ПРОЄКТ РІШЕННЯ № 14


ОБУХІВСЬКА МІСЬКА РАДА
КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 
 
ШІСТДЕСЯТ ТРЕТЯ СЕСІЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
 
Р  І  Ш  Е  Н  Н  Я
 
_______________2024 року                                                   № ___ - 63 – VІІІ
 
Про затвердження Кодексу етичної поведінки та доброчесності Обухівської міської ради Київської області, її виконавчого комітету та структурних підрозділів
 
Відповідно до статей 26, 59, 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статті 37 Закону України «Про запобігання   корупції», рішення виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області від 16 вересня 2024 року № 304 «Про схвалення Кодексу етичної поведінки та доброчесності Обухівської міської ради, її виконавчого комітету та структурних підрозділів», на виконання Антикорупційної програми Обухівської міської ради Київської області, її виконавчого комітету та структурних підрозділів на 2024-2025 роки, з метою встановлення стандартів та правил етичної поведінки та для забезпечення принципів доброчесності, враховуючи рекомендації постійних комісій: з питань прав людини, законності, депутатської діяльності, етики та регламенту, з питань фінансів, бюджету, планування, соціально економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва, з гуманітарних питань, з питань комунальної власності, житлово – комунального господарства, енергозбереження, транспорту, благоустрою, будівництва та архітектури та з питань земельних відносин, природокористування, планування території, охорони пам’яток та                  історичного середовища
 
ОБУХІВСЬКА МІСЬКА РАДА ВИРІШИЛА:
 
1. Затвердити Кодекс етичної поведінки та доброчесності Обухівської міської ради, її виконавчого комітету та структурних підрозділів (далі – Кодекс), що додається.
2. Відділу інформаційно-аналітичного забезпечення та комунікації з громадськістю виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області забезпечити оприлюднення Кодексу на офіційному сайті Обухівської міської ради Київської області.
3. Доручити постійній комісій з питань прав людини, законності, депутатської діяльності, етики та регламенту Обухівської міської ради Київської області привести Регламент Обухівської міської ради Київської області восьмого скликання, затверджений рішенням Обухівської міської ради від 18.12.2020 року №32-2-VІІІ, положення про постійні комісії Обухівської міської ради Київської області восьмого скликання, затвердженого рішенням Обухівської міської ради від 18.12.2020 року №33-2-VІІІ, включивши норми Кодексу.
 
4. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію з питань прав людини, законності, депутатської діяльності, етики та регламенту Обухівської міської ради Київської області.
 
Секретар Обухівської міської ради                                      Лариса ІЛЬЄНКО

ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішенням
Обухівської  міської ради Київської області
від «__»__________ № _____
 
 

 
 
 
 
КОДЕКС
 
етичної поведінки
та доброчесності
 Обухівської міської ради Київської області, її виконавчого комітету та структурних підрозділів
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Обухів - 2024
 
 
 
ПРЕАМБУЛА
 
 
Кодекс етичної поведінки та доброчесності Обухівської міської ради Київської області, її виконавчого комітету та структурних підрозділів (далі – Кодекс) встановлює набір етичних принципів і стандартів доброчесності, на основі яких посадові особи та депутати здійснюють свою діяльність. 
 Метою Кодексу є встановлення стандартів та правил поведінки для врегулювання ситуацій етичного характеру, що виникають в процесі здійснення посадовими особами, членами виконавчого комітету та депутатами повноважень, покладених на них Конституцією України, законами України та волею виборців.
 Даний Кодекс розроблено з метою запобігання неетичним проявам та нечесності, а також для забезпечення моральних та етичних норм, принципів доброчесності, базуючись на певному наборі процедур та стандартів, включаючи документування (фіксацію) порушень та застосування санкцій.
Всі суб’єкти зобов’язані дотримуватимуться найвищих стандартів доброчесності, підпадають під дію цього Кодексу та повинні бути ознайомлені з положеннями Кодексу та дотримуватимуться політик, процедур та санкцій цього Кодексу.
Кодекс розроблений на підставі законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про статус депутатів місцевих рад», «Про запобігання корупції».
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1
 
ЗМІСТ
 
Розділ І. Загальні положення…………………………………………………………...3
 
Розділ ІІ. Етика і доброчесність посадових осіб та інших суб’єктів……………….5
              Підрозділ 1. Етична поведінка посадових осіб та інших суб’єктів………..5
              Підрозділ 2. Доброчесність посадових осіб та інших суб’єктів……………7
 
Розділ ІІІ. Етика і доброчесність депутатів……………………………………….…11
             Підрозділ 1.  Етична поведінка депутатів……………………………….…..11
             Підрозділ 2.  Доброчесна поведінка депутатів………….………………..15
 
Розділ IV. Контроль та відповідальність за порушення норм Кодексу…………18
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2
 Розділ І. Загальні положення
 
      Стаття 1. Поняття Кодексу.
 
Кодекс є узагальненим зібранням професійно-етичних вимог щодо норм поведінки посадових осіб виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області (далі – посадові  особи), членів виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області, які не є посадовими особами органу місцевого самоврядування (далі – інші суб’єкти) та депутатів Обухівської міської ради Київської області (далі – депутати), діяльність яких спрямована на служіння Обухівській міській територіальній громаді Київської області шляхом забезпечення охорони та сприяння у реалізації прав, свобод і законних інтересів людини і громадянина.
 
Стаття 2. Законодавча основа Кодексу.
 
