ОПИС ДОКУМЕНТУ

Автор:

Житник Дмитро Сергійович - начальник Обухівського відділу Києво - Святошинської місцевої прокуратури

Дата:

15.08.2016

ДРУК ПРОЄКТУ РІШЕННЯ

ПРОЄКТ РІШЕННЯ
Інформація начальника Обухівського відділу Києво - Святошинської місцевої прокуратури «Про стан законності, боротьби із злочинністю, охорони громадського порядку та результати діяльності на території Обухівської міської ради за 2016 рік».

Інформація  
 начальника  Обухівського відділу Києво - Святошинської місцевої прокуратури «Про стан законності, боротьби із злочинністю, охорони громадського порядку та результати діяльності на території Обухівської міської ради за 2016 рік».
 
Обухівським відділом Києво-Святошинської місцевої прокуратури постійно вживаються заходи щодо покращення якості прокурорської та слідчої діяльності на території Обухівського району.
         У зв’язку з економічною нестабільністю у державі та зниженням рівня соціального благополуччя населення, спостерігається загальна тенденція зростання рівня злочинності як на території всієї країни, так і на території Обухівського району. Цим пояснюється зростання загальної кількості облікованих кримінальних правопорушень. Також, Обухівським відділом Києво-Святошинської місцевої прокуратури вживаються заходи, спрямовані на зниження загального рівня злочинності, шляхом постійної взаємодії з органами внутрішніх справ та підвищенням рівня прокурорського нагляду за органами, які проводять досудове розслідування та оперативно-розшукову діяльність.
Обухівським відділом Києво-Святошинської місцевої прокуратури у лютому 2016 року спільно з Обухівським ВП ГУ НП в Київській області видано вказівку про удосконалення взаємодії Обухівського ВП ГУ НП в Київській області та Обухівського відділу Києво-Святошинської місцевої прокуратури при проведенні досудового розслідування, відомчого контролю та прокурорського нагляду з цих питань. Так, у вказівці визначено порядок інформування відділу прокуратури про кримінальні правопорушення, вчинені та виявлені на території району, проведення семінарських начальних занять спільно зі слідчими та врегульовані інші питання взаємодії відділу прокуратури та Обухівського ВП ГУ НП в Київській області.
Потребує активізації діяльність правоохоронців щодо виявлення злочинів у сферах господарської діяльності. Посилення вимагає боротьба зі злочинами проти довкілля, незаконним гральним бізнесом.
Не повною мірою забезпечено ефективну протидію кримінальним правопорушенням. Внаслідок недостатньої профілактичної роботи значно зросла кількість фактів незаконного заволодіння транспортними засобами.  Без належного реагування правоохоронних органів залишаються численні факти видобування корисних копалин.
Незадовільним залишається стан досудового розслідування в органах внутрішніх справ. Поширеного характеру набули випадки порушення  недотримання конституційних прав громадян.
Гостроти набула проблема додержання розумних строків у кримінальних провадженнях у сфері земельних відносин, грального бізнесу, видобування корисних копалин.
Викликає занепокоєння зростання кількості вчинених на території району злочинів, а також стан їх розкриття. Так, наведемо статистичні дані щодо кількості злочинів, зареєстрованих на території району.
Кількість зареєстрованих кримінальних правопорушень – 859, аналогічний період 2015 року – 765 (21,7%)
Питома вага зареєстрованих злочинів:
особливо тяжкі – 114 проти 120;
тяжкі злочини – 148 проти 105 (41,0%);
середньої тяжкості – 197 проти 147 (34,0%);
невеликої тяжкості – 167 проти 121 (38,0%).
Збільшилась кількість крадіжок – 227 проти 125 (81,6%);
грабежів – 9 проти 4 (125,0%);
шахрайства – 52 проти 27 (92,6%);
дтп – 18 проти 14 (28,6 %);
незаконного заволодіння транспортними засобами – 11 проти 7 (57,1 %).
За  6 місяців поточного року слідчими підрозділами територіальних органів поліції  закінчено  278  (торік 235) кримінальних проваджень, з яких  направлено до суду 75 (торік 86).
Проблемним питанням процесуального керівництва досудовим розслідуванням є щомісячне зростання залишку незакінчених кримінальних проваджень. Якщо станом на 30.06.2015 у залишку слідчих органів внутрішніх справ їх перебувало 858, то на 21.06.2016 – вже 1273.
Протягом 4 місяців 2016 року кримінальними правопорушеннями завдано збитків на суму 307 тис. грн., з яких реально відшкодовано 201 тис. грн.
За 6 місяців 2016 року Обухівським ВП ГУ НП в Київській області внесено відомості до ЄРДР про 869 кримінальних правопорушень, що значно більше ніж у 2015 році. Так, у 2015 році за аналогічний період зареєстровано 726 кримінальних проваджень.
Зокрема, спостерігається збільшення кількості тяжких та особливо тяжких злочинів у порівнянні з минулим роком. Так, за 6 місяців 2016 року зареєстровано 364 тяжких та особливо тяжких злочинів. У порівнянні, за аналогічний період 2015 року зареєстровано 332 тяжких та особливо тяжких злочини.
 За нереабілітуючими підставами протягом 6 місяців 2015 року прийнято рішення про закриття у 2 правопорушеннях. У 2016 році вказані рішення не приймались.
Спостерігається тенденція до збільшення кримінальних правопорушень (проваджень), в яких прийнято рішення про закриття за реабілітуючими підставами (558 проти 435 у 2015 році).
У структурі злочинів, скоєних на території Обухівського району, майже половину від облікованих становлять правопорушення проти власності (342 кримінальні правопорушення). За аналогічний період 2015 року вказаний показник становив 260 правопорушень, що складало 34% питомої ваги від облікованих. Як бачимо, протягом 2016 року рівень правопорушень вказаної категорії збільшився. Більшу частину складають крадіжки (311 кримінальних правопорушень). Незначними залишаються частки грабежів (12), розбійних нападів (3).
Варто відмітити зростання кількості облікованих кримінальних правопорушень проти громадського порядку та моральності (4 проти 3 за 6 місяців 2015 року).
Залишається гострою проблема наркобізнесу та нелегального розповсюдження наркотиків, що вимагає додаткових спільних зусиль правоохоронних органів, органів державної влади та місцевого самоврядування області, спрямованих на припинення збуту наркотичних речовин, особливо серед молоді. Так, результати роботи свідчать, що вкрай недостатньою є протидія незаконному обігу наркотичних засобів в області.
Обліковано протягом 7 місяців 2016 року 42 кримінальних правопорушення у сфері незаконного обігу наркотичних засобів та психотропних речовин, що менше, ніж за аналогічний період 2015 (51). З них у 2015 році до суду скеровано 37 кримінальних проваджень, а у 2016 році лише 25.
Неналежною є протидія територіальних органів Національної поліції гральному бізнесу. Через неналежну упродовж минулого та поточного років організацію роботи на місцях у питаннях протидії вказаним правопорушенням із зареєстрованих за ст. 203-2 КК України 2 кримінальних правопорушення, жодне не направлено з обвинувальним актом до суду.
Викликає занепокоєння значне зростання упродовж останніх трьох років вчинення кримінальних правопорушень за фактами незаконно заволодіння транспортними засобами. Зокрема, якщо у 2015 році цих правопорушень обліковано 10, то у 2016 - 16, при лише одне з них скероване до суду, осіб, причетних до вчинення вказаних злочинів не встановлено.
Спостерігається тенденція до збільшення кількості вчинених розбоїв. Зокрема, якщо упродовж 6 місяців 2015 року цих правопорушень вчинено 1, то за аналогічний період 2016 року вже 3.
Наявні факти зволікання із проведенням ефективного розслідування у кримінальних провадженнях про кримінальні правопорушення пов’язані з незаконним видобуванням корисних копалин.
Зокрема, із зареєстрованих упродовж проаналізованого періоду за ст. 240 КК України 97 кримінальних правопорушень, жодного не направлено з обвинувальним актом до суду, 28 – закрито, у провадженні – 69.
 
