалідністю І групи, а також за особою, яка досягла 80-річного віку за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету | виплату державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім'ях за принципом «гроші ходять за дитиною», оплату послуг із здійснення патронату над дитиною та виплату соціальної допомоги на утримання дитини в сім'ї патронатного вихователя, підтримку малих групових будинків за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету 1 | надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету (видатки споживання) | відшкодування вартості лікарських засобів для лікування окремих захворювань за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету | Інші субвенції з місцевого бюджету (для забезпечення населення, постраждалого внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, безоплатними ліками за рецептами лікарів у разі їх амбулаторного лікування) | на здійснення переданих видатків у сфері освіти за рахунок коштів освітньої субвенції | Реверсна дотація | Субвенція з місцевого бюджету на здійснення переданих видатків у сфері охорони здоров’я за рахунок коштів медичної субвенції | Субвенція з місцевого бюджету на утримання об'єктів спільного користування чи ліквідацію негативних наслідків діяльності об'єктів спільного користування | Субвенція з місцевого бюджету на фінансування інвестиційних проектів | ||||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
| 10100000000 | Обласний бюджет Київської області | 2829989 | 35265000 | 68000 | 41859000 | 105000 | 686457 | 153000 | 676800 | 1218439 | 82861685 | 0 | ||||
| 10316200000 | Районний бюджет Обухiвського району | 24004600 | 1584000 | 31648546 | ||||||||||||
| Державний бюджет | 30282700 | 1365846 | 31648546 | |||||||||||||
| Х | УСЬОГО | 2829989 | 35265000 | 68000 | 41859000 | 105000 | 686457 | 153000 | 676800 | 1218439 | 82861685 | 30282700 | 24004600 | 1584000 | 1365846 | 57237146 |
| Секретар міської ради С.М.Клочко | ||||||||||||||||
| Додаток 6 до рішення Обухівської міської ради "Про міський бюджет Обухівської міської ради на 2019 рік" від " 20 " грудня 2018 р. № - 43 -VII | |||||||||
| Розподіл коштів бюджету розвитку за об'єктами у 2019 році | |||||||||
| (тис.грн.) | |||||||||
| Код програмної класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів2 | Код Типової програмної класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів | Код Функціональної класифікації видатків та кредитування бюджету | Найменування головного розпорядника коштів місцевого бюджету / відповідального виконавця, найменування бюджетної програми згідно з Типовою програмною класифікацією видатків та кредитування місцевих бюджетів | Найменування об'єкта відповідно до проектно-кошторисної документації | Строк реалізації об'єкта (рік початку і завершення) | Загальна вартість об'єкта, гривень | Обсяг видатків бюджету розвитку, гривень | Рівень будівельної готовності об'єкта на кінець бюджетного періоду, % | |
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | |
| 0200000 | 02 Виконавчий комітет | 0,0 | 13 676 000,0 | ||||||
| 0210000 | 02 Виконавчий комітет | 13 676 000,0 | |||||||
| Розділ 1 Реконструкція ремонт мереж теплопостачання, водопостачання та водовідведення,інженерно-транспортної інфраструктури,обєктів комунальної власності | |||||||||
| 1. І.Реконструкція мереж теплопостачання, водопостачання та водовідведення | |||||||||