Положення Кодексу ґрунтуються на положеннях Конституції України, законів України «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про запобігання корупції» (далі – Закон), «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні»«Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків»Кодексу законів про працю України (щодо визначення мобінгу (цькування)) та Загальних правил етичної поведінки державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування, затверджених наказом Національного агентства України з питань державної служби від 05.08.2016 № 158 (у редакції наказу Національного агентства України з питань державної служби від 28.04.2021 № 72-21), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31.08.2016 за № 1203/29333.
 
Стаття 3. Мета Кодексу.
 
Метою цих Правил є зміцнення авторитету служби в органах місцевого самоврядування, формування позитивної репутації посадових осіб, інших суб’єктів та депутатів, а також забезпечення інформування громадян про норми етичної поведінки та доброчесності, які вони мають очікувати від посадових осіб. 
 
Стаття 4. Коло суб’єктів, на яких поширюється дія Кодексу.
 
 Суб’єктами, на яких поширюється дія цього Кодексу (далі – суб’єкти), є:
  1. міський голова, секретар міської ради, депутати;
  2. посадові особи виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області;
  3. особи, які для цілей Закону прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій місцевого самоврядування, а саме: посадові особи юридичних осіб публічного права (комунальних підприємств, установ, закладів Обухівської міської ради Київської області);
  4. члени виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області, які не є посадовими особами органу місцевого самоврядування.
3
Стаття 5. Дотримання норм Кодексу.
 
1. Суб’єкти, під час виконання своїх посадових обов’язків, зобов’язані неухильно дотримуватись загальновизнаних етичних норм поведінки, бути доброзичливими та ввічливими, дотримуватись високої культури спілкування, з повагою ставитись до прав, свобод та законних інтересів людини і громадянина, об’єднань громадян, інших юридичних осіб.
2. Суб’єкти своєю поведінкою мають зміцнювати авторитет служби в органах місцевого самоврядування, а також позитивну репутацію органу місцевого самоврядування.
 3. При прийнятті на службу посадові особи ознайомлюються з цим Кодексом. Відмітка про таке ознайомлення додається до особової справи посадової особи місцевого самоврядування (згідно Додатку).
4. Відмітка про ознайомлення інших суб’єктів підшиваються до рішення Обухівської міської ради Київської області, яким затверджено відповідного члена (членів) виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області (згідно Додатку).
5. Відмітка про ознайомлення депутатів підшивається до особової картки депутата Обухівської міської ради Київської області (згідно Додатку).
6. Під час проведення щорічної оцінки, атестації, призначення на нову посаду, підготовки характеристики чи рекомендації, аналіз і оцінка дотримання суб'єктом норм даного Кодексу є обов`язковими.
7. Якщо суб'єкт не впевнений у відповідності своєї поведінки нормам Кодексу, він зобов'язаний звернутися до свого керівника чи до іншої особи (органу), яким підзвітний, підконтрольний чи підпорядкований, за роз’ясненням.
 
Стаття 6. Принципи поведінки суб’єктів.
 
Поведінка суб’єктів ґрунтується на таких основних принципах:
  1. верховенства права, демократизму і законності, гласності;
  2. служіння територіальній громаді, захисту її інтересів;
  3. професіоналізму, компетентності, ініціативності, чесності, відданості справі;
  4. підконтрольності, підзвітності, персональної відповідальності за порушення дисципліни і неналежне виконання службових обов’язків.
  5. гуманізму і соціальної справедливості;
  6. прозорості;
  7. пріоритету прав та свобод людини і громадянина;
  8. дотримання етичних норм поведінки;
  9. доброчесності;
10) доступності;
11) нульової толерантності до корупції.
 
 
 
 
 
4
Стаття 7. Основні права суб’єктів.
Основні права суб’єктів, на яких поширюється дія цього Кодексу, передбачені Конституцією України, законами України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та «Про статус депутатів місцевих рад».
 
Розділ ІІ. Етика і доброчесність посадових осіб
та інших суб’єктів.
 
Підрозділ 1. Етична поведінка посадових осіб та інших суб’єктів.
 
Стаття 8. Коло суб’єктів, на яких поширюється дія Розділу ІІ цього Кодексу.
 
Суб’єктами, на яких поширюється дія Розділу ІІ цього Кодексу (далі – посадові особи), є:
1)міський голова, секретар міської ради;
2)посадові особи виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області;
3)особи, які для цілей Закону прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій місцевого самоврядування, а саме: посадові особи юридичних осіб публічного права (комунальних підприємств, установ, закладів Обухівської міської ради Київської області);
4)члени виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області, які не є посадовими особами органу місцевого самоврядування (далі – інші суб’єкти).
 
Стаття 9.  Загальні обов’язки посадових осіб та інших суб’єктів.
 