Стан розкриття кримінальних правопорушень
За результатами розслідування протягом 6 місяців 2016 року у 93 кримінальних правопорушеннях прийнято рішення про їх скерування до суду. За аналогічний період 2015 року до суду скеровано 132 кримінальні провадження.
Неналежним є стан розслідування злочинів проти власності. Так, за період з 01.10.2015 по 31.03.2016 Обухівським ВП ГУ НП в Київській області зареєстровано 156 кримінальних проваджень, передбачених ч. 3 ст. 185, але до суду скеровано лише 4 обвинувальні акти. Варто зазначити те, що кримінальні провадження, у яких прийнято рішення про скерування до суду з обвинувальним актом, не є провадженнями у злочинах про квартирні крадіжки, а є очевидними.
Викликає занепокоєння стан підліткової злочинності в Обухівському районі. Причинами злочинності неповнолітніх є погіршення економічної, соціально-політичної ситуації в державі, внутрішнє переміщення осіб через військові дії на сході України та анексію Криму, неблагополуччя сімейного виховання, відсутність належного контролю з боку батьків, веденням ними антисоціального способу життя, неохоплення підлітків змістовним дозвіллям, недостатній життєвий досвід, втягування дорослими неповнолітніх у злочину діяльність, негативний вплив з боку однолітків, віра в безкарність, недостатній рівень самокритичного ставлення до власних вчинків тощо.
Однією із умов, які передують вчиненню підлітками кримінальних правопорушень, залишається несумлінне ставлення до виконання обов’язків службових осіб органів державної системи профілактики, відсутність комплексного підходу щодо захисту прав дітей, які вступили у конфлікт з законом.
Викликає зауваження питання попередження пияцтва і наркоманії у молодіжному середовищі, встановлення джерел реалізації алкогольних напоїв, виявлення суб’єктів підприємницької діяльності, які продають алкоголь дітям.
Тим не менш, не зважаючи на складну ситуацію, яка склалася на сьогоднішній день, працівниками Обухівського відділу Києво-Святошинської місцевої прокуратури докладаються всі зусилля для забезпечення правопорядку в Обухівському районі та принципу невідворотності кримінального покарання.