| 0217310 | 7310 | 0433 | Будівництво об'єктів житлово-комунального господарства | Виготовлення проектно-кошторисної документації: Реконструкція водопровідних мереж від водопровідного колодязя №14 по вул.. 8 березня до водопровідного колодязя №1 по вул. Чумацький шлях та відгалудженнями на вул. 8 Листопада та будинки по вул.Чумацький шлях №2,№4,№6. | 2019 | 90 000,0 | 90 000,0 | ||
| "=" | "=" | "=" | Виготовлення проектно-кошторисної документації: Реконструкція теплових магістральних трубопроводів та запірної арматури на ділянках: від КТЕП№1 – ТК№1.01 -– ТК№1.18 вул.Київська, 174, від ТК№1.18 –ТК№1.20 вул.Київська,172, в м.Обухів Київської області | 2019 | 190 000,0 | 190 000,0 | |||
| "=" | "=" | "=" | Виготовлення проектно - кошторисної документації: Реконструкції системи газопостачання котельні по вул. Київська, 105 в м.Обухів, Київської області" | 2019 | 35 000,0 | 35 000,0 | |||
| "=" | "=" | "=" | Виготовлення проектно - кошторисної документації: Реконструкції системи газопостачання дахової котельні по вул. Київська, 62 в м.Обухів, Київської області" | 2019 | 35 000,0 | 35 000,0 | |||
| "=" | "=" | "=" | Виготовлення проектно - кошторисної документації: Реконструкції системи газопостачання дахової котельні по вул. Київська, 60 в м.Обухів Київської області" | 2019 | 35 000,0 | 35 000,0 | |||
| "=" | "=" | "=" | Виготовлення проектно - кошторисної документації: Реконструкції системи газопостачання котельні по вул. Чумацький Шлях, 24 в м.Обухів Київської області" | 2019 | 35 000,0 | 35 000,0 | |||
| "=" | "=" | "=" | Реконструкція системи газопостачання дахової котельні по вул..Київська,64 в м.Обухів | 2019 | 174 000,0 | 174 000,0 | |||
| 0217321 | 7321 | 0433 | Будівництво1 освітніх установ та закладів | Виготовлення проектно - кошторисної документації: Реконструкції системи газопостачання котельні по вул. Козацький Шлях, 1 (ЗОШ №2) в м.Обухів Київської області" | 2019 | 35 000,0 | 35 000,0 | ||
| Всього по розділу 1.1 | 629 000,0 | ||||||||
| 1.2 Реконструкція приміщень бюджетних установ , адміністративних приміщень та об'єктів соціально-культурної сфери міської комунальної власності | |||||||||
| 0217322 | 7322 | 0443 | Будівництво1 медичних установ та закладів | Реконструкція вхідної групи з влаштуванням благоустрою прилеглої території Обухівська амбулаторія загальної практики сімейної медицини №5 (м. Обухів, вул. Київська,148)" | 2019 | 926 000,0 | 926 000,0 | ||
| 0217324 | 7324 | 0443 | Будівництво1 установ та закладів культури | Виготовлення ПКД "Реконструкція кінотеатру "Янтар" під громадський центр з залом урочитстих подій по вулиці А. Малишка,4 у місті Обухові Київської області" | 2019 | 450 000,0 | 450 000,0 | ||
| 0217310 | 7310 | 0433 | Будівництво об'єктів житлово-комунального господарства | Реконструкція "Площі матері" по вулиці Київській в місті Обухові Київської області (облаштування центральної площі) | 2019 | 1 080 000,0 | 1 080 000,0 | ||
| Всього по розділу 1.2 | 2 456 000,0 | ||||||||
| 1.3 Реконструкція мереж вуличного освітлення та інших мереж інфраструктури | |||||||||
| 0217330 | 7330 | 0433 | Будівництво інших об'єктів соціальної та виробничої інфраструктури комунальної власності | Реконструкція мереж вуличного освітлення по вул. Гоголя від буд. 51 до 53 та від 37 до 39 (у тому числі ПКД) | 2019 | 32 000,0 | 32 000,0 | ||
| "=" | "=" | "=" | Реконструкція мереж вуличного освітлення по вул. Трипільська від буд. 13 до 14 (у тому числі ПКД) | 2019 | 56 000,0 | 56 000,0 | |||
| "=" | "=" | "=" | Реконструкція мереж вуличного освітлення ж-м Дзюбівка (пішохідна доріжка) (у тому числі ПКД) | 2019 | 316 000,0 | 316 000,0 | |||