1. Посадові особи та інші суб’єкти  при виконанні службових обов’язків повинні діяти  лише на підставі, в межах та у спосіб, які передбачені Конституцією України, законами України та керується у своїй діяльності Конституцією України, законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, Обухівської міської ради Київської області та інших органів влади.
2. Визначальним принципом діяльності посадових осіб та інших суб’єктів  є пріоритет прав, свобод і законних інтересів людини і громадянина.
3. Посадові особи та інші суб’єкти  зобов'язані своєчасно і точно виконувати рішення державних органів, органів місцевого самоврядування, розпорядження, доручення керівників, надані на підставі та у межах повноважень, передбачених Конституцією та законами України.
4. Посадові особи та інші суб’єкти  повинні сумлінно, компетентно, результативно і відповідально виконувати свої посадові обов'язки, проявляти ініціативу, а також не допускати ухилення від прийняття рішень та відповідальності за свої дії та рішення.
5. Посадові особи та інші суб’єкти  під час виконання своїх посадових обов'язків зобов'язані неухильно дотримуватись загальновизначених етичних норм поведінки, бути доброзичливими та ввічливими, дотримуватись високої культури спілкування та не допускати:
1) використання нецензурної лексики, підвищеної інтонації;
5
2) принизливих коментарів щодо зовнішнього вигляду, одягу, віку, статі, сімейного стану або віросповідання особи;
3) поширення чуток, обговорення особистого або сімейного життя колег, членів їх сімей та інших близьких осіб;
4) впливу приватних, сімейних, суспільних або інших стосунків чи інтересів на його (її) поведінку та прийняття рішень під час виконання своїх посадових обов’язків;
5) прояву будь-якої з форм дискримінації за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, віку, інвалідності, етнічного та соціального походження, громадянства, сімейного та майнового стану, місця проживання, а також за мовними або іншими ознаками;
6) дій сексуального характеру, виражених словесно (погрози, залякування, непристойні зауваження) або фізично (доторкання, поплескування), що принижують чи ображають осіб, які перебувають у відносинах трудового, службового, матеріального чи іншого підпорядкування.
7) мобінгу (цькуванню), вживати заходи, спрямовані на запобігання та припинення мобінгу (цькування), а також заходи щодо відновлення порушених внаслідок мобінгу (цькування) прав.
6. Керівник та керівники структурних підрозділів мають сприяти створенню комфортної психологічної атмосфери в трудовому колективі та не допускати випадків мобінгу (цькування).
7. Посадові особи та інші суб’єкти повинні запобігати виникненню конфліктів з громадянами, керівниками, колегами та підлеглими.
8. Посадові особи та інші суб’єкти мають дбати про авторитет служби в органах місцевого самоврядування, а також про позитивну репутацію посадових осіб органів місцевого самоврядування, що включає дотримання правил етики, належного зовнішнього вигляду, забезпечення високої якості роботи, встановленого внутрішнього трудового розпорядку.
9. Посадові особи та інші суб’єкти мають шанувати народні звичаї і національні традиції.
10. Посадові особі та інші суб’єкти мають з повагою ставитись до державних символів України, використовувати державну мову під час виконання своїх посадових обов'язків, не допускати дискримінації державної мови.
11. Одяг посадової особи повинен бути офіційно-ділового стилю і відповідати загальноприйнятим вимогам пристойності.
12. Посадові особи та інші суб’єкти повинні поважати приватне життя інших осіб.
13. Якщо посадовій особі стало відомо про загрозу чи факти порушення цього Кодексу, зокрема, прояву будь-якої форми дискримінації, насильства за ознакою статі, сексуального домагання, мобінгу (цькування), недоброчесності або неправомірного поширення інформації з обмеженим доступом іншою посадовою особою, вона повинна негайно повідомити про це свого керівника.
 
 
 
 
 
6
Підрозділ 2. Доброчесність посадових осіб та інших суб’єктів.
 
Стаття 10. Призначення доброчесної поведінки.
 
1. Посадові особи та інші суб’єкти зобов’язані виконувати свої посадові обов’язки якнайкраще, чесно і неупереджено, незважаючи на особисті ідеологічні, релігійні або інші погляди, не надавати будь-яких переваг та не виявляти прихильність до окремих фізичних чи юридичних осіб, громадських, політичних, релігійних організацій, а також не допускати ухилення від прийняття рішень та відповідальності за свої дії (бездіяльність) та рішення.
2. Посадові особи та інші суб’єкти зобов’язані діяти доброчесно, а саме:
1) спрямовувати свої дії на захист публічних інтересів та недопущення конфлікту між приватними та публічними інтересами, уникати виникнення реального та потенційного конфлікту інтересів у своїй діяльності;
2) не використовувати службове становище в приватних інтересах чи в неправомірних приватних інтересах інших осіб, у тому числі не використовувати свій статус та інформацію про місце роботи з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб.
 
Стаття 11. Принципи доброчесної поведінки.
 
Принципами доброчесної поведінки посадових осіб та інших суб’єктів  є:
  1. законність;
  2. прозорість та відкритість;
  3. пріоритет прав людини, її основних свобод та інтересів громади;
  4. патріотизм;
  5. політична нейтральність;
  6. неупередженість;
  7. компетентність і ефективність;
  8. нерозголошення інформації;
  9. утримання від виконання незаконних рішень чи доручень.
 
Стаття 12. Додержання вимог закону при здійсненні службових повноважень.
 
Посадові особи та інші суб’єкти, під час виконання своїх службових повноважень, зобов’язані неухильно додержуватися вимог закону та загальновизнаних етичних норм поведінки, бути ввічливими у стосунках з громадянами, керівниками, колегами і підлеглими.
 
Стаття 13. Прозорість та відкритість.
 
1. Посадові особи та інші суб’єкти, під час виконання своїх службових повноважень, зобов’язані забезпечити для громадян вільний доступ до інформації щодо діяльності відповідних органів, наявність каналів і механізмів зворотного зв'язку.
7
2. Посадові особи та інші суб’єкти  не можуть обмежувати доступ до інформації, що не є таємною чи конфіденційною, з метою приховування певних дій чи відомостей, що підривають їх службовий авторитет.
3. Суб'єкт доброчесної поведінки не може надавати будь-яку завідомо неповну або неправдиву інформацію з метою введення в оману.
 
Стаття 14. Пріоритет прав людини, її основних свобод та інтересів громади.
 
1. Пріоритет прав людини, її основних свобод та інтересів громади має визначати зміст і спрямованість діяльності суб'єкта доброчесної поведінки.
2. Посадові особи та інші суб’єкти, представляючи громаду, діють виключно в її інтересах.
 
Стаття 15. Патріотизм.
 
