ОПИС ДОКУМЕНТУ

Статус:

Прийнятий в цілому

Дата:

28.02.2024

ДРУК ПРОЄКТУ РІШЕННЯ

ПРОЄКТ РІШЕННЯ
Про розгляд електронної петиції № 100 від 05.02.2024

TSIGN
            ОБУХІВСЬКА МІСЬКА РАДА             
 КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
 
ПЯТДЕСЯТ ЧЕТВЕРТА СЕСІЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
Р  І  Ш  Е  Н  Н  Я
 29 лютого 2024 року                                                №  проєкт      - 54 - VІІІ
 
Про розгляд електронної петиції № 100 від 05.02.2024
 
Розглянувши електронну петицію № 100 від 05.02. про вирішення питань з управління відходами,   відповідно до статті 25, пункту 3 частини 4 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статті 23-1 Закону України «Про звернення громадян», Положення про порядок подання та розгляду електронних петицій Обухівської міської ради VІІ скликання, затвердженого рішенням Обухівської міської ради Київської області від 28.01.2016 №85-06-VІІ, враховуючи рекомендації постійної комісії з питань комунальної власності, житлово-комунального господарства, енергозбереження, транспорту, благоустрою, будівництва та архітектури
ОБУХІВСЬКА МІСЬКА РАДА ВИРІШИЛА:
1. Прийняти електронну петицію № 100 від 05.02.2024до відома.
2. Доручи секретарю міської ради створити та очолити робочу групу для розгляду можливостей реалізації пропозицій наданих у петиції. До складу робочої групивключити працівників виконавчого комітету, зокрема відділу житлово-комунального господарства та транспорту, юридичного відділу, відділу охорони навколишнього середовища, депутатів Обухівської міської ради (за згодою).
3.Робочій групі :
3.1. Вивчити можливості та шляхи реалізації пропозицій наданих у петиції;
3.2. Ознайомлювати автора петиції та інші зацікавлені сторони з попередніми результатами напрацювань.
3.3. Приймати до розгляду пропозиції автора петиції таінших зацікавлених сторін.
3.4. Подати пропозиції щодо забезпечення громади якісними послугами з управління відходами та можливі шляхи реалізації пропозицій наданих у петиції профільній депутатській комісії та Обухівській міській раді в трьохмісячний термін.
4. Контроль за виконанням даного рішення залишаю за собою та  постійною комісією з питань комунальної власності, житлово-комунального господарства, енергозбереження, транспорту, благоустрою, будівництва та архітектури.
 
Секретар Обухівської міської ради                                   Сергій КЛОЧКО
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
До рішення Обухівської міської ради
«Про розгляд електронної петиції № 100 від 05.02.2024»
 