| "=" | "=" | "=" | Реконструкція мереж вуличного освітлення по вул. Яровівська від буд. 45 до 55 та від 71до 105 (у тому числі ПКД) | 2019 | 75 000,0 | 75 000,0 | |||
| "=" | "=" | "=" | Реконструкція мереж вуличного освітлення по вул. 40-річчя Перемоги (у тому числі ПКД) | 2019 | 45 000,0 | 450 000,0 | |||
| "=" | "=" | "=" | Реконструкція мереж вуличного освітлення в селі Ленди (у тому числі ПКД) | 2019 | 453 000,0 | 453 000,0 | |||
| "=" | "=" | "=" | Реконструкція мереж вуличного ж-м Лукавиця міста Обухів (у тому числі ПКД) | 2019 | 190 000,0 | 190 000,0 | |||
| "=" | "=" | "=" | Реконструкція мереж вуличного освітлення від вул А. Малишка до вул. Соборна міста Обухів (у тому числі ПКД) | 2019 | 315 000,0 | 315 000,0 | |||
| "=" | "=" | "=" | Реконструкція вуличного освітлення для додаткового освітлення пішохідних переходів в м. Обухів Київської обл. | 2019 | 989 000,0 | 989 000,0 | |||
| Всього по розділу 1.3 | 2 876 000,0 | ||||||||
| Розділ 2 Будівництво мереж теплопостачання, водопостачання та водовідведення,інженерно-транспортної інфраструктури,обєктів комунальної власності | |||||||||
| 0217330 | 7330 | 0433 | Будівництво інших об'єктів соціальної та виробничої інфраструктури комунальної власності | Виготовлення проектно-кошторисної документації: " Будівництво паркової зони " Амфітеатр" в районі вулиці Київська,113а в м. Обухів Київської області" | 2019 | 163 000,0 | 163 000,0 | ||
| 0217310 | 7310 | 0433 | Будівництво об'єктів житлово-комунального господарства | Виготовлення ПКД "Будівництво зовнішніх мереж господарчо-питного водопроводу , побутової каналізації та дощової каналізації по вулиці Лєрмонтова у місті Обухові Київської області" | 2019 | 150 000,0 | 150 000,0 | ||
| "=" | "=" | "=" | Виготовлення ПКД "Будівництво зовнішніх мереж теплопостачання по вулиці Лєрмонтова у місті Обухові Київської області" | 2019 | 100 000,0 | 100 000,0 | |||
| 0217321 | 7321 | 0433 | Будівництво1 освітніх установ та закладів | Виготовлення ПКД "Будівництво загально-освітньої школи на 1700 місць на м-ні №3 у місті Обухові Київської області" | 2019-2020 | 2 700 000,0 | 2 700 000,0 | ||
| "=" | "=" | "=" | Будівництво спортивного залу загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №2 Обухівської міської ради Киїіської області у місті Обухові по вулиці Козацький шлях, 1 (у тому числі ПКД) | 2019 | 3 750 000,0 | 3 750 000,0 | |||
| Всього по розділу 2 | 6 863 000,0 | ||||||||
| Розділ 3 . Розроблення містобудівної документації по місту Обухів | |||||||||
| 0217350 | 7350 | 0443 | Розробка схем та проектних рішень масового застосування | Генеральний план села Таценки | 2019 | 450 000,0 | 450 000,0 | ||
| "=" | "=" | "=" | Генеральний план села Ленди | 2019 | 402 000,0 | 402 000,0 | |||
| Всього по розділу 3 | 0,0 | 852 000,0 | 852 000,0 | ||||||
| ВСЬОГО | 13 676 000,0 | ||||||||
| Секретар міської ради | Клочко С.М. | ||||||||
| Додаток 7 до рішення Обухівської міської ради "Про міський бюджет Обухівської міської ради на 2019 рік" від "20 "грудня 2018 р. № -43-VII | |||||||||
| Розподіл витрат міського бюджету Обухівської міської ради на реалізацію місцевих/регіональних програм у 2019 році | |||||||||
| (грн) | |||||||||