Діяльність посадових осіб та інших суб’єктів повинна ґрунтуватися на відданості українському народу, пріоритеті інтересів України та територіальної громади перед інтересами інших держав та перед власними інтересами.
 
Стаття 16. Політична нейтральність посадової особи.
 
Посадові особи, зобов’язані дотримуватися політичної нейтральності при виконанні своїх службових повноважень, уникати демонстрації у будь-якому вигляді власних політичних переконань або поглядів, не використовувати службові повноваження в інтересах політичних партій чи їх осередків або окремих політиків.
 
Стаття 17. Неупередженість.
 
Посадові особи та інші суб’єкти, під час здійснення своїх службових повноважень, діють неупереджено, незважаючи на приватні інтереси, особисте ставлення до будь-яких осіб, на свої політичні погляди, ідеологічні, релігійні або інші особисті погляди чи переконання.
 
Стаття 18. Компетентність і ефективність.
 
Посадові особи та інші суб’єкти, сумлінно, компетентно, вчасно, результативно і відповідально виконують свої службові повноваження та професійні обов’язки, рішення та доручення органів і осіб, яким вони підпорядковані, підзвітні або підконтрольні, не допускають зловживань та неефективного використання державної і комунальної власності.
 
Стаття 19. Нерозголошення інформації.
 
Посадові особи, не можуть розголошувати і використовувати в інший спосіб конфіденційну та іншу інформацію з обмеженим доступом, що   стала   їм   відома у
 
8
зв’язку з виконанням своїх службових повноважень та професійних обов’язків, крім випадків, встановлених законом.
 
Стаття 20. Утримання від виконання незаконних рішень чи доручень.
 
1. Посадові особи та інші суб’єкти, незважаючи на свої приватні інтереси, повинні утримуватися від виконання рішень чи доручень керівництва, якщо вони суперечать закону.
2. Посадові особи та інші суб’єкти, самостійно оцінюють правомірність, наданих керівництвом, рішень чи доручень та можливу шкоду, що буде завдана у разі виконання таких рішень чи доручень.
3. У разі отримання для виконання рішень чи доручень, які посадові особи та інші суб’єкти вважають незаконними або такими, що становлять загрозу охоронюваним законом правам, свободам чи інтересам окремих громадян, юридичних осіб, державним або суспільним інтересам, вона повинна негайно в письмовій формі повідомити про це керівника органу, підприємства, установи, організації, в якому вона працює.
 
Стаття 21. Використання службового становища посадовою особою.
 
1. Посадова особа повинна використовувати своє службове становище виключно для виконання своїх посадових обов'язків і доручень керівників, наданих на підставі та у межах повноважень, передбачених законами України.
2. Посадовій особі забороняється у будь-який спосіб використовувати своє службове становище в політичних цілях, у тому числі для залучення посадових осіб місцевого самоврядування, працівників бюджетної сфери та інших осіб до участі у передвиборній агітації, акціях та заходах, що організовуються політичними партіями.
3. Посадовій особі забороняється використовувати свої повноваження або своє службове становище в особистих (приватних) інтересах чи в неправомірних особистих інтересах інших осіб, у тому числі використовувати свій статус та інформацію про місце роботи з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб.
 
Стаття 22.  Використання ресурсів держави та територіальної громади.
 
1. Посадові особи та інші суб’єкти мають право використовувати ресурси держави чи територіальної громади (рухоме та нерухоме майно, кошти, службова інформація, технології, інтелектуальна власність, робочий час, репутація тощо) виключно в межах посадових обов'язків та доручень керівників, наданих на підставі та у межах повноважень, передбачених законами України.
2. При виконанні своїх обов'язків посадові особи та інші суб’єкти зобов'язані раціонально і дбайливо використовувати державну і комунальну власність, постійно підвищувати ефективність її використання, уникати надмірних і непотрібних витрат, а також не допускати зловживань та використання державного чи комунального майна або коштів у приватних інтересах.
9
3. Робочий час посадової особи має використовуватись для виконання своїх посадових обов'язків.
4. Посадові особи та інші суб’єкти зобов'язані використовувати надані їм ресурси таким чином, щоб не завдавати шкоди навколишньому середовищу чи здоров'ю людей.
5. Посадові особи та інші суб’єкти, під час виконання своїх обов’язків, зобов'язані діяти відповідно до інтересів територіальної громади.
6. Посадова особа не повинна допускати, у тому числі поза службою в органах місцевого самоврядування, дій і вчинків, які можуть зашкодити інтересам держави або місцевого самоврядування чи негативно вплинути на репутацію посадової особи місцевого самоврядування.
 
Стаття 23.  Використання інформації про діяльність органів місцевого самоврядування.
 
1. Посадова особа зобов’язана неухильно виконувати встановлені законодавством вимоги щодо використання інформації про діяльність органу місцевого самоврядування, одержаної під час виконання своїх обов’язків.
2. Посадовій особі забороняється обмежувати доступ до публічної інформації, крім випадків, встановлених Законом України «Про доступ до публічної інформації».
3. Посадова особа при спілкуванні під час виконання посадових обов'язків повинна дотримуватися таких правил:
1)  надавати інформацію із зазначенням даних, що її підтверджують;
2) своєчасно надавати відповідно до законодавства іншим посадови особам місцевого самоврядування інформацію, необхідну для виконання ними посадових обов'язків;
3) викладати інформаційні матеріали та повідомлення чітко, лаконічно та послідовно для однозначного їх сприйняття.
4. Посадовій особі забороняється використовувати та розголошувати інформацію, що стала їй відома у зв’язку з виконанням посадових обов’язків, зокрема персональні дані фізичних осіб, конфіденційну та іншу інформацію з обмеженим доступом, режим якої встановлено Законами України «Про інформацію», «Про державну таємницю», «Про захист персональних даних», «Про доступ до публічної інформації», крім випадків, передбачених законом.
5. Якщо посадовій особі стало відомо про загрозу чи факти неправомірного поширення інформації з обмеженим доступом вона повинна негайно повідомити про це безпосереднього керівника.
6. Порушення вимог щодо використання інформації тягне за собою відповідальність згідно із законодавством України.
 