Розглянувши електронну петицію №100 від 05.02.2024  (ініціатор Ніщімний Володимир Васильович), відповідно до статті 25, пункту 3 частини 4 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статті 23-1 Закону України «Про звернення громадян», Положення про порядок подання та розгляду електронних петицій Обухівської міської ради VІІ скликання, затвердженого рішенням Обухівської міської ради Київської області від 28.01.2016 №85-06-VІІ пропонується  запропонований проєкт рішення з огляду на наступне:
ст. 26  Закон України «Про управління відходами» (далі Закон ) передбачає, що визначення адміністратора послуги з управління побутовими відходами відноситься до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад. Разом з тим, уже в ст. 32 цього Закону передбачається, що у територіальних громадах з чисельністю населення понад 500 тисяч осіб такий адміністратор послуги визначається рішенням міської, сільської, селищної ради, а в інших територіальних громадах територіальних громадах адміністратор послуги з управління побутовими відходами визначається рішенням міської, сільської, селищної ради.
У свою чергу, частина шоста Розділу XI ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ Закону передбачає, що виконавчі органи місцевих рад визначають комунальне підприємство - адміністратора послуги з управління побутовими відходами у строк не більше шести місяців з дня набрання чинності цим Законом. При цьому, відповідна частина Закону передбачає, що суб’єкти господарювання, визначені виконавцями послуг з вивезення побутових відходів, що на момент набрання чинності цим Законом мають чинний договір на надання відповідних послуг з органами місцевого самоврядування, повинні переукласти такий договір з адміністратором (у разі його визначення). Таким чином Законом допускається можливість не визначення відповідного адміністратора послуг. У свою чергу внесені цим Законом доповнення до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» знову відносять повноваження з визначення адміністратора послуг до компетенції сільської, селищної, міської ради.
Пункт 21 Правил надання послуги з управління побутовими відходами, затверджених постановою Уряду від 8 серпня 2023 року № 835, передбачає, що у громадах з чисельністю населення понад 500 тис. осіб, адміністратор послуги визначається рішенням міської, сільської, селищної ради. Та з врахуванням принципу ієрархії джерел права, за яким закон має вищу юридичну силу порівняно з постановою Кабінету Міністрів України.
Таким чином, законодавчо  питання не врегульовано, до чиєї компетенції відносяться повноваження з визначення адміністратора послуги – у  міської ради чи виконавчого комітету. Та з врахуванням принципу ієрархії джерел права, за яким закон має вищу юридичну силу порівняно з постановою Кабінету Міністрів України. Окрім того, не є чітко зрозумілою відповідь на запитання щодо обов’язковості створення адміністратора послуги в громадах з чисельністю населення менше 500 тисяч осіб.
Відповідно до Статті 32 Закону
п.2Адміністратором послуги з управління побутовими відходами визначається виключно комунальне підприємство.
п 3. У рамках співробітництва територіальних громад органи місцевого самоврядування можуть прийняти рішення про визначення єдиного адміністратора послуги з управління побутовими відходами для декількох територіальних громад.
п 4. Адміністратор послуги з управління побутовими відходами не може здійснювати іншу діяльність, крім діяльності, пов’язаної з адмініструванням послуги з управління побутовими відходами.
Адміністратор послуги з управління побутовими відходами:
1) забезпечує функціонування муніципальної системи управління побутовими відходами;
2) укладає за дорученням органу місцевого самоврядування договори із суб’єктами господарювання на виконання окремих операцій з управління побутовими відходами;
3) укладає договори із споживачами про надання послуги з управління побутовими відходами;
4) створює єдину інформаційну базу споживачів для здійснення нарахувань за надану послугу з управління побутовими відходами, обліку стану оплати та заборгованості;
5) проводить претензійно-позовну роботу з боржниками та інформаційні заходи щодо дотримання споживачами вимог нормативних документів у сфері управління побутовими відходами;
6) проводить розрахунок середньозваженого тарифу і подає його у встановленому порядку до органу місцевого самоврядування.
 Таким чином, якщо питання до чиєї компетенції відносяться повноваження з визначення адміністратора послуги – у  міської ради чи виконавчого комітету врегулюється,  виникають питання які безпосередньо має вирішити Обухівська міська рада, щодо визначення адміністратора,  а саме:
створити комунальне підприємство, забезпечити дане підприємство необхідним приміщенням, виробничою базою, матеріально технічними ресурсами, забезпечити (меблями офісною  технікою, засобами зв’язку, канцтоварами  тощо) і нарешті керівником і  персоналом а також створити єдину інформаційну базу споживачів.  Для реалізації  необхідно передбачити в бюджеті  Обухівської міської територіальної громади  кошти на поповнення статутного капіталу для вирішення питань фінансування даних витрат, що у зв’язку із змінами  до бюджетного законодавства щодо напрямків використання бюджетних коштів 2024 році  не реально.
2) Щодо проведення конкурсу  на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів і визначення декількох  виконавців .
Законом України «Про управління відходами» встановлено нові вимоги до управління побутовими відходами. Зокрема, відповідно до статті 30 Закону України «Про управління відходами» органи місцевого самоврядування забезпечують кожному утворювачу побутових відходів надання послуги з управління побутовими відходами.
Статтею 33 вище зазначеного закону встановлено наступне:
1) послуга з управління побутовими відходами є комунальною послугою і надається відповідно до законодавства про житлово-комунальні послуги та правил, встановлених Кабінетом Міністрів України, з урахуванням регіональних та місцевих планів управління відходами та правил благоустрою населеного пункт;
2) до складу послуги з управління побутовими відходами входять операції із збирання, перевезення, відновлення та видалення побутових відходів;
3) суб’єкти господарювання, які здійснюють збирання та перевезення побутових відходів, визначаються органами місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. При цьому виконавчий орган місцевої ради на конкурсних засадах може визначити декількох суб’єктів господарювання, які здійснюють господарську діяльність із збирання та перевезення побутових відходів, на території територіальної громади за територіальним принципом та/або за видами побутових відходів (змішані, великогабаритні, ремонтні, небезпечні);
4) суб’єкти господарювання, які здійснюють відновлення та видалення побутових відходів, визначаються органами місцевого самоврядування відповідно до регіонального та місцевих планів управління відходами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
5) Виконавцем послуги з управління побутовими відходами є суб’єкт господарювання, який здійснює збирання та перевезення побутових відходів у встановленому законодавством порядку, або адміністратор послуги з управління побутовими відходами.;
6. Виконавець послуги з управління побутовими відходами укладає договори з суб’єктами господарювання, які здійснюють відновлення та видалення побутових відходів. Якщо виконавцем послуги з управління побутовими відходами є адміністратор, він також укладає договори з суб’єктами господарювання, які здійснюють збирання та перевезення побутових відходів.
7. Виконавець послуги з управління побутовими відходами укладає договори із споживачами послуги.
8. Норми надання послуги з управління побутовими відходами визначаються органом місцевого самоврядування відповідно до правил, що затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Послуга з управління побутовими відходами є комунальною послугою і надається відповідно до законодавства про житлово-комунальні послуги та правил надання послуги з управління побутовими відходами (далі – Правила), які затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 8 серпня 2023 р. № 835.
Суб’єкти господарювання, які здійснюють збирання та перевезення побутових відходів, визначаються відповідно до порядку проведення конкурсу на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2023 р. № 918.
У попередній період сфера надання послуг з поводження з побутовими відходами регулювалася:
  • Правилами надання послуг з поводження з побутовими відходами, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 грудня 2008 р. № 1070 (постанова втратила чинність на підставі постанови КМ № 835 від 08.08.2023);
  • Порядком проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2011 р. № 1173 (постанова втратила чинність на підставі постанови КМ № 918 від 25.08.2023).
Законами «Про управління відходами», «Про житлово-комунальні послуги», а також вищезазначеними Правилами не вимагається переукладання чи розірвання чинного договору на надання відповідних послуг з органами місцевого самоврядування.
До прикладу, тільки у пункті 6 прикінцевих та перехідних положень Законами «Про управління відходами» встановлено, що у разі визначення адміністратора послуг у відповідних громадах (територіальних громадах з чисельністю населення понад 500 тисяч осіб), суб’єкти господарювання, визначені виконавцями послуг з вивезення побутових відходів, які на момент набрання чинності нового закону мали чинний договір на надання відповідних послуг з органами місцевого самоврядування, повинні такий договір переукласти з адміністратором. Зазначено, що договір про надання послуги з управління побутовими відходами переукладається на той самий строк, на який він був укладений з органом місцевого самоврядування.