| Код Програмної класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів | Код Типової програмної класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів | Код Функціональної класифікації видатків та кредитування бюджету | Найменування головного розпорядника коштів місцевого бюджету / відповідального виконавця, найменування бюджетної програми згідно з Типовою програмною класифікацією видатків та кредитування місцевих бюджетів | Найменування місцевої/регіональної програми | Дата та номер документа, яким затверджено місцеву регіональну програму | Усього | Загальний фонд | Спеціальний фонд | |
| усього | у тому числі бюджет розвитку | ||||||||
| 0200000 | Виконавчий комітет Обухівської міської ради | 103437700,0 | 42142400,0 | 61295300,0 | 59975300,0 | ||||
| 0210000 | Виконавчий комітет Обухівської міської ради | 103437700,0 | 42142400,0 | 61295300,0 | 59975300,0 | ||||
| 0210000 | 0100 | Державне управління | 2950200,0 | 2935200,0 | 15000,0 | 15000,0 | |||
| 0210180 | 0180 | 133 | Інша діяльність у сфері державного управління | Програми технічного та матеріального забезпечення діяльності депутатів Обухівської міської ради сьомого скликання на 2019 рік | 76500,0 | 61500,0 | 15000,0 | 15000,0 | |
| 0210180 | 0180 | 133 | Програма реалізації громадського бюджету(бюджету участі) на території Обухівської міської ради на 2016-2020 роки | 23.06.2016 № 193-11-VII | 3700,0 | 3700,0 | |||
| 0210180 | 0180 | 133 | План місцевого економічного розвитку Обухівської територіальної громади на 2019-2020 роки | 27.11.2018 № 918-41-VII | 94000,0 | 94000,0 | |||
| 0210180 | 0180 | 133 | Програма відзначення державних та професійних свят,ювілейних дат, заохочення та заслуги перед містом Обухів на 2016-2020 р.р. | 27.04.2016 № 147-09-VII | 1190000,0 | 1190000,0 | |||
| 0210180 | 0180 | 133 | Міська цільова Програма інформування громадськості щодо діяльності органів місцевого самоврядування у місті Обухів на 2019 рік | 1586000,0 | 1586000,0 | ||||
| 0212111 | 2111 | 0726 | Первинна медична допомога населенню, що надається центрами первинної медичної (медико-санітарної) допомоги | Міська програма розвитку танадання фінансової підтримки закладів охорони здоров'я, що надають первинну медичну допомогу на 2019 рік | 2597800,0 | 1177800,0 | 1420000,0 | 1420000,0 | |
| 0213000 | 3000 | Соціальний захист та соціальне забезпечення | 1436000,0 | 1436000,0 | |||||
| 0213112 | 3112 | 1040 | Заходи державної політики з питань дітей та їх соціального захисту | Міська комплексна програма підтримки сімї та забезпечення прав дітей" На зустріч дітям" на 2019 р | 230000,0 | 230000,0 | |||
| 0,0 | |||||||||
| 0213123 | 3123 | 1040 | Заходи державної політики з питань сім'ї | 75100,0 | 75100,0 | ||||
| 0213133 | 3133 | 1040 | Інші заходи та заклади молодіжної політики | Міська цільова програма розвитку молодіжної політики, фізичної культури і спорту на 2016-2020 роки | 24.03.2016 № 125-08-VII | 635000,0 | 635 000,0 | ||
| 0213140 | 3140 | 1040 | Оздоровлення та відпочинок дітей (крім заходів з оздоровлення дітей, що здійснюються за рахунок коштів на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи) | Міська комплексна програма підтримки сімї та забезпечення прав дітей" На зустріч дітям" на 2019 р | 350000,0 | 350 000,0 | |||
| 0213242 | 3242 | 1040 | Інші заходи у сфері соціального захисту і соціального забезпечення | 145900,0 | 145 900,0 | ||||
| 5000 | Фiзична культура i спорт | 2565000,0 | 2 565 000,0 | ||||||
| 0215011 | 5011 | 0810 | Проведення навчально-тренувальних зборів і змагань з олімпійських видів спорту | Міська цільова програма розвитку молодіжної політики, фізичної культури і спорту на 2016-2020 роки | 1695900,0 | 1 695 900,0 | |||