Стаття 24. Запобігання та врегулювання конфлікту інтересів.
 
1. Посадові особи та інші суб’єкти, зобов’язані вживати заходів щодо недопущення виникнення реального або потенційного конфлікту інтересів, не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів та вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.
10
2. У разі наявності у посадових осіб та інших суб’єктів реального або потенційного конфлікту інтересів, вони зобов’язані повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника - Національне агентство з питань запобігання корупції.
3. Посадові особи не можуть прямо чи опосередковано спонукати у будь-який спосіб підлеглих до прийняття рішень, вчинення дій або бездіяльності всупереч закону на користь своїх приватних інтересів або приватних інтересів третіх осіб.
4. Безпосередній керівник або керівник, до повноважень якого належить звільнення/ініціювання звільнення з посади протягом двох робочих днів після отримання повідомлення про наявність у підлеглої йому особи реального чи потенційного конфлікту інтересів приймає рішення щодо врегулювання конфлікту інтересів, про що повідомляє відповідну особу.
5. Безпосередній керівник або керівник, до повноважень якого належить звільнення/ініціювання звільнення з посади, якому стало відомо про конфлікт інтересів підлеглої йому особи, зобов’язаний вжити передбачені Законом заходи для запобігання та врегулювання конфлікту інтересів такої особи.
6. У разі існування у посадової особи сумнівів щодо наявності в неї конфлікту інтересів вона має право звернутися за роз’ясненням до Національного агентства. У разі якщо особа не отримала підтвердження про відсутність конфлікту інтересів, вона діє відповідно до вимог, передбачених Законом.
7. Способи та процедура врегулювання конфлікту інтересів передбачені Законом та Порядком запобігання та врегулювання конфлікту інтересів в Обухівській міській раді, його виконавчому комітеті та структурних підрозділах, затверджений розпорядженням Обухівського міського голови №429 від 29.08.2024 року.         
 
 
Розділ ІІІ. Етика та доброчесність депутатів.
 
Підрозділ 1.  Етична поведінка депутатів.
 
Стаття 25. Коло суб’єктів, на яких поширюється дія Розділу ІІІ цього Кодексу.
 
Суб’єктами, на яких поширюється дія Розділу ІІІ цього Кодексу (далі – депутати), є:
1)міський голова, секретар міської ради;
2)депутати міської ради.
 
Стаття 26. Мета та важливість дотримання норм Розділу ІІІ цього Кодексу.
 
1. Метою цього Розділу є встановлення стандартів та правил поведінки для врегулювання ситуацій етичного характеру та доброчесності, що виникають у процесі здійснення депутатами повноважень, покладених на них Конституцією України,
11
законами України та волею виборців Обухівської міської територіальної громади Київської області (далі – Обухівська міська територіальна громада).
2. Депутати, під час виконання своїх посадових обов’язків, зобов’язані неухильно дотримуватись загальновизнаних етичних норм поведінки, бути доброзичливими та ввічливими, дотримуватись високої культури спілкування, з повагою ставитись до прав, свобод та законних інтересів людини і громадянина, об’єднань громадян, інших юридичних осіб.
 
Стаття 27. Принципи етичної поведінки депутата.
 
1. Кодекс встановлює наступні етичні принципи для депутатів:
1) служіння територіальній громаді;
2) пріоритет прав та свобод людини, забезпечення рівних можливостей;
3) патріотизм та національна гідність;
4) доброчесність і прозорість;
5) чесність, професіоналізм та компетентність;
6) об’єктивність, неупередженість та толерантність;
7) підзвітність та відповідальність перед територіальною громадою.
2.У своїй діяльності депутат повинен:
1) керуватися загальнодержавними інтересами та інтересами територіальної громади чи виборців виборчого округу, від якого його обрано;
2) не використовувати депутатський мандат в особистих інтересах чи в корисливих цілях;
3) керуватися у своїй діяльності та поведінці загальновизнаними принципами порядності, честі і гідності;
4) не допускати образливих висловлювань, не використовувати у публічних виступах недостовірні або неперевірені відомості стосовно органів державної влади, органів місцевого самоврядування, об’єднань громадян, підприємств, установ і організацій, їх керівників та інших посадових чи службових осіб, депутатських груп, фракцій, окремих депутатів;
5) не приймати будь-яких гонорарів, подарунків, не отримувати винагород безпосередньо чи опосередковано за дії, пов’язані зі здійсненням ним депутатських повноважень;
6) під час виконання своїх депутатських   повноважень   зобов’язані    неухильно
додержуватися вимог чинного законодавства та загальновизнаних етичних норм поведінки, бути ввічливими у стосунках з громадянами, колегами і підлеглими, посадовими та службовими особами міської ради;
7) не розголошувати і не використовувати в інший спосіб конфіденційну та іншу інформацію з обмеженим доступом, що стала їм відома у зв’язку з виконанням своїх депутатських повноважень, крім випадків, встановлених законами України;
8) діяти неупереджено, незважаючи на приватні інтереси, особисте ставлення до будь-яких осіб, на свої політичні погляди, ідеологічні, релігійні або інші особисті погляди чи переконання.
 
 
 
12
Стаття 28. Служіння територіальній громаді.
 