Підставою для дострокового розірвання договору чи його переукладання у подальшому може бути запровадження послуги з управління побутовими відходами, яка передбачає зміну умов виконання операцій із збирання, перевезення, відновлення та видалення побутових відходів відповідно до затверджених регіонального та місцевих планів управління відходами.
В той же час,  з метою приведення у відповідність до окремих положень та термінології Закону «Про управління відходами» мабуть  доцільно внести зміни та доповнення до чинних договорів про надання послуги в частині визначення назви послуги та операцій з відходами, найменувань видів відходів тощо, але  конкретних рекомендацій з цього приводу в нормативних документах немає і очікуємо якихось роз’яснень.
Відповідно до пункту 1 Порядку проведення конкурсу на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.2023 № 918 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів» ( далі Порядок №918): Порядок  визначає процедуру підготовки та проведення конкурсу з визначення суб’єктів господарювання на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів відповідно до правил благоустрою населеного пункту, регіональних та місцевих планів управління відходами на відповідній території територіальної громади за територіальним принципом та/або за видами побутових відходів (далі - конкурс).  
Пункт 6 Порядку розроблення, погодження та затвердження місцевих планів управління відходами, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 5 вересня 2023 р. № 947 передбачає, що місцевий план розробляється протягом одного року з дня набрання чинності регіональним планом управління відходами у відповідній області. У свою чергу пункт 5 Порядку розроблення та затвердження регіональних планів управління відходами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 червня 2023 р. № 667 передбачає, що Регіональний план управління відходами затверджується протягом року після набрання чинності Національним планом управління відходами.
Діючий на сьогодні Національний план управління відходами до 2030 року був затверджений ще розпорядження Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 відходи» (від 5 березня 1998 року № 187/98-ВР).року № 117-р і базувався на вимогах застарілого вже Закону України «Про
За наявної інформації Національний план управління відходами має бути затверджений Урядом у 2024 році, після чого протягом року будуть розроблятися та затверджуватися регіональні плани, а наступним кроком – місцеві плани управління відходами
Наразі план управління відходами в громаді відсутній і розробити його можливо лише з дотриманням Порядку №918.скоріше за все в кінці 2024 року або у 2025 році.
Внаслідок несвоєчасного ухвалення центральними органами виконавчої влади підзаконних нормативно-правових актів, органи місцевого самоврядування позбавлені можливості розробити та затвердити місцеві плани управління відходами відповідно до вимог Закону України «Про управління відходами».
3. Щодо визначення норм  надання послуги з управління побутовими відходами та встановлення  тарифу на послугу з управління побутовими відходами
Відповідно до ч. 1.  ст. 34 ЗУ «Про управління відходами» плата за послугу з управління побутовими відходами визначається на основі тарифу на послугу з управління побутовими відходами та норм надання послуги.
Згідно ч. 8. ст. 33 ЗУ «Про управління відходами» норми надання послуги з управління побутовими відходами визначаються органом місцевого самоврядування відповідно до правил, що затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
п. 27. Постанови КМУ № 835  від 08 серпня 2023 року  «Про затвердження Правил надання послуги з управління побутовими відходами та типових договорів про надання послуги з управління побутовими відходами» також встановлено, що обсяг надання послуги з управління побутовими відходами розраховується на підставі норм споживання послуги з управління побутовими відходами, затверджених органом місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку.
Таким чином, вимога електронної петиції щодо запровадження системи оплати за фактичний об’єм утворення побутових відходів а не по нормам у приватному секторі є наразі не передбаченою нормативно правовими актами.
Правил визначення норм споживання послуги з управління побутовими відходами на даний час не існує, є лише Правила визначення норм надання послуг з вивезення побутових відходів (наказ № 259  від 30 липня 2010 року). Зміни до нього, у зв’язку із прийняттям ЗУ  «Про управління відходами» та Постанови КМУ 1031 від 26 вересня 2023 року, не вносилися.
Відсутність порядку визначення норм споживання послуги з управління побутовими відходами ставить під сумнів можливість визначити (розрахувати) тариф на послугу з управління побутовими відходами, а також тарифів на збирання, перевезення, відновлення та видалення побутових відходів, відповідно до Постанови  КМУ 1031 від 26 вересня 2023 року.