| 0215012 | 5012 | 0810 | Проведення навчально-тренувальних зборів і змагань з неолімпійських видів спорту | 760000,0 | 760 000,0 | ||||
| 0215022 | 5022 | 0810 | Проведення навчально-тренувальних зборів і змагань та заходів зі спорту осіб з інвалідністю | 109100,0 | 109 100,0 | ||||
| 0216000 | 6000 | Житлово-комунальне господарство | 56392300,0 | ########## | 26 264 300,0 | 25 664 300,0 | |||
| 0216011 | 6011 | 0620 | Експлуатація та технічне обслуговування житлового фонду | Програма співфінансування робіт з реконструкції,капітального ремонту та технічного переоснащення багатоквартирних житлових будинків міста Обухова на 2018-2020 роки | №855-37-VII від 26.07.2018 | 13500000,0 | 13 500 000,0 | 13 500 000,0 | |
| 0216011 | 6011 | 0620 | Експлуатація та технічне обслуговування житлового фонду | Програма сприяння створення та діяльності ОСББ на території Обухівської міської ради на 2017-202роки | №589-27-VII від 12.10.2017 | 1000000,0 | 1 000 000,0 | 1 000 000,0 | |
| 0216012 | 6012 | 0620 | Забезпечення діяльності з виробництва, транспортування, постачання теплової енергії | Міська цільова Програма енергозбереження і енергоефективності та реформування ЖКГ Обухівської міської ради на 2019 рік | 8166400,0 | 8 166 400,0 | 8 166 400,0 | ||
| 0216013 | 6013 | 0620 | Забезпечення діяльності водопровідно-каналізаційного господарства | 299900,0 | 299 900,0 | 299 900,0 | |||
| 0216015 | 6015 | 0620 | Забезпечення надійної та безперебійної експлуатації ліфтів | 199900,0 | 199 900,0 | ||||
| 0216090 | 6090 | 0640 | Інша діяльність у сфері житлово-комунального господарства | 110000,0 | 110 000,0 | ||||
| 0216030 | 6030 | 0620 | Організація благоустрою населених пунктів | Програма з питань благоустрою території Обухівської міської ради на 2019 рік | 33116100,0 | 29 818 100,0 | 3 298 000,0 | 2 698 000,0 | |
| 7300 | Будівництво та регіональний розвиток | 15176000,0 | 15 176 000,0 | 15 176 000,0 | |||||
| 0217310 | 7310 | 0443 | Будівництво об'єктів житлово-комунального господарства | Міська цільова Програма будівництва,реконсрукції обєктів інженерно-транспортної інфраструктури та соціальної сфери м.Обухова, сіл Таценки та Ленди | 844000,0 | 844 000,0 | 844 000,0 | ||
| 0217321 | 7321 | 0443 | Будівництво освітніх установ та закладів | 6485000,0 | 6 485 000,0 | 6 485 000,0 | |||
| 0217322 | 7321 | 0443 | Будівництво медичних установ та закладів | 926000,0 | 926 000,0 | 926 000,0 | |||
| 0217324 | 7324 | 0443 | Будівництво установ та закладів культури | 450000,0 | 450 000,0 | 450 000,0 | |||
| 0217330 | 7330 | 0443 | Будівництво інших об'єктів соціальної та виробничої інфраструктури комунальної власності | 4119000,0 | 4 119 000,0 | 4 119 000,0 | |||
| 0217330 | 7330 | 0443 | Будівництво інших об'єктів соціальної та виробничої інфраструктури комунальної власност | Програма реалізації громадського бюджету(бюджету участі) на території Обухівської міської ради на 2016-2020 роки | 23.06.2016 № 193-11-VII | 1500000,0 | 1 500 000,0 | 1 500 000,0 | |
| 0217350 | 7350 | 0443 | Розроблення схем планування та забудови територій (містобудівної документації) | Міська цільова Програма будівництва,реконсрукції обєктів інженерно-транспортної інфраструктури та соціальної сфери м.Обухова, сіл Таценки та Ленди | 852000,0 | 852 000,0 | 852 000,0 | ||
| 7400 | Транспорт та транспортна інфраструктура, дорожнє господарство | 17000000,0 | 17 000 000,0 | 17 000 000,0 | |||||