Депутати повинні приймати рішення виключно в інтересах територіальної громади, виключно з метою економічного, політичного, соціального та культурного розвитку і процвітання громади, зростання добробуту громадян.
 
Стаття 29. Пріоритет прав та свобод людини, забезпечення рівних можливостей.
 
Депутати, представляючи інтереси громадян, діють виключно в їх інтересах із забезпеченням рівних можливостей.
 
Стаття 30. Патріотизм та національна гідність
 
Діяльність депутата ґрунтується на відданості громаді, пріоритеті інтересів територіальної громади перед власними інтересами.
 
Стаття 31. Доброчесність і прозорість у діяльності депутата.
 
Депутати не можуть обмежувати доступ до інформації, що не є таємною чи конфіденційною, з метою приховування певних дій чи відомостей, що підривають його авторитет або надавати будь-яку завідомо неповну або неправдиву інформацію з метою введення в оману.
 
Стаття 32. Чесність, професіоналізм та компетентність.
 
Депутат повинен чесно, сумлінно, компетентно, результативно і відповідально виконувати свої обов’язки перед громадою, проявляти ініціативу, а також не допускати ухилення від прийняття рішень та відповідальності за свої дії та рішення.
 
Стаття 33. Об’єктивність, неупередженість та толерантність.
 
Депутат зобов’язаний виконувати свої обов’язки чесно і неупереджено, незважаючи на особисті ідеологічні, релігійні або інші погляди, не надавати будь-яких переваг та не виявляти прихильність до окремих фізичних чи юридичних осіб, громадських і релігійних організацій.
 
Стаття 34. Підзвітність та відповідальність перед територіальною громадою.
 
  1. Депутати є відповідальними перед виборцями і підзвітні їм.
2. Депутат зобов'язаний:
1) підтримувати зв’язок з виборцями, місцевою організацією політичної партії, яка висунула його кандидатом у депутати місцевої ради, відповідною територіальною громадою, а також громадськими організаціями, трудовими колективами підприємств, установ,  організацій   незалежно  від  форми    власності,      органами
місцевого самоврядування, місцевими органами виконавчої влади, розташованими на відповідній території;
 2) не рідше одного разу на півріччя інформувати виборців про роботу місцевої ради та її органів, про виконання планів і програм економічного і соціального розвитку, інших місцевих програм, місцевого бюджету, рішень ради і доручень виборців;
3) брати участь у громадських слуханнях з питань, що стосуються його виборчого округу, в організації виконання рішень ради та її органів, доручень виборців, у масових заходах, що проводяться органами місцевого самоврядування на території громади або виборчого округу;
4) вивчати громадську думку; вивчати потреби територіальної громади, інформувати про них раду та її органи, брати безпосередню участь у їх вирішенні;
5) визначити і оприлюднити дні, години та місце прийому виборців, інших громадян; вести регулярний, не рідше одного разу на місяць, прийом виборців, розглядати пропозиції, звернення, заяви і скарги членів територіальної громади, вживати заходів щодо забезпечення їх оперативного вирішення.
 
Стаття 35. Правила поведінки депутата на пленарних засіданнях сесій ради, нарадах та засіданнях постійних комісій.
 
1. Депутат повинен:
1) керуватися у своїй діяльності та поведінці загальновизнаними принципами порядності, честі та гідності;
2) дотримуватись Регламенту ради та порядку денного;
3) бути присутнім на пленарних засіданнях сесій ради, засіданнях постійної комісії ради, членом якої він є, інформаційно-методичних нарадах;
4) проявляти ввічливість, тактовність і повагу до головуючого, депутатів, посадових осіб місцевого самоврядування та інших осіб, присутніх на засіданнях;
5) виступати лише з дозволу головуючого;
6) не допускати образливих висловлювань, вживати непристойні та лайливі слова, закликати до незаконних і насильницьких дій, не використовувати у публічних виступах недостовірні або неперевірені відомості стосовно посадових осіб, депутатів та інших осіб
7) дотримуватись часу, відведеного для виступу;
8) з повагою ставитись до доповідачів;
9) утримуватись від дій, наслідком яких може бути перешкоджання веденню засідань, пошкодження або знищення майна ради чи особистого майна присутніх на засіданні.
10) бути коректним та ввічливим у спілкуванні з посадовими особами та депутатами.
2. Під час пленарних засіданнях сесій ради, нарадах та засіданнях постійних комісій депутати не повинні заважати виступаючим і слухачам діями, які перешкоджають викладенню або сприйняттю виступу, здійсненню голосування, підбиттю його підсумків (вигуками, оплесками, вставанням тощо).
 
 
14
Підрозділ 2. Доброчесна поведінка депутатів.
 
Стаття 36. Принципи доброчесної поведінки.
 
Принципами, на яких ґрунтується доброчесна поведінка депутатів, є:
  1. відданість інтересам громади;
  2. сумлінність;
  3. прозорість;
  4. об’єктивність та неупередженість:
  5. відповідальність та підзвітність
  6. чесність;
  7. публічність
  8. компетентність.
 
Стаття 37. Відданість інтересам громади.
 
Депутати повинні приймати рішення виключно в інтересах Обухівської міської територіальної громади, з метою економічного, політичного, соціального та культурного розвитку і процвітання та зростання добробуту громадян.
 
Стаття 38. Сумлінність.
 
Депутати повинні належним чином виконувати свої професійні обов'язки, не зловживати наданим їм статусом в особистих, зокрема, корисливих цілях.
 
Стаття 39. Прозорість.
 
Депутати не повинні діяти з метою отримання фінансової чи іншої матеріальної вигоди для себе, своєї родини чи друзів; вони повинні уникати зобов'язань, що можуть тією чи іншою мірою впливати на виконання ними їхніх депутатських обов'язків.
 