Крім того Положення Порядку формування середньозваженого тарифу на послугу з управління побутовими відходами, а також тарифів на збирання, перевезення, відновлення та видалення побутових відходів, затвердженого Постановою КМУ 1031 від 26 вересня 2023 року в частині встановлення тарифу на адміністрування, набирають чинності з 1 липня 2024 року, отже встановити  тариф адміністратору на його послуги наразі також  не має можливості.
Наразі є багато підзаконних нормативно-правових актів до Закону України «Про управління відходами» (далі Закон )    ухвалені ще не в повному обсязі, відповідна робота триває. Це не дає в повній мірі реалізувати його норми. Окрім того, у органів місцевого самоврядування виникає багато запитань щодо реалізації уже ухваленого Закону та підзаконних актів.
Позиція Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури є невизначеною, офіційних розяснень та коментувань немає, можливо тому, що  Закон України «Про управління  відходами»  недосконалий і має багато законодавчих прогалин.
Щодо запровадження умов для  розвитку мережі приймальних пунктів, в тому числі мобільних, по прийому  вторинної сировини, роздільному  збиранню побутових відходів дане питання актуальне, необхідно його розвивати, в тому числі розглядаючи співпрацю з  ПП «Обухівміськвторресурси» та іншими заготівельними організаціями які працюють на території громади, а у разі створення пунктів роздільного збирання відходів з урахуванням ст. 35 Закону, а саме:
«2. У пунктах роздільного збирання побутових відходів здійснюється роздільне збирання відходів текстилю, деревини, великогабаритних та ремонтних відходів, відходів зелених насаджень, небезпечних відходів у складі побутових відходів, відходів паперу, картону, металу, пластику, скла, електронного та електричного обладнання, батарей та акумуляторів, інших видів відходів.
3. У разі запровадження розширеної відповідальності виробника щодо певного виду продукції збирання (приймання) відходів такої продукції у пунктах роздільного збирання побутових відходів здійснюється на підставі договорів з організаціями розширеної відповідальності виробника та за рахунок таких організацій.
п.4. Витрати на здійснення роздільного збирання побутових відходів у пунктах роздільного збирання побутових відходів можуть відшкодовуватися за рахунок таких джерел:
1) тарифу на послугу з управління побутовими відходами;
2) плати, що вноситься утворювачем відходів;
3) коштів місцевого бюджету;
4) коштів організацій розширеної відповідальності виробника;
5) інших не заборонених законом джерел.
У разі покриття витрат на здійснення роздільного збирання побутових відходів з декількох джерел частка витрат, що покривається за рахунок одного джерела, має бути пропорційною до частки обсягу виду відходів, збирання якого покривається за рахунок такого джерела.
Забороняється відшкодування витрат на здійснення роздільного збирання одного виду побутових відходів з різних джерел.
Управління пунктами роздільного збирання побутових відходів, включаючи їх утримання та обслуговування, здійснюється з урахуванням обраного способу організації діяльності таких пунктів, зокрема способу покриття витрат на роздільне збирання певних видів відходів.
У разі якщо витрати на роздільне збирання побутових відходів хоча б одного виду покриваються за рахунок тарифу на послугу з управління побутовими відходами, управління пунктами роздільного збирання побутових відходів, включаючи їх утримання та обслуговування, здійснюється суб’єктом господарювання, що здійснює господарську діяльність із збирання та перевезення побутових відходів на території територіальної громади.
В інших випадках суб’єкт господарювання, що здійснює управління пунктами роздільного збирання побутових відходів, визначається виконавчим органом місцевої ради.»
 Виходячи з вищевикладеного, для по тій причині, що  є неузгодженості в Законі України «Про управління відходами»,  підзаконні нормативно-правові акти ухвалені ще не в повному обсязі, керуючись потребою спільного вивчення можливостей та шляхів реалізації пропозицій наданих у петиції щодо  запровадження послуги з управління побутовими відходами, яка передбачає зміну умов виконання операцій із збирання, перевезення, відновлення та видалення побутових відходів,  необхідно додаткове вивчення можливостей їх реалізації та узгодження всіх питань.
З урахуванням  рекомендацій постійної комісії з питань комунальної власності, житлово-комунального господарства, енергозбереження, транспорту, благоустрою, будівництва та архітектури пропонується наданий проєкт рішення:
 
 Начальник відділу житлово-комунального господарства
 та транспорту Виконавчого комітету Обухівської
 міської ради Київської області                                                       Людмила ШЕВЧЕНКО