| 0217461 | 7461 | 0456 | Утримання та розвиток автомобільних доріг та дорожньої інфраструктури за рахунок коштів місцевого бюджету | Програма з питань благоустрою на території Обухівської міської ради на 2019 рік | 17000000,0 | 17 000 000,0 | 17 000 000,0 | ||
| 7600 | Інші програми та заходи, пов'язані з економічною діяльністю | 681800,0 | 351 800,0 | 330 000,0 | 0,0 | ||||
| 0217680 | 7650 | 0490 | Проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки чи права на неї | Про поновлення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів м. Обухів та сіл Таценки, Ленди, Київської області на 2019 рік. Про поновлення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів м. Обухів та сіл Таценки, Ленди, Київської області на 2019 рік. | 270000,0 | 270 000,0 | |||
| 0217680 | 7680 | 0490 | Членські внески до асоціацій органів місцевого самоврядування | Програма співробітництва Обухівської міської ради з організаціями Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування на 2017 - 2019 роки | 22.12.2016 № 340- 17-VII | 48500,0 | 48 500,0 | ||
| 0217693 | 7693 | 0490 | Інші заходи повязані з економічною діяльністю | Програма управління майном комунальної власності Обухівської міської ради Київської області на 2019 рік | 33300,0 | 33 300,0 | |||
| 0217691 | 7691 | 0490 | Виконання заходів за рахунок цільових фондів, утворених Верховною Радою Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування і місцевими органами виконавчої влади і фондів, утворених Верховною Радою Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування і місцевими органами виконавчої влади | Програма з питань благоустрою на території Обухівської міської ради на 2019 рік | 330000,0 | 330 000,0 | |||
| 0218110 | 8110 | 0320 | Заходи запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій та наслідків стихійного лиха | Міська цільова програма захисту населення і територій Обухівської міської ради від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на 2018-2022 роки | 31.05.2018 № 813-35-VII | 810000,0 | 110 000,0 | 700 000,0 | 700 000,0 |
| 8200 | Громадський порядок та безпека | 3438600,0 | 3 438 600,0 | 0,0 | 0,0 | ||||
| 0218230 | 8230 | 0380 | Інші заходи громадського порядку та безпеки | Міська цільова програма із забезпечення громадського порядку на території Обухівської міської ради на 2017 – 2020 роки | 29.06.2017 № 531-24-VII | 3340800,0 | 3 340 800,0 | ||
| 0218230 | 8230 | 0380 | Інші заходи громадського порядку та безпеки | Міська цільова програма "Безпечне місто Обухів" на 2017-2020 роки | 30.11.2017 № 627-28-VII | 97800,0 | 97 800,0 | ||
| 8300 | Охорона навколишнього природного середовища | 390000,0 | 390 000,0 | ||||||
| 0218340 | 8340 | 0540 | Природоохоронні заходи за рахунок цільових фондів | Комплексна програма охорони навколишнього природного середовища на території Обухівської міської ради на 2016-2020 р. | 27.04.2016 №140-09-VII | 390000,0 | 390 000,0 | ||
| 0218311 | 8311 | 0511 | Охорона і раціональне використання природних ресурів | Програма інвентаризації земель комунальної власності Обухівської міської ради на 2018-2020 р.р. | 21.12.2017 №651-30-VII | 0,0 | |||
| Управління освіти виконавчого комітету Обухівської міської ради | 5775500,0 | 5 595 500,0 | 180 000,0 | 180 000,0 | |||||
| 0611010 | 1010 | 0921 | Надання дошкільної освiти | 2346900,0 | 2 346 900,0 | ||||
| 0611020 | 1020 | 0921 | Надання загальної середньої освіти загальноосвітніми навчальними закладами (т.ч. школою-дитячим садком, інтернатом при школі), спеціалізованими школами, ліцеями, гімназіями, колегіумами | Міська цільова Програма розвитку системи освіти на території Обухівської міської ради на 2019 рік | 3248600,0 | 3 248 600,0 | |||