Стаття 40. Об'єктивність та неупередженість.
 
При виконанні депутатських обов'язків, включаючи здійснення призначень (затверджень) на посади, надання рекомендацій, депутати повинні приймати рішення об'єктивно та неупереджено, не допускати надання незаконних пільг чи переваг будь-яким особам.
 
Стаття 41. Відповідальність і підзвітність.
 
Депутати відповідальні за свої рішення і дії перед Обухівською міською територіальною громадою. У своїй діяльності вони зобов'язані діяти в інтересах громади та своїх виборців, періодично чесно і детально звітуватися про свою діяльність і засвідчувати свою підзвітність перед виборцями. У разі пред'явлення обвинувачень депутату щодо порушення законів України, етичних норм і, зокрема, норм цього Кодексу, депутатам забороняється ухилятися від процедур розслідування і контролю.
 
Стаття 42. Чесність.
 
Депутати повинні діяти чесно. Вони повинні виключати будь-які приватні інтереси по відношенню до їхніх службових обов'язків і уникати конфліктів інтересів, що можуть виникати в процесі виконання ними своїх обов'язків.
 
Стаття 43. Публічність.
 
При прийнятті рішень, депутати повинні демонструвати максимальну відкритість стосовно підстав і намірів, на основі яких вони здійснюють прийняття рішення, обґрунтовувати свою позицію з відповідних питань, доносити її до відома громадськості через засоби масової інформації та інші механізми, не заборонені законом.
 
Стаття 44. Компетентність.
 
Депутати повинні повною мірою використовувати свої знання і досвід задля забезпечення ефективної діяльності Обухівської міської ради Київської області та його виконавчого комітету. Депутати повинні постійно працювати над поліпшенням стану відповідності своїх умінь, знань і навичок, підвищувати свій професійний, інтелектуальний та культурний рівень за освітньо-професійними програмами та шляхом самоосвіти.
 
Стаття 45. Відносини із засобами масової інформації.
 
1. Депутат не повинен уникати спілкування з представниками засобів масової інформації, особливо, з важливих для громади питань, і навпаки, намагатися частіше доносити власну позицію, позицію своєї політичної сили чи Обухівської міської ради Київської області в цілому до відома громадян.
2. Депутат повинен намагатися надавати відповідь на всі звернення засобів масової інформації, і зобов'язаний надавати таку відповідь на письмові запити засобів масової інформації.
3. Публічні виступи депутата мають бути коректними та виваженими, ввічливими, тактовними, без образливих висловлювань.
4. У разі, якщо депутат, виступаючи в засобах масової інформації, на прес-конференціях, мітингах, з будь-якими публічними заявами, піддає критиці діяльність органів місцевого самоврядування, її виконавчого комітету, посадових осіб і громадян, він повинен використовувати тільки достовірні, перевірені факти.
5. При наявності у депутата достовірної, перевіреної, по можливості документально підтвердженої інформації про порушення, в тому числі факти корупції, вчинені іншими депутатами, посадовими особами, представниками установ та організацій, депутат може оприлюднити цю інформацію у засобах масової інформації.
16
6. У разі використання в публічних критичних виступах недостовірних або неперевірених фактів, висловлювань, що зачіпають честь і гідність громадян, депутат зобов'язаний публічно визнати некоректність своїх висловлювань та вибачитись перед тими організаціями, органами чи особами, чиї честь та гідність були зачеплені цим виступом.
 
Стаття 46. Правила поведінки в соціальних мережах.
 
1. Депутат, як публічна особа, зобов’язаний дотримуватись правил етичної гігієни в будь-яких соціальних мережах.
2. Під час спілкування в соціальних мережах, депутат зобов’язаний:
1) поширювати лише правдиву інформацію та перевірені дані;
2) виявляти повагу до міської ради, депутатів, виконавчого комітету та його посадових осіб, інших суб’єктів, з якими відбувається спілкування;
3) уникати образливих слів та висловлювань;
4) не розголошувати персональні дані інших осіб;
5) не публікувати фото, відео, які не відповідають загальноприйнятим нормам моралі та етики, а також  дописи або коментарі,  які грунтуються на підставі надуманих, неперевірених або таких що не відповідають дійсності, обставин чи фактів, які можуть негативно скомпрометувати репутацію міської ради, її виконавчого органу та/або посадових осіб, депутатів чи викликати негативне ставлення громади до них.
3. У разі використання в публічних критичних виступах, недостовірних або неперевірених фактів, висловлювань, що зачіпають честь і гідність посадових осіб, інших депутатів або громадян, депутат зобов'язаний публічно визнати некоректність своїх висловлювань та вибачитись перед тими органами чи особами, чиї честь та гідність були зачеплені цим виступом.
 
Стаття 47. Засади запобігання проявам корупції у раді.
 
1. Депутатам забороняється використовувати свої повноваження або своє становище та пов’язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах.
2. Депутат зобов’язаний:
1)неухильно дотримуватись обмежень і заборон, передбачених антикорупційним законодавством України;
2) використовувати депутатський мандат виключно для виконання депутатських повноважень;
3) уникати дій спрямованих на спонукання своїх колег, посадових осіб місцевого самоврядування до прийняття рішень, вчинення дій або бездіяльності на користь своїх особистих інтересів або інтересів третіх осіб;
4) демонструвати своєю поведінкою нетерпимість до будь-яких проявів корупції;
5) особистою поведінкою подавати приклад доброчесності, неупередженості та справедливості;
6) в установленому законом порядку щороку декларувати свої доходи;
7) вживати заходів щодо недопущення виникнення реального чи потенційного конфлікту інтересів;
8) не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів.
17
3. Депутату забороняється безпосередньо або через інших осіб вимагати, просити, одержувати подарунки для себе чи близьких їм осіб від юридичних або фізичних осіб у зв’язку із здійсненням депутатської діяльності.
 
Стаття 48. Засади запобігання конфлікту інтересів у раді.
 
1.Депутат повинен суворо дотримуватись обмежень і заборон, передбачених антикорупційним законодавством, не допускати корупційних діянь, уникати та запобігати виникненню реального або потенційного конфлікту інтересів.
2. Депутат, у разі виникнення у його діяльності, реального або потенційного конфлікту інтересів, публічно повідомляє про конфлікт інтересів, який виник під час участі у засіданні ради, іншого колегіального органу (комісії, робочої групи, колегії тощо), відповідному колегіальному органу та не бере участі у розгляді, підготовці та прийнятті рішень відповідним колегіальним органом. Про конфлікт інтересів такої особи може заявити будь-який учасник засідання, якого безпосередньо стосується питання, що розглядається. Заява про конфлікт інтересів заноситься до протоколу пленарного засідання міської ради.
3. Форма заяви про наявність реального або потенційного конфлікту інтересів може бути як усною, так і письмовою.
4. Якщо неучасть депутата у прийнятті рішення призведе до втрати повноважності відповідної колегіального органу, депутат, у якого наявний конфлікт інтересів, бере участь у прийнятті радою, іншим колегіальним органом, рішення, за умови публічного самостійного повідомлення про конфлікт інтересів під час засідання колегіального органу.
5. Якщо повідомлення про конфлікт інтересів здійснено на засіданні ради, іншого колегіального органу, інформація про таке повідомлення обов’язково вноситься до протоколу засідання ради, іншого колегіального органу.
 
Розділ IV. Контроль та відповідальність за порушення
норм Кодексу.
 
Стаття 49. Контроль за дотриманням норм Кодексу.
 
1. Контроль за дотриманням норм цього Кодексу посадовими особами покладається на керівника посадової особи.
2. Керівники зобов'язані запобігати проявам неетичної та недоброчесної поведінки підлеглих шляхом організації та проведення навчань положенням Кодексу, постійного контролю за виконанням суб'єктами доброчесної поведінки своїх повноважень.
3. Контроль за дотриманням норм цього Кодексу депутатами покладається на постійну комісію з питань прав людини, законності, депутатської діяльності етики та регламенту (далі – Комісія).
4. Комісія є незалежною у своїй діяльності.
5. Розгляд питань, пов’язаних з порушенням цього Кодексу депутатом, здійснюється Комісією на підставі звернення депутата, групи депутатів.
 
Стаття 50. Відповідальність за порушення норм Кодексу.
 
1. Дотримання всіма суб’єктами норм цього Кодексу є важливим елементом для всебічної і об’єктивної оцінки його професійних і особистих якостей.
2. Керівники зобов’язані запобігати проявам порушень Кодексу шляхом організації та проведення навчань, постійного контролю за виконанням посадовими особами місцевого самоврядування – працівниками виконавчих органів міської ради своїх повноважень.
3. Порушення норм цього Кодексу є підставою для притягнення посадових осіб до відповідальності відповідно до Кодексу законів про працю України, законів України «Про службу в органах місцевого самоврядування»,  «Про запобігання корупції».
4. Розглядом фактів порушення норм цього Кодексу депутатами займається Комісія.
5. Комісія у своїй роботі керується Положенням, яке затверджене рішенням ради.
6. За результатами розгляду порушення норм Кодексу депутатом, Комісія має право застосувати до депутата один або одночасно кілька заходів впливу:
1) попередження із занесення до протоколу засідання Комісії;
2) попередження із занесення до протоколу пленарного засідання ради;
3) рекомендація депутату вжити належних заходів з метою попередження подальших випадків порушень норм і правил, передбачених цим Кодексом;
4) інформування про неетичну або недоброчесну поведінку депутата та про заходи впливу, яких вжито до нього, шляхом розміщення повідомлень на офіційному сайті Обухівської міської ради та офіційних сторінках в соціальних мережах;
5) застосувати до депутата, який порушив правила Кодексу, обмеження у вигляді позбавлення права брати участь у подальшій роботі пленарного засідання;
6) при повторному порушенні правил Кодексу, Комісія має право звернутися до місцевої та обласної організації партії, від якої обраний депутат, з повідомленням про неетичну поведінку депутата;
7) видалення із сесійної зали під час пленарного засідання.
7. У разі виявлення за результатами розгляду питань щодо порушення положень Кодексу, наявності ознак злочину або адміністративного правопорушення, Комісія зобов’язана повідомити про це правоохоронні органи.
8. У разі порушення норм цього Кодексу іншими суб’єктами, за рішенням головуючого (або особи, яка здійснює його повноваження) може застосувати до такої особи один або одночасно кілька заходів впливу:
1) рекомендація особі вжити належних заходів з метою попередження подальших випадків порушень норм і правил, передбачених цим Кодексом;
2) попередження із занесення до протоколу засідання виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області;
3) інформування про неетичну або недоброчесну поведінку члена виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області шляхом розміщення повідомлень на офіційному сайті та офіційних сторінках в соціальних мережах.
19
Додаток
до Кодексу
 
ОЗНАЙОМЛЕННЯ
 
Я, _________________________________________________________________,
________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
з Кодексом етичної  поведінки та доброчесності Обухівської міської ради Київської області, її виконавчого комітету та структурних підрозділів ознайомлений (а).
 
«____»______________20______року
 
_______________________                            ________________________
                (підпис)                                                          (П.І.Б.)