| 0611030 | 1030 | 0921 | Надання загальної середньої освіти вечiрнiми (змінними) школами | 0,0 | |||||
| 0611161 | 1161 | 0990 | Забезпечення діяльності інших закладів у сфері освіти | 0,0 | |||||
| 0611010 | 1010 | 0910 | Надання дошкільної освiти | Міська цільова Програма енергозбереження і енергоефективності та реформування ЖКГ Обухівської міської ради на 2019 рік | 90000,0 | 90 000,0 | 90 000,0 | ||
| 0611020 | 1020 | 0921 | Надання загальної середньої освіти загальноосвітніми навчальними закладами (в т.ч. школою-дитячим садком, інтернатом при школі), спеціалізованими школами, ліцеями, гімназіями, колегіумами | 60000,0 | 60 000,0 | 60 000,0 | |||
| 0615031 | 5031 | 0810 | Утримання та навчально-тренувальна робота комунальних дитячо-юнацьких спортивних шкіл | 30000,0 | 30 000,0 | 30 000,0 | |||
| 0800000 | Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Обухівської міської ради | 8063600,0 | 8 063 600,0 | 0,0 | 0,0 | ||||
| 0810000 | Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Обухівської міської ради | 8063600,0 | 8 063 600,0 | 0,0 | 0,0 | ||||
| 0810180 | 0180 | 133 | Інша діяльність у сфері державного управління | Обухівська міська комплекснаї Програма «Турбота» на 2016-2020 роки | 28.01.2016 № 68-06-VII | 2500,0 | 2 500,0 | ||
| 083104 | 3104 | 1020 | Забезпечення соціальними послугами за місцем проживання громадян, які не здатні до самообслуговування у зв'язку з похилим віком, хворобою, інвалідністю | 110000,0 | 110 000,0 | ||||
| 0813160 | 3160 | 1010 | Надання соціальних гарантій фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам похилого віку, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують сторонньої допомоги | 161600,0 | 161 600,0 | ||||
| 0813180 | 3180 | 1060 | Надання пільг населенню(крім ветеранів війни і праці, військової служби, органів внутрішніх справ тагромадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи на оплату житлово-кмунальних послуг | 0,0 | |||||
| О803031 | 3031 | 1030 | Надання інших пільг окремим категоріям громадян відповідно до законодавства | 153000,0 | 153 000,0 | ||||
| О803032 | 3032 | 1070 | Надання пільг окремим категоріям громадян з оплати послуг зв'язку | 150000,0 | 150 000,0 | ||||
| О803033 | 3033 | 1070 | Компенсаційні виплати на пільговий проїзд автомобільним транспортом окремим категоріям громадян | 1118900,0 | 1 118 900,0 | ||||
| 0,0 | |||||||||
| 0813242 | 3242 | 1090 | Інші заходи у сфері соціального захисту і соціального забезпечення | 5897000,0 | 5 897 000,0 | ||||
| 0813210 | 3210 | 1050 | Організація та проведення громадських робіт | Програма з організації та проведення громадських робіт та інших робіт тимчасового характеру на 2019 рік у м. Обухові | 28200,0 | 28 200,0 | |||
| 0813192 | 3192 | 1030 | Надання фінансової підтримки громадським організаціямветеранів і осіб з інвалідністю і ветеранів, діяльність яких має соціальну спрямованість | Програма "Фінансова підтримка громадським організаціям на 2019 рік" | 442400,0 | 442 400,0 | |||
| 1000000 | Відділ культури, національностей та релігій виконавчого комітету Обухівської міської ради | 1654500,0 | 1 654 500,0 | 0,0 | 0,0 | ||||
| 1010000 | Відділ культури, національностей та релігій виконавчого комітету Обухівської міської ради | 1654500,0 | 1 654 500,0 | 0,0 | 0,0 | ||||
| 1010000 | Відділ культури, національностей та релігій виконавчого комітету Обухівської міської ради | 1654500,0 | 1654500,0 | 0,0 | 0,0 | ||||
| 1014082 | 4082 | 0829 | Інші заходи в галузі культури і мистецтва | Програма культурно-мистецьких заходів на території Обухівської міської ради на 2019 рік | 1544000,0 | 1 544 000,0 | |||
| 1014082 | 4082 | 0829 | План місцевого економічного розвитку Обухівської територіальної громади на 2019-2020 роки | 27.11.2018 №918-41-VII | 110500,0 | 110 500,0 | |||
| Всього | 118 931 300,0 | ########## | 61 475 300,0 | 60 155 300,0 | |||||
| Секретар міської ради Клочко С.М. | |||||||||
| Додаток 8 | |||||||||||
| до рішення Обухівської міської ради "Про міський бюджет Обухівської міської ради на 2019 рік" від 20.12.2018 № ___- 43 -VII | |||||||||||
| Перелік кредитів (позик), що залучаються Обухівською міською радою до спеціального фонду міського бюджету у 2019 році від міжнародних фінансових організацій для реалізації інвестиційних проектів | |||||||||||
| Код Програмної класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів | Код Типової програмної класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів | Код Функціональної класифікації видатків та кредитування бюджету | Найменування головного розпорядника коштів місцевого бюджету / відповідального виконавця, найменування згідно з Типовою програмною класифікацією видатків та кредитування місцевих бюджетів | Найменування кредитора | Найменування інвестиційного проекту, що реалізується за рахунок кредиту (позики) | Номер та дата договору | Термін кредитування | Загальний обсяг кредиту (позики) | Обсяг залучення кредиту (позики) у плановому році, тис. гривень | ||
| назва валюти, в якій залучається кредит (позика) | загальний обсяг кредиту (позики), тис. одиниць | загальний обсяг залучення кредиту (позики), тис. гривень | |||||||||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
| 0 | 0 | 0 | |||||||||
| Х | Х | Х | УСЬОГО | Х | Х | Х | Х | Х | 0 | 0 | 0 |
| Секретар міської ради | С.М.Клочко | ||||||||||
| ВИДАТКИ НА ЯКІ У 2019 РОЦІ БУДУТЬ ПРОВОДИТИСЯ | |||||
| ЗА РАХУНОК ЦІЛЬОВОГО ФОНДУ | |||||
| (грн.) | |||||
| Код прграмної класифікації видатків та кредитування місцевого бюджету | Код ТПКВКМБ/ТКВКБМС | Код ФКВКБ | Найменування головного розпорядника, відповідального виконавця, бюджетної програми або напряму видатків згідно з типовою відомчою /ТПКВКМБ/ТКВКБМС | Назва об'єкту відповідно до проектно-кошторисної документації; тощо | Разом видатків на поточний рік |
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
| 0200000 | Виконавчий комітет Обухівської міської ради | 330 000,00 | |||
| 0210000 | Виконавчий комітет Обухівської міської ради | 330 000,00 | |||
| 0217691 | 7691 | 0490 | Цільові фонди, утворені Верховною Радою Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування і місцевими органами виконавчої влади і фонди, утворені Верховною Радою Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування і місцевими органами виконавчої влади | Послуги з прикрашення Головної новорічної ялинки (монтаж та демонтаж) | 165 000,00 |
| 0217691 | 7691 | 0490 | Цільові фонди, утворені Верховною Радою Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування і місцевими органами виконавчої влади і фонди, утворені Верховною Радою Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування і місцевими органами виконавчої влади | Послуги щодо благоустрою (садіння квітів та кущів) | 165 000,00 |
| Всього видатків | 330 000,00 | ||||
| Секретар міської ради С.М.Клочко | |||||

